• Dnes je: Streda 20. októbra 2021 meniny má Vendelín

Slováci si pri kúpe nehnuteľnosti siahnu hlbšie do vrecka, za meter štvorcový zaplatia o 260 eur viac ako pred pandémiou

Slováci si pri kúpe nehnuteľnosti siahnu hlbšie do vrecka, za meter štvorcový zaplatia o 260 eur viac ako pred pandémiou

Koronakríza stiahla našu ekonomiku do recesie, spôsobila nárast nezamestnanosti, na realitnom trhu sa ale takpovediac neprejavila.

Za meter štvorcový nehnuteľnosti zaplatíme o 260 eur viac ako pred pandémiou a o 380 eur viac ako počas realitného boomu 2008. V tlačovej správe to uvádza analytička 365.bank Jana Glasová.

„Podľa zverejnených štatistík Národnej banky Slovenska (NBS) sa ceny na našom realitnom trhu zvýšili v prvom kvartáli tohto roka medziročne až o 15,5 percenta.

Meter štvorcový nehnuteľnosti nás teda v priemere vychádza 1 930 eur, čo je o takmer 260 eur viac ako pred pandémiou,“ konštatuje analytička.

Zdražovanie bude pokračovať

Aj v kvartálnom porovnaní ceny nehnuteľností vzrástli o 4,2 percenta. Za meter štvorcový teda zaplatíme o 77 eur viac ako v závere roka 2020. „Napriek koronakríze sa ceny na našom realitnom trhu výrazne zvyšujú a rástli aj počas celého minulého roka. Očakávame, že aj tento rok musíme počítať s tým, že zdražovanie nehnuteľností bude pokračovať,“ doplnila.

Dostupnosť bývania na Slovensku sa podľa Glasovej postupne zhoršuje, za čo môže výrazný rast cien nehnuteľností a zároveň zhoršenie vývoja na trhu práce.

Vývoj ovplyvnia dva faktory

„Z dlhodobého hľadiska ale na dostupnosť bývania pozitívne vplývajú nízke úrokové sadzby, keďže veľa ľudí si byty kupuje na hypotéku. Koronakríza stiahla našu ekonomiku do recesie, spôsobila nárast nezamestnanosti, na realitnom trhu sa ale takpovediac neprejavila,“ konštatuje analytička, podľa ktorej je dôvodom rastúcich cien predovšetkým dlhodobo slabá ponuka cenovo dostupných nehnuteľností, ktorá nedokáže uspokojiť dopyt.

Na vývoj realitného trhu na Slovensku budú aj tento rok pôsobiť dva dôležité faktory. „Prvým je nízka ponuka nehnuteľností, ktorá už dlhodobo nedokáže uspokojovať dopyt. Stavebníctvo je koronakrízou silno zasiahnuté a mnohé stavebné spoločnosti okresali svoje investície a plánovanú výstavbu,“ vysvetľuje Glasová a dodáva, že tento faktor bude aj naďalej tlačiť na rast cien bytov a domov.

Nízke sadzby budú podporovať dopyt

„Druhým dôležitým faktorom je to, že úrokové sadzby z úverov sú na minimálnych úrovniach, čo láka ľudí ku kúpe nehnuteľnosti,“ dodala s tým, že nízke sadzby budú aj tento rok podporovať dopyt, čo bude pôsobiť prorastovo na ceny realít.


Rovnako bude pôsobiť aj rastúca zaočkovanosť populácie a návrat nášho života do normálu. „Vzhľadom na uvedené faktory očakávame, že ceny nehnuteľností na našom trhu sa budú aj počas tohto roka zvyšovať,“ uzavrela.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie