• Dnes je: Utorok 05. decembra 2023 meniny má Oto

Slováci sa zapájajú do iniciatívy Darček pre Putina, na Boženu 5 sa už vyzbieralo vyše 250-tisíc eur (video)

Slováci sa zapájajú do iniciatívy Darček pre Putina, na Boženu 5 sa už vyzbieralo vyše 250-tisíc eur (video)

Cieľová suma zbierky je 650-tisíc eur, suma zahŕňa i výcvik hasičského tímu či dopravník.

4.7.2023 (SITA.sk) - Iniciatíve Darček pre Putina sa podarilo vyzbierať viac ako 253-tisíc eur na odmínovacie zariadenie Božena 5 pre Ukrajinu. Ako potvrdil výrobca, Božena pre Ukrajinu už ide do výroby.

Cieľová suma zbierky

Vyzbieraná suma predstavuje približne 30 percent z celkovej cieľovej sumy zbierky a súčasne 40 percent z ceny odmínovacieho zariadenia. Organizátori zbierky sa s výrobcom Way Industries dohodli, že sa po zaplatení 200-tisíc začne s výrobou odmínovača pre chersonských hasičov. V tlačovej správe o tom informovala iniciatíva Mier Ukrajine.

Ďalšími partnermi zbierky sú darcovská platforma Donio, Kto pomôže Ukrajine, Post Bellum, Aktuálne o Ukrajine, Team4Ukraine, Support Ukraine Slovakia a Oberih.

Zamínované územie

Zbierku spustili 8. mája a verejnosť na ňu prispieva prostredníctvom platforiem www.darcekpreputina.eu a www.donio.sk. Získala si aj záštitu Ministerstva obrany SR. Božena 5 by mala byť vyrobená najneskôr v novembri a do konca roka dopravená na Ukrajinu.

„Cieľová suma na nákup odmínovacieho zariadenia slovenskej výroby s príslušenstvom je 650-tisíc eur. Cena zahŕňa aj výcvik hasičského EOD (likvidácia výbušnej munície) tímu na Ukrajine, dopravník, vybavenie pre hasičský EOD tím (prvky balistickej ochrany, detektory a menšie vybavenie), ako aj dopravu na miesto určenia. Výrobca Way Industries v cene zabezpečí výcvik obsluhy," priblížila iniciatíva Mier Ukrajine a pokračovala.

Podľa oficiálnych zdrojov je mínami pokrytá plocha veľká ako polovica Nemecka a niektoré zdroje uvádzajú, že zamínovaných je až 300-tisíc kilometrov štvorcových územia Ukrajiny.

Božena zachraňuje životy

„Sledujeme vysokú mieru solidarity s Ukrajincami, ktorí bránia aj našu slobodu. Mimoriadne si to vážime a urobíme maximum, aby sme vyzbierali celú sumu. Plánujeme pokračovať aj na veľkých letných festivaloch,” informoval Marián Kulich z iniciatívy Mier Ukrajine.

Ako iniciatíva ďalej priblížila, Božena podľa slovenských ženistov, ktorí slúžili na misiách OSN, zachraňuje životy.

„Od veliteľa slovenského mierového práporu v rámci misií modrých prilieb a experta na nástražné systémy, plukovníka Štefana Jangla, vieme, že počas piatich rokov odmínovacích prác v Juhoslávii im Božena mimoriadne pomáhala na mínových poliach, ako aj v zastavaných oblastiach. Žiadny zo šesťsto slovenských ženistov pri náročnej práci nezahynul," doplnil Dodo Dobrík z projektu Darček pre Putina.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Pondelok 4. december 2023

horoskopy na dnes pondelok 4 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Pondelok 4. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Pokračujete vo včerajšom pracovnom nasadení? Ak áno, môžete dnes veľmi ľahko dosiahnuť úspech. V súkromí sa vám splní nejedno želanie.

Býk 21.4. - 21.5.

Ak vám dnes ponúknu nové zamestnanie, berte ho so "všetkými desiatimi". Dnes je tá najvhodnejšia konštelácia k novým začiatkom.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Dnes budete mať možnosť získať nové kontakty. Bude dobré, keď si urobíte reklamu. Nemali by ste sedieť v kúte a čakať na to, kedy si vás niekto všimne.

Rak 22.6. - 22.7.

Ak sa stretnete so silnejším protivníkom, nevzdávajte sa. Obhajujte vaše myšlienky za každú cenu. K partnerovi buďte opatrní, nežiarlite.Všetky Horoskopy pre Pondelok 4. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie