• Dnes je: Pondelok 11. decembra 2023 meniny má Hilda

Sklenár udelil medaily deviatim „pétepákom“, komunistický režim ich využíval na nútené a nebezpečné práce

Sklenár udelil medaily deviatim „pétepákom“, komunistický režim ich využíval na nútené a nebezpečné práce

Z ocenených si dvaja prevzali medailu ministra obrany III.

29.8.2023 (SITA.sk) - Minister obrany Martin Sklenár ocenil deviatich príslušníkov Pomocných technických práporov (PTP) pamätnou medailou ministra obrany III. stupňa. Urobil tak v Banskej Bystrici, kde si uctil osudy príslušníkov PTP, ktorí boli predošlým režimom využívaní na ťažké a nebezpečné práce.

Pietny akt sa uskutočnil na banskobystrickom sídlisku Fončorda pri pamätníku osôb zaradených do PTP – teda na mieste, ktoré toto sídlisko nedobrovoľne stavali," informuje Ministerstvo obrany (MO) SR v tlačovej správe.

Krivdy komunistického režimu

Z ocenených si dvaja prevzali medailu osobne, ostatní in memoriam. Symbolicky reprezentovali všetkých tých, ktorým komunistický režim skrz PTP zasiahol do života.

Tento pamätník bol osadený pred desiatimi rokmi a je našou morálnou povinnosťou pripomínať krivdy páchané komunistickým režimom aj naďalej,“ vyjadril sa Sklenár.

Šéf rezortu obrany tiež poďakoval bývalým príslušníkom PTP, ale i Konfederácii politických väzňov Slovenska, za ich prácu pri prinášaní svedectiev o krivdách spôsobených totalitným režimom a tiež za šírenie ideálov slobody a demokracie.

Boli nepohodlní pre režim

Ako nástupnícka organizácia po ministerstve obrany socialistického Československa je na nás, aby sme si pripomínali krivdy spáchané týmto rezortom. Jednou z nich bolo práve zriadenie pomocných technických práporov o celkovom počte takmer 60 000 osôb,“ uviedol Sklenár, ktorý považuje za určitú morálnu povinnosť ministerstva obrany pripomínať si neprávosti spáchané na tzv. pétepákoch.

Pomocné technické prápory boli pracovné útvary Československej ľudovej armády s preukázateľne perzekučným charakterom, keďže osoby označené ako odporcovia vládnuceho režimu v nich namiesto základnej vojenskej služby vykonávali nútené a často nebezpečné práce v baniach, na stavbách, v lomoch, lesoch a na ďalších pracoviskách," vysvetľuje rezort obrany.

Dodáva, že do PTP bývali zaraďovaní ľudia, ktorí boli z politických, náboženských, triednych alebo iných príčin nepohodlní pre režim. MO SR pripomenulo i to, že zaradenie do PTP často znamenalo doživotné zdravotné následky, ale aj politickú nálepku, ktorá vplývala na život odvedených, aj ich rodín aj po ich prepustení.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Nedeľu 10. december 2023

horoskopy na dnes nedelu 10 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Nedeľu 10. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Asi ste porušili nejaké príkazy a dnes sa objavia problémy. Prestaňte robiť starosti iným, lebo môže dôjsť k niečomu, čo sa už nedá napraviť.

Býk 21.4. - 21.5.

Dnes sa najľahšie dohovoríte s ľuďmi, s ktorými máte nejaký dlhodobý spor. Určite sa vám podarí vybaviť záležitosť, ktorá vás už dlhšie trápi.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Váš zámer ešte nie je zrelý na zverejnenie. Nerozhodujte, či ide o pracovný, alebo súkromný zámer. Mohli by ste všetko zakríknuť.

Rak 22.6. - 22.7.

Ovládne vás pocit neistoty. Nebojte sa, nájdete správny postup. Zodpovedný prístup sa vám vyplatí, dozviete sa o zlepšení vašej finančnej situácie.Všetky Horoskopy pre Nedeľu 10. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie