• Dnes je: Piatok 08. decembra 2023 meniny má Marína

Slepačie vajcia za posledný rok zdraželi o 80 percent. Ako sme sa zmenili ceny ďalších potravín?

Slepačie vajcia za posledný rok zdraželi o 80 percent. Ako sme sa zmenili ceny ďalších potravín?

Ďalším symbolom veľkonočných sviatkov je jahňa (baránok). Na slovenských farmách vlani priviedli na svet 138-tisíc jahniat, väčšina však putovala za hranice SR.

Slepačie vajcia za posledný rok výrazne zmenili cenu. Kým vo februári 2019 sme za 10 vajec zaplatili 1,43 eura, tento rok vo februári to bolo 3,14 eur.

Zdražovanie sa prejavilo najmä za posledný rok, kedy cena vajec stúpla o 80 percent. V tlačovej správe o tom informoval Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

Ako dodal, ľudia si priplatia aj za sladkú Veľkú noc. Cena cukru totiž vo februári dosiahla 1,46 eura za kg, medziročne tak bola vyššia o 74 percent a v porovnaní s februárom 2019 narástla o 116 percent.

Cena vodky, rumu a minerálnych vôd

Stúpla aj cena zemiakov o takmer 50 percent, a tiež cena dusenej bravčovej šunky, údenej slaninky, či klobások a bryndze o približne 30 percent. Cena vodky a rumu stúpla približne o osem percent, minerálna voda o 15 percent, káva o 17 percent.

Produkcia slepačích vajec klesla za posledné tri roky o sedem percent a za posledných päť rokov až o 19 percent.


V prepočte na obyvateľa slovenská produkcia dosahuje niečo vyše 150 kusov vajec za rok. Ako však uviedol ŠÚ SR, priemerný obyvateľ Slovenska bez ohľadu na vek podľa údajov z roku 2021 spotreboval za rok až 226 vajec. Najdôležitejšou potravinou, ale aj dekoráciou symbolizujúcou Veľkú noc je práve slepačie vajíčko.

Spotreba výrobkov z ovčieho mlieka

Ako úrad informoval, v roku 2022 slovenskí farmári vyprodukovali takmer 765 miliónov slepačích vajec. Takmer dve tretiny z nich mali pôvod v hydinárňach na území Nitrianskeho kraja.

„Ďalším symbolom veľkonočných sviatkov je jahňa (baránok). Na slovenských farmách vlani priviedli na svet 138-tisíc jahniat, väčšina však putovala za hranice SR. Hoci obyvateľ SR skonzumuje ročne až 70 kg mäsa, jahňacina tvorí z toho úplne zanedbateľný podiel, len 10 dekagramov na obyvateľa za rok,“ uviedol úrad s tým, že obľúbenými veľkonočnými potravinami sú aj produkty z ovčieho mlieka. Za rok 2022 sa podľa informácií ŠÚ SR chovalo 260-ticíc oviec. Ich počet postupne klesá.

Slovenské farmy zároveň vyprodukovali viac ako 11,7 tisíca ton ovčieho mlieka. „Takmer tri štvrtiny z tohto objemu predali chovatelia nákupcom mlieka. Vo vlastných prevádzkach spracovali iba niečo viac ako pätinu z tohto objemu a vyrobili tak 547 ton ovčieho syra,“ doplnil úrad.


Úrad ďalej uviedol, že producenti v SR podľa údajov z roku 2021 vyrobili celkovo 272 ton ovčieho tvarohu či syra a vyše 4 400 ton bryndze. Aj spotreba výrobkov z ovčieho mlieka je však pomerne nízka, a to 2,4 kilogramu na obyvateľa, pričom celková spotreba mlieka a výrobkov z neho predstavuje až 190 kilogramov.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Vežu ikonického kostolíka vo Vysokých Tatrách zachraňujú, je v predhavarijnom stave

vezu ikonickeho kostolika vo vysokych tatrach zachranuju je v predhavarijnom stave

8.12.2023 (SITA.sk) - Už niekoľko rokov pokračujú vo Vysokých Tatrách snahy o záchranu sakrálnej kultúrnej pamiatky – Kostola Nepoškvrneného počatia Panny Márie. Na ikonický kostolík z roku 1888 natrafia turisti smerujúci k lanovke na Hrebienok.

Kým v predošlých rokoch tam občianske združenie (OZ) Zachráňme poklady Tatier obnovilo strechu, počas uplynulého leta rozbehlo kroky k záchrane veže kostola, vážne narušená je jej drevená konštrukcia. Ako ďalej agentúru SITA informoval člen OZ Pavol Bayer, v prípade neriešenia problematických stĺpov vznikne havarijná situácia.

Veže sú poškodené hnilobou

Demontáž vrchných kameňov vstupného schodiska v septembri 2023 ukázala, že južné stĺpy veže kostola sú vo veľmi zlom stave. Ako vysvetlil Bayer, ich stav je podľa statika predhavarijný. Nosné časti stĺpov veže sú poškodené hnilobou, v jednom prípade na približne 70 percent, v druhom na asi 60 percent.

„Sadnutie, naklonenie veže je možné kedykoľvek, čím by vznikla havarijná situácia s ďalekosiahlymi dôsledkami, či už pre opravu veže samotnej, alebo nutné uzatvorenie pešej a cestnej komunikácie a parkovacích plôch nachádzajúcich sa priamo pred vežou kostola,“ ozrejmil predseda OZ.

Výzva Obnov si svoj dom

Ešte pred príchodom mrazov ale stihli zabetónovať základy, na ktorých budú v novom roku namontované dočasné oceľové podpery veže.

„Tie by mali pomôcť veži prečkať zimu a čas, kým sa usuší drevo, ktorými sa nahradia zhnité časti. Po ukončení opravy budú podpery znovu odstránené,“ priblížil Bayer. Nové drevo sa už podľa jeho slov suší v kaplnke v Novom Smokovci, predtým než poputuje do vákuovej sušičky.

Problémom pri všetkých snahách združenia sú však financie. Na opravu stĺpov a dolnej časti veže je podľa rozpočtu potrebných 47-tisíc eur, z toho disponuje OZ zatiaľ sumou 900 eur. S projektom sa tak zapojilo do výzvy Obnov si svoj dom.

V minulosti so žiadosťou uspelo, keď získalo financie na výmenu dreveného šindľa na celom kostole, čo vyriešilo problém so zatekaním do chrámu. Aj naďalej má však zriadený transparentný účet, prispieť na záchranu pamiatky tak môže ktokoľvek.

Opravy kostola v jednotlivých etapách

Samotné opravy kostola boli pôvodne rozdelené do šiestich etáp. Zahŕňajú výmenu strešnej krytiny, opravu vstupného schodiska a veže kostola, odvod zrážkovej vody z okolia kostola. Oprava hlavnej lode i samotného interiéru by mala prísť na rad ako posledná, keďže v rámci celkovej opravy sa postupuje podľa akútnosti poškodenia. Urgentné je tiež schodisko.

„Vyzerá to tak, že je na suti, nemá základy, pod schodmi vidieť dutinu. Všetko sa hýbe, travertínové stupne sa dokonca polámali. Bude to potrebné rozobrať. Sondážnymi prácami sa základ schodiska nenašiel, bude preto nutné spraviť betónové schodisko, na ktoré sa poukladajú travertínové bloky,“ opísal člen združenia Bayer.

Kostol v Starom Smokovci dal postaviť spišský biskup Juraj Császka na žiadosť arcikňažny Klotildy v roku 1888. Projekt vyhotovil architekt Gedeon Majunke zo Spišskej Soboty. Kostol bol postavený vo vysokohorskom alpskom štýle, ktorého charakteristickým znakom je hrázdené murivo.

To znamená, že konštrukcia kostola je drevená a steny sú vyplnené murivom. Štíty kostola sú bohato vyrezávané a zdobené. Kostolík patrí medzi najkrajšie stavby nielen v Starom Smokovci, ale aj v celých Vysokých Tatrách. Jeho súčasťou sú vitráže na oknách, ktoré zhotovil akademický maliar Vincent Hložník so svojou manželkou a dcérou.

Problémy nastali aj s pôvodnou vežou, ktorá sa kvôli slabým základom naklonila. V roku 1932 bola veža demontovaná a nad vchodom bol urobený jednoduchý prístrešok. V roku 1959 kostol rekonštruovali a bola postavená aj nová veža,“ informovalo OZ Zachráňme poklady Tatier.


Počasie