Starostlivosť o ležiaceho alebo imobilného pacienta nie je jednoduchá.
Slováci rýchlo starnú, podľa prognóz sa meníme na jednu z najstarších krajín Európskej únie

Slovensko bude podľa prognóz Eurostatu starnúť najintenzívnejšie zo všetkých krajín Európskej únie. Podiel populácie staršej než 65 rokov do roku 2040 vzrastie zo súčasných 16 % na viac ako 24 %.
So zvyšujúcim sa vekom klesá pomer ľudí s normálnou pohyblivosťou, čo môže mať za následok aj nárast počtu imobilných pacientov v zariadeniach sociálnych služieb.
Systém na to nie je pripravený
Systém dlhodobej sociálno-zdravotnej starostlivosti na to však nie je pripravený. Upozorňuje na to Slovenská asociácia dodávateľov zdravotníckych pomôcok SK+MED.
„Slovensko by sa malo pripraviť na rýchle starnutie obyvateľstva. Aktuálne úhrady zdravotných poisťovní za ošetrovateľskú starostlivosť v zariadeniach sociálnych služieb na pokrytie nákladov nepostačujú,“ upozornila predsedníčka Asociácie poskytovateľov sociálnych služieb v SR Anna Ghannamová.
Podľa nej sa tak znižuje dostupnosť služieb pre nízkopríjmové skupiny obyvateľstva. Nízke úhrady podľa Ghannamovej tiež znižujú možnosť adekvátne ohodnotiť kvalifikovaný personál, následkom toho nám kvalitní ľudia odchádzajú do zahraničia.
Slovenská populácia starne
Slovensko sa podľa prognóz Eurostatu za necelých 50 rokov zmení z jednej z najmladších krajín Európskej únie na jednu z najstarších. So zvyšujúcim sa vekom navyše klesá pomer ľudí s normálnou chôdzou a pohyblivosťou z 85 % u 60-ročných na 18 % u 85-ročných. Fakt, že slovenská populácia starne, potvrdili aj údaje Štatistického úradu SR z posledného sčítania obyvateľov na Slovensku v roku 2021.
„Starostlivosť o ležiaceho alebo imobilného pacienta nie je jednoduchá. Takýto pacient si vyžaduje 24-hodinovú komplexnú opatrovateľskú starostlivosť, ktorej cieľom je predchádzať rozvoju ďalších komplikácií s využitím kvalitných zdravotníckych pomôcok,“ povedala výkonná riaditeľka Asociácie SK+MED Katarína Danková.
Najčítanejšia najnovšia správa
Ukrajinské vzdušné sily neďaleko Hadieho ostrova zostrelili ruský bombardér Su-24M

6.12.2023 (SITA.sk) - Ukrajinské vzdušné sily zničili neďaleko Hadieho ostrova v Čiernom mori ruský bombardér Su-24M.
Ako referuje web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na vyhlásenie veliteľa vzdušných síl Mykolu Oleščuka na Telegrame, udialo sa tak vo chvíľach, keď sa ruské lietadlo pokúšalo uskutočniť raketový a bombový útok v južnej časti Odeskej oblasti.
„Už veky sme nemali žiadne zostrelené ruské lietadlo Su. Som rád, že vás môžem informovať o zničení ruského bombardéra Su-24M pri Haďom ostrove, ktorý pokúšal spustiť raketový a bombový útok na južnú časť Odeskej oblasti,“ vyhlásil Oleščuk.
Ukrajinci strácajú dôveru v prezidenta Zelenského. Platí za chyby, ktoré urobil, vyhlásil Kličko
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj „platí za chyby, ktoré urobil", a ukrajinský ľud sa čuduje, prečo nebola krajina lepšie pripravená na vojnu.
Zelenskyj platí za chyby, ktoré urobil
Ako referuje web news.sky.com, v rozhovoroch pre rôzne zahraničné médiá to povedal kyjevský starosta Vitalij Kličko.
Niekdajší boxerský šampión sa domnieva, že Ukrajinci strácajú dôveru v to, ako Zelenskyj zvláda krízu. „Ľudia sa čudujú, prečo sme neboli na túto vojnu lepšie pripravení, prečo Zelenskyj až do konca popieral, že k tomu dôjde," povedal Kličko.
„Ľudia vidia, kto je efektívny a kto nie. A bolo a stále je veľa očakávaní. Zelenskyj platí za chyby, ktoré urobil."
Ukrajinský prezident má autoritárske sklony
Na otázku, akých chýb sa Zelenskyj dopustil, Kličko odpovedal: „Ľudia sa čudujú, prečo sme neboli na túto vojnu lepšie pripravení. Alebo prečo bolo možné, že Rusi dokázali tak rýchlo dosiahnuť Kyjev. Bolo príliš veľa informácií, ktoré nezodpovedali skutočnosti. Ale napriek tomu má dnes prezident dôležitú funkciu a my ho musíme podporovať až do konca vojny. Na konci tejto vojny však každý politik zaplatí za svoje úspechy alebo neúspechy."
Kličko tiež tvrdil, že ukrajinský líder má autoritárske sklony. V samostatnom rozhovore pre nemecký magazín Der Spiegel povedal: „V určitom okamihu sa už nebudeme líšiť od Ruska, kde všetko závisí od rozmaru jedného človeka." Tieto komentáre prichádzajú v čase, keď Ukrajina pokračuje vo svojej protiofenzíve, ktorá dosiahla čiastočné úspechy, ale nepostupuje takou rýchlosťou, ako dúfali jej predstavitelia, obyvatelia či spojenci.