• Dnes je: Piatok 08. decembra 2023 meniny má Marína

Slováci si spomedzi politikov najviac googlia Fica, ale zaujíma ich aj dom či narodeniny Kollára

Slováci si spomedzi politikov najviac googlia Fica, ale zaujíma ich aj dom či narodeniny Kollára

V súvislosti s parlamentnými voľbami vzrástol dopyt pre vyhľadávanie výsledkov kedy a ako majú voliť.

23.8.2023 (SITA.sk) - Za uplynulý týždeň si Slováci najviac vyhľadávali spomedzi politikov na slovenskom Googli meno predsedu Smeru-SD Roberta Fica (47 percent vyhľadávaní).

Dominoval Smer-SD a PS

Druhý v poradí bol líder hnutia Sme rodina Boris Kollár (16 percent), tesne za ním nasleduje šéf hnutia Republika Milan Uhrík (15 percent).

Záujem bol aj o predsedu Progresívneho Slovenska Michala Šimečku (13 percent), líder Hlasu-SD Peter Pellegrini dosiahol deväť percent vyhľadávaní.

Z politických strán dominoval Smer-SD (46 percent vyhľadávaní), na druhom mieste s veľkým odstupom skončilo Progresívne Slovensko (24 percent). Ľudia ďalej googlili Republiku (12 percent), OĽaNO a priatelia (10 percent) a Hlas-SD (osem percent).

Najviac vyhľadávané výrazy

Ako informovala spoločnosť Google, v súvislosti so stranou Smer-SD najvýraznejšie vzrástli vyhľadávané výrazy „smer tlačová beseda dnes“ (+350 percent), „smer sd live" (+300 percent), „robert kalinak smer" (+250 percent), „fandime smeru" (+150 percent) a „míting smeru" (+100 percent).

Pri Progresívnom Slovensku najviac narástol počet vyhľadávaní výrazov „progresívne slovensko kontakt" (+300 percent), „progresivne slovensko volebna komisia" (+200 percent), „ps skratka" (+150 percent), „kandidátka progresívne slovensko" (+150 percent) a „ps program volebny" (+100 percent).

Otázky o voľbách

V súvislosti s parlamentnými voľbami, ktoré budú 30. septembra, najviac vzrástol dopyt pre vyhľadávanie výsledkov pre otázku „Kedy su volby na Slovensku?“ Ľudia ďalej googlili „Ako si vybrat stranu volby?“, „Kolko percent treba na zostavenie vlady?“, „Ako funguju parlamentne volby?“ a „Kde najst strany pre volby zo zahranicia?“.

Pri vyhľadávaní Roberta Fica mali najviac rastúci trend výrazy „fico pellegrini", „fico kollar",„"youtube tlačovka fico", „robert fico manželka" a „stop fico". Najviac ľudí si googlilo Fica v Trenčianskom kraji.

V súvislosti s Borisom Kollárom najviac stúpol za uplynulý týždeň počet vyhľadávaní výrazov „fico kollar ta3", „krátke videá boris kollár", „dom borisa kollara", „boris kollar narodeniny" a „boris kollár mladý".

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Vežu ikonického kostolíka vo Vysokých Tatrách zachraňujú, je v predhavarijnom stave

vezu ikonickeho kostolika vo vysokych tatrach zachranuju je v predhavarijnom stave

8.12.2023 (SITA.sk) - Už niekoľko rokov pokračujú vo Vysokých Tatrách snahy o záchranu sakrálnej kultúrnej pamiatky – Kostola Nepoškvrneného počatia Panny Márie. Na ikonický kostolík z roku 1888 natrafia turisti smerujúci k lanovke na Hrebienok.

Kým v predošlých rokoch tam občianske združenie (OZ) Zachráňme poklady Tatier obnovilo strechu, počas uplynulého leta rozbehlo kroky k záchrane veže kostola, vážne narušená je jej drevená konštrukcia. Ako ďalej agentúru SITA informoval člen OZ Pavol Bayer, v prípade neriešenia problematických stĺpov vznikne havarijná situácia.

Veže sú poškodené hnilobou

Demontáž vrchných kameňov vstupného schodiska v septembri 2023 ukázala, že južné stĺpy veže kostola sú vo veľmi zlom stave. Ako vysvetlil Bayer, ich stav je podľa statika predhavarijný. Nosné časti stĺpov veže sú poškodené hnilobou, v jednom prípade na približne 70 percent, v druhom na asi 60 percent.

„Sadnutie, naklonenie veže je možné kedykoľvek, čím by vznikla havarijná situácia s ďalekosiahlymi dôsledkami, či už pre opravu veže samotnej, alebo nutné uzatvorenie pešej a cestnej komunikácie a parkovacích plôch nachádzajúcich sa priamo pred vežou kostola,“ ozrejmil predseda OZ.

Výzva Obnov si svoj dom

Ešte pred príchodom mrazov ale stihli zabetónovať základy, na ktorých budú v novom roku namontované dočasné oceľové podpery veže.

„Tie by mali pomôcť veži prečkať zimu a čas, kým sa usuší drevo, ktorými sa nahradia zhnité časti. Po ukončení opravy budú podpery znovu odstránené,“ priblížil Bayer. Nové drevo sa už podľa jeho slov suší v kaplnke v Novom Smokovci, predtým než poputuje do vákuovej sušičky.

Problémom pri všetkých snahách združenia sú však financie. Na opravu stĺpov a dolnej časti veže je podľa rozpočtu potrebných 47-tisíc eur, z toho disponuje OZ zatiaľ sumou 900 eur. S projektom sa tak zapojilo do výzvy Obnov si svoj dom.

V minulosti so žiadosťou uspelo, keď získalo financie na výmenu dreveného šindľa na celom kostole, čo vyriešilo problém so zatekaním do chrámu. Aj naďalej má však zriadený transparentný účet, prispieť na záchranu pamiatky tak môže ktokoľvek.

Opravy kostola v jednotlivých etapách

Samotné opravy kostola boli pôvodne rozdelené do šiestich etáp. Zahŕňajú výmenu strešnej krytiny, opravu vstupného schodiska a veže kostola, odvod zrážkovej vody z okolia kostola. Oprava hlavnej lode i samotného interiéru by mala prísť na rad ako posledná, keďže v rámci celkovej opravy sa postupuje podľa akútnosti poškodenia. Urgentné je tiež schodisko.

„Vyzerá to tak, že je na suti, nemá základy, pod schodmi vidieť dutinu. Všetko sa hýbe, travertínové stupne sa dokonca polámali. Bude to potrebné rozobrať. Sondážnymi prácami sa základ schodiska nenašiel, bude preto nutné spraviť betónové schodisko, na ktoré sa poukladajú travertínové bloky,“ opísal člen združenia Bayer.

Kostol v Starom Smokovci dal postaviť spišský biskup Juraj Császka na žiadosť arcikňažny Klotildy v roku 1888. Projekt vyhotovil architekt Gedeon Majunke zo Spišskej Soboty. Kostol bol postavený vo vysokohorskom alpskom štýle, ktorého charakteristickým znakom je hrázdené murivo.

To znamená, že konštrukcia kostola je drevená a steny sú vyplnené murivom. Štíty kostola sú bohato vyrezávané a zdobené. Kostolík patrí medzi najkrajšie stavby nielen v Starom Smokovci, ale aj v celých Vysokých Tatrách. Jeho súčasťou sú vitráže na oknách, ktoré zhotovil akademický maliar Vincent Hložník so svojou manželkou a dcérou.

Problémy nastali aj s pôvodnou vežou, ktorá sa kvôli slabým základom naklonila. V roku 1932 bola veža demontovaná a nad vchodom bol urobený jednoduchý prístrešok. V roku 1959 kostol rekonštruovali a bola postavená aj nová veža,“ informovalo OZ Zachráňme poklady Tatier.


Počasie