• Dnes je: Sobota 03. júna 2023 meniny má Karolína

Slovenská advokátska komora víta novelu Trestného zákona, skritizovala však jeden vypustený bod

Slovenská advokátska komora víta novelu Trestného zákona, skritizovala však jeden vypustený bod

Komora návrh zákona hodnotí prevažne pozitívne, no kritická je v prípade vybraných trestných sadzieb, ktoré nie sú zásadnejšie priblížené k európskym podmienkam.

25.3.2023 (SITA.sk) - Slovenská advokátska komora (SAK) uvítala, že vláda posunula novelu Trestného zákona do ďalšieho legislatívneho štádia, a teda na rokovanie Národnej rady SR. Novela je podľa nich výsledkom rozsiahlej a dlhodobej práce mnohých odborníkov.

SAK o tom informovala v tlačovej správe.

Bod vypustili z politických dôvodov

Podľa SAK mohlo byť posunom k spravodlivejšiemu trestaniu bod, ktorý mal sudcom umožniť viac priestoru pre individualizáciu trestu v rámci zákonných sadzieb.

„S poľutovaním konštatujeme, že tento návrh podporený všeobecným odborným konsenzom celej justície, bol z vládou schváleného znenia nakoniec vypustený. Z vyjadrení predsedu vlády na tlačovej konferencii po rokovaní vlády navyše vyplýva, že dôvody na vypustenie novelizačného bodu boli vyslovene politické, a nie odborné," uviedla komora s tým, že vo výsledku tak Trestný zákon bude naďalej sudcovskú činnosť pri ukladaní trestov do značnej miery redukovať na mechanické výpočty, čo je podľa komory v rozpore s ideou modernej a spravodlivej trestnej politiky a poslaním nezávislého súdnictva.

„V tejto súvislosti preto upriamujeme pozornosť verejnosti aj na relevantný nález Ústavného súdu SR, ktorý pojednáva o potrebnej individualizácii trestov. V rámci požiadavky primeranosti trestu zohráva významnú úlohu sudcovská individualizácia trestu, ktorá fakticky umožňuje naplnenie tejto požiadavky v konkrétnych prípadoch. Individualizácia trestu je prostriedkom dosiahnutia primeranosti trestu," vysvetlila komora a doplnila, že druh a výmera trestu musia byť súdom v každom prípade stanovené tak, aby zodpovedali všetkým zvláštnostiam daného prípadu.

Má sa prihliadať na viacero skutočností 

Ako vysvetlila SAK, medzi skutočnosti, na ktoré sa má prihliadať, je napríklad spôsob spáchania činu a následok, miera zavinenia, pohnútka, priťažujúce či poľahčujúce okolnosti, osoba páchateľ, pomery páchateľa či možnosť jeho nápravy.

„Tak ako pri rozhodovaní o vine i pri rozhodovaní o treste sa vnútorné presvedčenie súdu vytvára na základe logického úsudku, na zodpovednom a starostlivom zhodnotení každej z jednotlivých okolností prípadu individuálne i v ich vzájomných súvislostiach a v súhrne. Len dôsledné a dôkladné poznanie veci a všetkých okolností prípadu umožňuje, aby súd rozhodol o spravodlivej výmere konkrétneho trestu," uviedla SAK a dodala, že v rámci hodnotenia jednotlivých okolností prípadu sa uplatňujú rôzne metódy poznávania.

Súd je tak nútený prihliadať na okolnosti konkrétneho prípadu, na jeho zvláštnosti, a teda bráni mechanickému postupu súdu pri rozhodovaní o treste.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Piatok 2. jún 2023

horoskopy na dnes piatok 2 jun 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Piatok 2. jún 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Bez vetra sa listy nehýbu, hovorí sa o historkách, ktoré sú plné rozporov, ale tebe servírujú ako pravdivé a skutočné udalosti. Že čosi pravdy na veciach môže byť, nemožno vylúčiť.

Býk 21.4. - 21.5.

Neplánujete si na dnes priveľa povinností? Postihne vás ťažkopádnosť a ak sa pustíte do viacerých prác, zostane vám väčšina na zajtra.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Pocítite dôsledky zmien, o ktoré ste sa sami pričinili. Chceli by ste niektoré obísť? Nemusí vám to vyjsť, lebo budete stredobodom pozornosti.

Rak 22.6. - 22.7.

Pokojne môžete poľaviť, nehrozia vám žiadne straty. Ak uvoľníte priestor pre prácu niekomu druhému, získate čas pre vaše záľuby. Už ste ich dlho zanedbávali.


Všetky Horoskopy pre Piatok 2. jún 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?


Počasie