• Dnes je: Piatok 08. decembra 2023 meniny má Marína

Slováci na dovolenkách nešetria, cestovné poistenie prekročilo vlaňajšok už o tretinu

Slováci na dovolenkách nešetria, cestovné poistenie prekročilo vlaňajšok už o tretinu

Cestovanie napriek náročnej ekonomickej situácii láme rekordy.

6.7.2023 (SITA.sk) - Vyplýva to z údajov jedného z najkomplexnejších online portálov pre poistenie GAMP.sk*.

"Ľudia túto sezónu nakupujú najmä krátkodobé poistenie na poslednú chvíľu. Rovnako majú väčší záujem o poistenie storna zájazdu. Poučili sa z pandemických rokov, keď cestovateľom neustále hrozilo zrušenie pobytu, letu, uzatvorenie hraníc či karanténa," hovorí Michal Ďuriš, partner sprostredkovateľskej spoločnosti Umbrella Group v Bratislave.

Novinkou je, že väčšina poisťovní má automaticky v cestovnom poistení už zahrnuté aj krytie liečebných nákladov spojených s ochorením COVID-19, ktoré je už zaradené medzi štandardné choroby. "Iné významné novinky však poisťovne tento rok nepredstavili," dodáva Michal Ďuriš.

Rodinné zmluvy sú výhodnejšie

"Nie každý vie, že pre rodiny s deťmi do 18 rokov existuje výhodné rodinné cestovné poistenie do zahraničia. Existujú tzv. rodinné či spoločné zmluvy, kde nezáleží na počte detí, cena zostáva rovnaká. Čím je rodina väčšia, tým sa tento typ cestovného poistenia oplatí viac," vysvetľuje M. Ďuriš a dodáva: "Výhodné je to aj pri storne – vtedy storno platí pre celú rodinu, pretože ak napríklad ochorie dieťa, rodina nemôže vycestovať. Ak sa to stane napríklad pri páre, kde má každý vlastné individuálne poistenie, tak storno sa netýka oboch pri ochorení partnera."

Spoločná zmluva pri cestovnom poistení môže zahŕňať nielen rodičov a deti, ale aj spolucestujúce alebo blízke osoby, ktoré do zmluvy klient uvedie. Vtedy sú však podmienky storna rôzne v závislosti od poisťovne, dôvodu storna či počtu osôb.

Všímajte si storno podmienky a výluky

Ak si neviete vybrať z množstva ponúk cestovných poistení, všimnite si podmienky poistenia storna, radí odborník: "Rozdiely sú v tom, kedy storno platí. Zvyčajne sú to choroba alebo úraz, smrť cestovateľa či blízkej osoby. Niektoré poisťovne ponúkajú aj viac dôvodov, ako je napríklad predvolanie na súd, škoda na majetku či zmeškanie dopravného prostriedku."

Odborníci tiež upozorňujú na výluky, pri ktorých poisťovňa v istých prípadoch nemusí hradiť poistenie ani v prípade uzatvorenej zmluvy. Patria medzi ne napríklad tehotenstvo, chronické ochorenia či požitie alkoholu v čase poistnej udalosti.

Celoročné poistenie je pre intenzívnych cestovateľov

Celoročné cestovné poistenie vychádza finančne výhodne už pri dvoch-troch týždňoch v zahraničí. Závisí to od ponúk jednotlivých poisťovní. Cena celoročného poistenia je totiž výhodná už pri jednej dlhšej dovolenke a poistenie platí celý rok aj na ďalšie pobyty.

Pri výbere konkrétnej poistky však treba dať pozor na maximálny počet dní nepretržitého vycestovania, ktorým poisťovňa limituje celoročné poistenie. "Celoročné" poistenie totiž môže v skutočnosti znamenať, že krytie sa vzťahuje len na 45, 60 či 90 dní neprerušovaného pobytu v zahraničí – opäť podľa konkrétnych podmienok tej-ktorej poisťovne.

Pri cestovaní na Slovensku platí štandardné zdravotné poistenie. Milovníci hôr sa však čoraz viac zaujímajú o pripoistenie na záchranu Horskou záchrannou službou v lokalitách, kde pôsobí. Záujemcovia si môžu pripoistenie kúpiť samostatne alebo si ho pridať do celoročného poistenia, ak to poisťovňa umožňuje. Suma na deň je naozaj výhodná, pohybuje sa okolo 1 eura v závislosti od poisťovne a typu plánovaného športu.

Ušetriť na poistení sa dá nielen podrobným štúdiom obchodných podmienok poisťovní. Pomáhajú online portály, ktoré monitorujú aktuálne produkty poisťovní, navyše netreba podrobne študovať všeobecné obchodné podmienky. Napríklad na portáli GAMP.sk vytvorenom tímom Umbrella Group stačí na výber vhodnej poistky zvoliť požadované parametre. Portál automaticky vylúči poisťovne, ktoré napríklad danú službu neposkytujú.

* Pozn.: GAMP.sk je online portál na uzatvorenie poistenia pre klientov aj finančných sprostredkovateľov. Aktuálne patrí portál k najkomplexnejším nástrojom na uzatvorenie PZP, havarijného, cestovného poistenia a poistenia nehnuteľností. Portál vytvorila sprostredkovateľská spoločnosť Umbrella Group v Bratislave.

Informačný servis

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Vežu ikonického kostolíka vo Vysokých Tatrách zachraňujú, je v predhavarijnom stave

vezu ikonickeho kostolika vo vysokych tatrach zachranuju je v predhavarijnom stave

8.12.2023 (SITA.sk) - Už niekoľko rokov pokračujú vo Vysokých Tatrách snahy o záchranu sakrálnej kultúrnej pamiatky – Kostola Nepoškvrneného počatia Panny Márie. Na ikonický kostolík z roku 1888 natrafia turisti smerujúci k lanovke na Hrebienok.

Kým v predošlých rokoch tam občianske združenie (OZ) Zachráňme poklady Tatier obnovilo strechu, počas uplynulého leta rozbehlo kroky k záchrane veže kostola, vážne narušená je jej drevená konštrukcia. Ako ďalej agentúru SITA informoval člen OZ Pavol Bayer, v prípade neriešenia problematických stĺpov vznikne havarijná situácia.

Veže sú poškodené hnilobou

Demontáž vrchných kameňov vstupného schodiska v septembri 2023 ukázala, že južné stĺpy veže kostola sú vo veľmi zlom stave. Ako vysvetlil Bayer, ich stav je podľa statika predhavarijný. Nosné časti stĺpov veže sú poškodené hnilobou, v jednom prípade na približne 70 percent, v druhom na asi 60 percent.

„Sadnutie, naklonenie veže je možné kedykoľvek, čím by vznikla havarijná situácia s ďalekosiahlymi dôsledkami, či už pre opravu veže samotnej, alebo nutné uzatvorenie pešej a cestnej komunikácie a parkovacích plôch nachádzajúcich sa priamo pred vežou kostola,“ ozrejmil predseda OZ.

Výzva Obnov si svoj dom

Ešte pred príchodom mrazov ale stihli zabetónovať základy, na ktorých budú v novom roku namontované dočasné oceľové podpery veže.

„Tie by mali pomôcť veži prečkať zimu a čas, kým sa usuší drevo, ktorými sa nahradia zhnité časti. Po ukončení opravy budú podpery znovu odstránené,“ priblížil Bayer. Nové drevo sa už podľa jeho slov suší v kaplnke v Novom Smokovci, predtým než poputuje do vákuovej sušičky.

Problémom pri všetkých snahách združenia sú však financie. Na opravu stĺpov a dolnej časti veže je podľa rozpočtu potrebných 47-tisíc eur, z toho disponuje OZ zatiaľ sumou 900 eur. S projektom sa tak zapojilo do výzvy Obnov si svoj dom.

V minulosti so žiadosťou uspelo, keď získalo financie na výmenu dreveného šindľa na celom kostole, čo vyriešilo problém so zatekaním do chrámu. Aj naďalej má však zriadený transparentný účet, prispieť na záchranu pamiatky tak môže ktokoľvek.

Opravy kostola v jednotlivých etapách

Samotné opravy kostola boli pôvodne rozdelené do šiestich etáp. Zahŕňajú výmenu strešnej krytiny, opravu vstupného schodiska a veže kostola, odvod zrážkovej vody z okolia kostola. Oprava hlavnej lode i samotného interiéru by mala prísť na rad ako posledná, keďže v rámci celkovej opravy sa postupuje podľa akútnosti poškodenia. Urgentné je tiež schodisko.

„Vyzerá to tak, že je na suti, nemá základy, pod schodmi vidieť dutinu. Všetko sa hýbe, travertínové stupne sa dokonca polámali. Bude to potrebné rozobrať. Sondážnymi prácami sa základ schodiska nenašiel, bude preto nutné spraviť betónové schodisko, na ktoré sa poukladajú travertínové bloky,“ opísal člen združenia Bayer.

Kostol v Starom Smokovci dal postaviť spišský biskup Juraj Császka na žiadosť arcikňažny Klotildy v roku 1888. Projekt vyhotovil architekt Gedeon Majunke zo Spišskej Soboty. Kostol bol postavený vo vysokohorskom alpskom štýle, ktorého charakteristickým znakom je hrázdené murivo.

To znamená, že konštrukcia kostola je drevená a steny sú vyplnené murivom. Štíty kostola sú bohato vyrezávané a zdobené. Kostolík patrí medzi najkrajšie stavby nielen v Starom Smokovci, ale aj v celých Vysokých Tatrách. Jeho súčasťou sú vitráže na oknách, ktoré zhotovil akademický maliar Vincent Hložník so svojou manželkou a dcérou.

Problémy nastali aj s pôvodnou vežou, ktorá sa kvôli slabým základom naklonila. V roku 1932 bola veža demontovaná a nad vchodom bol urobený jednoduchý prístrešok. V roku 1959 kostol rekonštruovali a bola postavená aj nová veža,“ informovalo OZ Zachráňme poklady Tatier.


Počasie