• Dnes je: Piatok 21. júna 2024 meniny má Alojz

Slovenská advokátska komora víta novelu Trestného zákona, skritizovala však jeden vypustený bod

Slovenská advokátska komora víta novelu Trestného zákona, skritizovala však jeden vypustený bod

Komora návrh zákona hodnotí prevažne pozitívne, no kritická je v prípade vybraných trestných sadzieb, ktoré nie sú zásadnejšie priblížené k európskym podmienkam.

25.3.2023 (SITA.sk) - Slovenská advokátska komora (SAK) uvítala, že vláda posunula novelu Trestného zákona do ďalšieho legislatívneho štádia, a teda na rokovanie Národnej rady SR. Novela je podľa nich výsledkom rozsiahlej a dlhodobej práce mnohých odborníkov.

SAK o tom informovala v tlačovej správe.

Bod vypustili z politických dôvodov

Podľa SAK mohlo byť posunom k spravodlivejšiemu trestaniu bod, ktorý mal sudcom umožniť viac priestoru pre individualizáciu trestu v rámci zákonných sadzieb.

„S poľutovaním konštatujeme, že tento návrh podporený všeobecným odborným konsenzom celej justície, bol z vládou schváleného znenia nakoniec vypustený. Z vyjadrení predsedu vlády na tlačovej konferencii po rokovaní vlády navyše vyplýva, že dôvody na vypustenie novelizačného bodu boli vyslovene politické, a nie odborné," uviedla komora s tým, že vo výsledku tak Trestný zákon bude naďalej sudcovskú činnosť pri ukladaní trestov do značnej miery redukovať na mechanické výpočty, čo je podľa komory v rozpore s ideou modernej a spravodlivej trestnej politiky a poslaním nezávislého súdnictva.

„V tejto súvislosti preto upriamujeme pozornosť verejnosti aj na relevantný nález Ústavného súdu SR, ktorý pojednáva o potrebnej individualizácii trestov. V rámci požiadavky primeranosti trestu zohráva významnú úlohu sudcovská individualizácia trestu, ktorá fakticky umožňuje naplnenie tejto požiadavky v konkrétnych prípadoch. Individualizácia trestu je prostriedkom dosiahnutia primeranosti trestu," vysvetlila komora a doplnila, že druh a výmera trestu musia byť súdom v každom prípade stanovené tak, aby zodpovedali všetkým zvláštnostiam daného prípadu.

Má sa prihliadať na viacero skutočností 

Ako vysvetlila SAK, medzi skutočnosti, na ktoré sa má prihliadať, je napríklad spôsob spáchania činu a následok, miera zavinenia, pohnútka, priťažujúce či poľahčujúce okolnosti, osoba páchateľ, pomery páchateľa či možnosť jeho nápravy.

„Tak ako pri rozhodovaní o vine i pri rozhodovaní o treste sa vnútorné presvedčenie súdu vytvára na základe logického úsudku, na zodpovednom a starostlivom zhodnotení každej z jednotlivých okolností prípadu individuálne i v ich vzájomných súvislostiach a v súhrne. Len dôsledné a dôkladné poznanie veci a všetkých okolností prípadu umožňuje, aby súd rozhodol o spravodlivej výmere konkrétneho trestu," uviedla SAK a dodala, že v rámci hodnotenia jednotlivých okolností prípadu sa uplatňujú rôzne metódy poznávania.

Súd je tak nútený prihliadať na okolnosti konkrétneho prípadu, na jeho zvláštnosti, a teda bráni mechanickému postupu súdu pri rozhodovaní o treste.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Piatok 21. jún 2024

horoskopy na dnes piatok 21 jun 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Piatok 21. jún 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Vytvoríte podmienky na harmonickú atmosféru pri vašom rodinnom krbe. Nepríjemné veci odložíte na neskôr. Partner vám za to bude vďačný.

Býk 21.4. - 21.5.

Vaši najbližší vás konečne začnú chápať a podporia vaše rozhodnutie. Prežijete večer, ktorý splní všetky vaše predstavy. Niekto vám však bude chýbať.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Neradi sa vzdávate svojich zvykov. Niekedy je to však na škodu veci. Nebojte sa začať niečo nové, môže vám to priniesť veľa zaujímavého a prospešného do budúcnosti.

Rak 22.6. - 22.7.

Ak ste za posledné obdobie niečo pokazili, dnes máte príležitosť všetko napraviť. V dôležitej veci urobíte krok dopredu. Pozor na zlých poradcov.
Všetky Horoskopy pre Piatok 21. jún 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie