• Dnes je: Streda 27. októbra 2021 meniny má Sabína

Slováci môžu po návrate z dovolenky požiadať o pandemickú PN, ak musia podstúpiť karanténu

Slováci môžu po návrate z dovolenky požiadať o pandemickú PN, ak musia podstúpiť karanténu

Podmienky štátom nariadenej karantény po návrate na Slovensko sa menia od 9.

8.7.2021 (Webnoviny.sk) - Poistenci, ktorí sa vrátia po dovolenke zo zahraničia späť na Slovensko a musia podstúpiť povinnú karanténu, môžu lekára požiadať o vystavenie pandemickej práceneschopnosti (PN).

Viac o téme: Koronavírus

Títo poistenci majú nárok na pandemické nemocenské zo Sociálnej poisťovne, tzv. pandemickú PN. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa Sociálnej poisťovne Zuzana Dvoráková.

Lekár si môže vyžiadať doklady

Podľa vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva sa povinná karanténa môže vzťahovať na osobu, ktorá vstúpi na územie Slovenska, ale aj na ďalšie osoby, ktoré s ňou žijú v spoločnej domácnosti a majú povinnosť izolácie v domácom prostredí alebo v karanténnom ubytovacom zariadení.

Tieto osoby môžu lekára požiadať o potvrdenie o dočasnej PN pre nariadenú karanténu alebo pre ochorenie COVID-19. Pri vystavení pandemickej PN si lekár od poistenca môže vyžiadať potvrdzujúce doklady. Po návrate zo zahraničia na Slovensko ide napríklad o doklad o pobyte v zahraničí, v prípade ochorenia na COVID-19 doklad o pozitívnom teste.

Využiť môže elektronickú žiadosť

Kým lekár zašle do Sociálnej poisťovne potvrdenie o dočasnej PN poistenca, aj samotný poistenec si musí o pandemickú PN požiadať. „Rýchlo a jednoducho tak urobí pomocou elektronickej žiadosti zverejnenej na webe Sociálnej poisťovne," uviedla Dvoráková.

O vystavenie pandemickej PN poistenec nežiada, ak ďalej čerpá dovolenku alebo pracuje z domu. Aj v takýchto prípadoch, ak má nariadenú karanténu, je podľa hovorkyne poisťovne naďalej povinný dodržiavať zásady izolácie.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie