• Dnes je: Piatok 08. decembra 2023 meniny má Marína

Slovan môže v prípade postupu cez Mostar dostať v Lige majstrov aj Spartu Praha či AEK Atény

Slovan môže v prípade postupu cez Mostar dostať v Lige majstrov aj Spartu Praha či AEK Atény

21.7.2023 (SITA.sk) - Ak úradujúci slovenský futbalový šampión ŠK Slovan Bratislava uspeje v 2. kvalifikačnom kole Ligy majstrov 2023/2024, môže v ďalšej časti dostať šampiónov z Česka alebo Grécka.

Žreb sa uskutoční v pondelok

Žreb 3. kvalifikačného kola LM sa uskutoční v pondelok 24. júla a Európska futbalová únia (UEFA) už zverejnila rozdelenie klub na nasadené a nenasadené. Ešte pred prvým zápasom proti HŠK Zrinjski Mostar z Bosny a Hercegoviny sa Slovan dozvie, kto ho čaká v prípade postupu.

Zverenci trénera Vladimíra Weissa absolvujú prvé stretnutie proti súperovi z Bosny a Hercegoviny v Mostare už v utorok 25. júla, odveta je na Národnom futbalovom štadióne naplánovaná na utorok 1. augusta.

Možní súperi

Ak cez HŠK Zrinjski postúpia "belasí" ďalej, okrem Sparty Praha alebo AEK Atény má možnosť dostať postupujúci tím z ďalších štyroch dvojíc 2. kvalifikačného kola LM.

Súperom pre Slovan sa tak môže stať aj bulharský Ludogorec Razgrad alebo slovinská Olimpija Ľubľana, moldavský Šeriff Tiraspoľ alebo izraelský klub Maccabi Haifa, bieloruský BATE Borisov alebo cyperská Aris Limassol aj švédsky BK Häcken alebo KÍ Klaksvík z Faerských ostrovov. Prvé stretnutia 3. kvalifikačného kola sú naplánované na 8. alebo 9. augusta, odvety o týždeň neskôr.

Ak by Slovan neprešiel

Ak aj Slovan neprejde cez HŠK Zrinjski Mostar, zostane v pohárovej Európe a "presunie" sa do Európskej ligy. Tam mu súper môže prisúdiť ktorýkoľvek z družstiev, ktoré nepochodia v 2. kvalifikačnom kole LM.

V pondelok budú súčasťou žrebu aj ďalší dvaja slovenskí zástupcovia FC Spartak Trnava a MŠK Žilina. Dozvedia sa, kto môže byť ich súper v prípade úspechu v 2. kvalifikačnom kole Európskej konferenčnej ligy. Žilinčania si v ňom zmerajú sily s belgickým Gentom a Trnavčania s lotyšským tímom FK Auda z mesta Kekava.

Viac k téme: Európska konferenčná liga 2023/2024, liga majstrov 2023/2024
Zdroj: SITA.sk - Slovan môže v prípade postupu cez Mostar dostať v Lige majstrov aj Spartu Praha či AEK Atény © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Vežu ikonického kostolíka vo Vysokých Tatrách zachraňujú, je v predhavarijnom stave

vezu ikonickeho kostolika vo vysokych tatrach zachranuju je v predhavarijnom stave

8.12.2023 (SITA.sk) - Už niekoľko rokov pokračujú vo Vysokých Tatrách snahy o záchranu sakrálnej kultúrnej pamiatky – Kostola Nepoškvrneného počatia Panny Márie. Na ikonický kostolík z roku 1888 natrafia turisti smerujúci k lanovke na Hrebienok.

Kým v predošlých rokoch tam občianske združenie (OZ) Zachráňme poklady Tatier obnovilo strechu, počas uplynulého leta rozbehlo kroky k záchrane veže kostola, vážne narušená je jej drevená konštrukcia. Ako ďalej agentúru SITA informoval člen OZ Pavol Bayer, v prípade neriešenia problematických stĺpov vznikne havarijná situácia.

Veže sú poškodené hnilobou

Demontáž vrchných kameňov vstupného schodiska v septembri 2023 ukázala, že južné stĺpy veže kostola sú vo veľmi zlom stave. Ako vysvetlil Bayer, ich stav je podľa statika predhavarijný. Nosné časti stĺpov veže sú poškodené hnilobou, v jednom prípade na približne 70 percent, v druhom na asi 60 percent.

„Sadnutie, naklonenie veže je možné kedykoľvek, čím by vznikla havarijná situácia s ďalekosiahlymi dôsledkami, či už pre opravu veže samotnej, alebo nutné uzatvorenie pešej a cestnej komunikácie a parkovacích plôch nachádzajúcich sa priamo pred vežou kostola,“ ozrejmil predseda OZ.

Výzva Obnov si svoj dom

Ešte pred príchodom mrazov ale stihli zabetónovať základy, na ktorých budú v novom roku namontované dočasné oceľové podpery veže.

„Tie by mali pomôcť veži prečkať zimu a čas, kým sa usuší drevo, ktorými sa nahradia zhnité časti. Po ukončení opravy budú podpery znovu odstránené,“ priblížil Bayer. Nové drevo sa už podľa jeho slov suší v kaplnke v Novom Smokovci, predtým než poputuje do vákuovej sušičky.

Problémom pri všetkých snahách združenia sú však financie. Na opravu stĺpov a dolnej časti veže je podľa rozpočtu potrebných 47-tisíc eur, z toho disponuje OZ zatiaľ sumou 900 eur. S projektom sa tak zapojilo do výzvy Obnov si svoj dom.

V minulosti so žiadosťou uspelo, keď získalo financie na výmenu dreveného šindľa na celom kostole, čo vyriešilo problém so zatekaním do chrámu. Aj naďalej má však zriadený transparentný účet, prispieť na záchranu pamiatky tak môže ktokoľvek.

Opravy kostola v jednotlivých etapách

Samotné opravy kostola boli pôvodne rozdelené do šiestich etáp. Zahŕňajú výmenu strešnej krytiny, opravu vstupného schodiska a veže kostola, odvod zrážkovej vody z okolia kostola. Oprava hlavnej lode i samotného interiéru by mala prísť na rad ako posledná, keďže v rámci celkovej opravy sa postupuje podľa akútnosti poškodenia. Urgentné je tiež schodisko.

„Vyzerá to tak, že je na suti, nemá základy, pod schodmi vidieť dutinu. Všetko sa hýbe, travertínové stupne sa dokonca polámali. Bude to potrebné rozobrať. Sondážnymi prácami sa základ schodiska nenašiel, bude preto nutné spraviť betónové schodisko, na ktoré sa poukladajú travertínové bloky,“ opísal člen združenia Bayer.

Kostol v Starom Smokovci dal postaviť spišský biskup Juraj Császka na žiadosť arcikňažny Klotildy v roku 1888. Projekt vyhotovil architekt Gedeon Majunke zo Spišskej Soboty. Kostol bol postavený vo vysokohorskom alpskom štýle, ktorého charakteristickým znakom je hrázdené murivo.

To znamená, že konštrukcia kostola je drevená a steny sú vyplnené murivom. Štíty kostola sú bohato vyrezávané a zdobené. Kostolík patrí medzi najkrajšie stavby nielen v Starom Smokovci, ale aj v celých Vysokých Tatrách. Jeho súčasťou sú vitráže na oknách, ktoré zhotovil akademický maliar Vincent Hložník so svojou manželkou a dcérou.

Problémy nastali aj s pôvodnou vežou, ktorá sa kvôli slabým základom naklonila. V roku 1932 bola veža demontovaná a nad vchodom bol urobený jednoduchý prístrešok. V roku 1959 kostol rekonštruovali a bola postavená aj nová veža,“ informovalo OZ Zachráňme poklady Tatier.


Počasie