• Dnes je: Nedeľa 10. decembra 2023 meniny má Radúz

Slovenské protifašistické hnutie považuje nárast podpory extrémistických strán za ohrozenie demokracie a mieru vo svete

Slovenské protifašistické hnutie považuje nárast podpory extrémistických strán za ohrozenie demokracie a mieru vo svete

Mnohé politické prúdy otvorenejšie alebo skrytejšie zasievajú semená nenávisti v slovenskej spoločnosti.

9.9.2023 (SITA.sk) - Niektoré politické a ideologické prúdy by radi izolovali Slovensko od moderného sveta, kde je sloboda základným právom. Konštatuje to Slovenské protifašistické hnutie (SPH) vo vyhlásení k dnešnému pamätného Dňu obetí holokaustu a rasového násilia.

Ohrozenie demokracie a mieru vo svete

„Európou sa valí neofašistické hnutie a žiaľ, Slovensko nie je výnimkou. Práve naopak, hnedá radikalizácia je denne prítomná. Obdobie holokaustu si musíme pripomínať, aby už nikdy nikto, žiadny sused, spolužiak alebo kamarát nenakladal ľudí do dobytčích vagónov so želaním, nech sa už nevrátia,“ poukázal profesor Pavel Traubner, čestný člen SPH.

Nárast podpory neonacistických, neofašistických a extrémistických strán pokladá Slovenské protifašistické hnutie za najvážnejšie ohrozenie demokracie a mieru vo svete.

„Nezabudnime, že hlavným cieľom dnešných neofašistov, klérofašistov a neoľudákov je opäť nastoliť fašistické režimy, hoci tieto ciele skrývajú za ľúbivú národnú demagógiu. Jediným a skutočným národným záujmom Slovenska je dnes obrana demokracie, slobody a európskej solidarity,“ podčiarkuje hnutie.

Semená nenávisti v slovenskej spoločnosti

Poukazuje na to, že mnohé politické prúdy otvorenejšie alebo skrytejšie zasievajú semená nenávisti v slovenskej spoločnosti voči mnohým marginalizovaným alebo diskriminovaným skupinám, voči rodinám, ktoré nezodpovedajú konštrukciám „tradičnej rodiny“, voči ľuďom a organizáciám, ktoré sa zasadzujú za slobodné rozhodovanie o vlastnej životnej ceste.

Klérofašistická vláda ľudáckej Slovenskej republiky prijala tzv. Židovský kódex (Nariadenie o právnom postavení Židov) 9. septembra 1941. Uplatnenie kódexu zbedačilo židovské obyvateľstvo, pretože znamenalo zákaz výkonu povolaní, podnikania, segregáciu, zákaz štúdia a podobne.

Koncentračné a vyhladzovacie tábory

Režim Hlinkovej slovenskej ľudovej strany sa v snahe zbaviť sa zbedačených Židov dohodol s nacistickým Nemeckom na deportáciách pod kontrolou nacistickej Tretej ríše.

Transporty do nacistických koncentračných a vyhladzovacích táborov začali zo Slovenska odchádzať 25. marca 1942. Do 20. októbra 1942 bolo zo Slovenska vyvezených 57 628 Židov.

Ďalšia vlna deportácií Židov sa začala v septembri 1944, počas okupácie Slovenska jednotkami nacistického Nemecka. Trvala do 31. marca 1945. Sprevádzalo ju masové vraždenie obetí priamo na slovenskom území.

„Keďže som preživší holokaustu, viem, prečo je dôležité pripomínať si túto najstrašnejšiu kataklizmu v dejinách. Jej dôsledkom bolo vraždenie nielen Židov, ale aj Rómov, evanjelikov a dvadsiatich miliónov Slovanov. Holokaust likvidoval ľudí, lebo mali inú farbu pokožky, iné sexuálne cítenie a politickú príslušnosť,“ zdôraznil Pavel Traubner.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Nedeľu 10. december 2023

horoskopy na dnes nedelu 10 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Nedeľu 10. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Asi ste porušili nejaké príkazy a dnes sa objavia problémy. Prestaňte robiť starosti iným, lebo môže dôjsť k niečomu, čo sa už nedá napraviť.

Býk 21.4. - 21.5.

Dnes sa najľahšie dohovoríte s ľuďmi, s ktorými máte nejaký dlhodobý spor. Určite sa vám podarí vybaviť záležitosť, ktorá vás už dlhšie trápi.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Váš zámer ešte nie je zrelý na zverejnenie. Nerozhodujte, či ide o pracovný, alebo súkromný zámer. Mohli by ste všetko zakríknuť.

Rak 22.6. - 22.7.

Ovládne vás pocit neistoty. Nebojte sa, nájdete správny postup. Zodpovedný prístup sa vám vyplatí, dozviete sa o zlepšení vašej finančnej situácie.Všetky Horoskopy pre Nedeľu 10. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie