• Dnes je: Pondelok 11. decembra 2023 meniny má Hilda

Slovenské útulky hlásia kritický stav a štát výzvy na systematickú pomoc ignoruje, ratujú ich darcovia či dobrovoľníci

Slovenské útulky hlásia kritický stav a štát výzvy na systematickú pomoc ignoruje, ratujú ich darcovia či dobrovoľníci

Z finančného balíka 750 miliárd eur, určeného na rozvoj dlhodobo zanedbávaných oblastí, nedostali spoločenské zvieratá ani cent.

22.6.2023 (SITA.sk) - Na nový domov čaká asi 2 300 zvierat, Sloboda zvierat spolu s regionálnymi útulkami hlásia kritický stav. Podľa Slobody zvierat stagnujú adopcie psíkov, zranených a opustených zvierat stále pribúda.

Príčinou obrovského náporu zvierat v útulkoch je aj fakt, že na výzvy na systematickú pomoc do dnešného dňa nezareagoval ani jeden zo štátnych orgánov.

Spoluúčasť štátu je v nedohľadne

Informovala o tom Kristína Devínska zo Slobody zvierat.

Finančná spoluúčasť štátu na plošných kastráciách, opatere, či dostavbe vlastných, štátnych karanténnych staníc pre opustené zvieratá zostáva podľa Slobody zvierat v nedohľadne.

Takáto pomoc nebola zahrnutá ani do Plánu obnovy EÚ. „Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka ich nepovažovalo za prioritné," podotkla Sloboda zvierat.

Útulky naďalej zachraňujú zvieratá z ulíc a znášajú náklady na ich opateru len za finančnej podpory darcov a ochote dobrovoľníkov. Predsedníčka Slobody zvierat Pavla Dugovičová upresnila, že situácia začína byť z dlhodobého hľadiska neudržateľná.

Adopciu si treba dobre zvážiť

„V rámci siete našich 25 regionálnych útulkov sú na tom najhoršie útulky na východe. Útulok Pomoc psíkom na východnom Slovensku nachádzajúci sa vo Veľkých Kapušanoch má v týchto dňoch rekordnú obsadenosť," spresnila. Dodala, že na nový domov čaká takmer 400 zvierat odobraných z katastrofálnych podmienok.

Ďalej uviedla, že pri súčasnom zvyšovaní cien nie je ľahké nakŕmiť veľké množstvo zvierat. Dôležitým faktom zostáva, že poplatok za adopciu zvieraťa sa pohybuje v rozmedzí 50 až 100 eur a zahŕňa vakcináciu, čipovanie, odčervenie a kastráciu, ktorá je povinná.


Preto radí, aby si adopciu ľudia dobre zvážili. Bratislavský útulok aj z tohoto dôvodu ponúka možnosť vziať si psíka na dlhé venčenie, ktoré trvá dva týždne, po ktorom si môžu ľudia premyslieť, či si chcú naozaj psíka osvojiť.


„Platí, že každé uvoľnené miesto je prakticky ihneď obsadené ďalším psíkom na čakacom zozname," dodáva Dugovičová.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Nedeľu 10. december 2023

horoskopy na dnes nedelu 10 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Nedeľu 10. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Asi ste porušili nejaké príkazy a dnes sa objavia problémy. Prestaňte robiť starosti iným, lebo môže dôjsť k niečomu, čo sa už nedá napraviť.

Býk 21.4. - 21.5.

Dnes sa najľahšie dohovoríte s ľuďmi, s ktorými máte nejaký dlhodobý spor. Určite sa vám podarí vybaviť záležitosť, ktorá vás už dlhšie trápi.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Váš zámer ešte nie je zrelý na zverejnenie. Nerozhodujte, či ide o pracovný, alebo súkromný zámer. Mohli by ste všetko zakríknuť.

Rak 22.6. - 22.7.

Ovládne vás pocit neistoty. Nebojte sa, nájdete správny postup. Zodpovedný prístup sa vám vyplatí, dozviete sa o zlepšení vašej finančnej situácie.Všetky Horoskopy pre Nedeľu 10. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie