• Dnes je: Streda 06. decembra 2023 meniny má Mikuláš

Skepsa sa rozširuje už aj do služieb, v ekonomickom raste sa podľa analytikov odráža pokles domácej spotreby

Skepsa sa rozširuje už aj do služieb, v ekonomickom raste sa podľa analytikov odráža pokles domácej spotreby

Ekonomický rast v predchádzajúcom roku ťahala podľa analytika spotreba domácností vďaka pandemickým úsporám.

Rast slovenskej ekonomiky pokračuje podľa očakávaní analytikov. Podľa rýchleho odhadu Štatistického úradu SR vzrástol slovenský hrubý domáci produkt (HDP) v druhom štvrťroku medzikvartálne o 0,4 %, čo je mierne nad priemerom eurozóny.

Na medziročnej báze rast slovenskej ekonomiky v stálych cenách dosiahol 1,5 %.

„Ako sme očakávali, rast podporili podnikové investície a tiež výrazný prebytok zahraničného obchodu. Väčší detail uvidíme po zverejnení podrobnejších údajov začiatkom septembra,“ komentoval analytik Slovenskej sporiteľne Marián Kočiš.

Spotreba domácností je pod tlakom

Ekonomický rast v predchádzajúcom roku ťahala podľa analytika spotreba domácností vďaka pandemickým úsporám. Od začiatku tohto roka sa však situácia podľa neho zmenila. Spotreba domácností je pod tlakom pre slabé maloobchodné tržby, ktoré boli počas celého druhého štvrťroka v zápornom pásme.

„Výdavky domácností zostanú pod tlakom v dôsledku nízkej miery úspor, ktorá dosiahla minimálnu úroveň, spolu so záporným reálnym príjmom. Domácnosti budú naďalej dôkladne zvažovať každý nákup v oblastiach tovarov, ktoré nie sú pre život nevyhnutné,“ myslí si Kočiš.


Na druhej strane, výdavky do služieb by mohli podľa neho celkovú spotrebu domácností zlepšovať, ako napríklad služby, ktoré súvisia s rekreáciou.

Vyhliadky externého prostredia do druhej polovice roka sú však podľa analytika UniCredit Bank Ľubomíra Koršňáka čoraz znepokojivejšie. Dôvodom na obavu sú najmä slabé čísla nemeckej ekonomiky, ktorá dlhodobo predstavuje kľúčového obchodného partnera slovenského priemyslu.

Skepsa sa čoraz viac rozširuje

Varovný prst zdvíha aj zhoršujúca sa nálada v slovenskej, ale i európskej ekonomike, ktorá má svoje korene práve v priemysle, ale skepsa sa čoraz viac rozširuje aj do sektora služieb.


Externé prostredie, ktoré podporovalo ekonomický rast Slovenska v prvej polovici roka, by tak mohlo podľa Koršňáka jemne zoslabnúť a spomaliť tak i rast slovenských exportov.


„Lepšie čísla HDP v druhom štvrťroku i prvé známky jemného oživenia v spotrebe domácností v posledných dvoch mesiacoch nás v najbližších týždňoch povedú k prehodnoteniu nášho odhadu rastu slovenskej ekonomiky v tomto roku,“ poznamenal Koršňák.

Zrýchlenie ekonomického rastu

S jeho definitívnou revíziou vyčkávajú do začiatku septembra, kedy bude k dispozícii aj štruktúra rastu HDP, avšak predbežne vidia priestor na zvýšenie odhadu z pôvodného 1 % na 1,2 %.

VÚB banka vidí celoročný priemer rastu slovenského HDP na úrovni 1,8 %, Slovenská sporiteľňa 1,5 % a ČSOB očakáva rast na úrovni taktiež 1,5 %.


V budúcom roku zatiaľ UniCredit očakáva zrýchlenie ekonomického rastu smerom k 2 %. Výrazný vplyv na rast v budúcom roku však môžu mať podľa Koršňáka výsledky parlamentných volieb. Tie určia mieru i spôsob nevyhnutnej konsolidácie verejných financií.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Ukrajinské vzdušné sily neďaleko Hadieho ostrova zostrelili ruský bombardér Su-24M

ukrajinske vzdusne sily nedaleko hadieho ostrova zostrelili rusky bombarder su 24m

6.12.2023 (SITA.sk) - Ukrajinské vzdušné sily zničili neďaleko Hadieho ostrova v Čiernom mori ruský bombardér Su-24M.

Ako referuje web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na vyhlásenie veliteľa vzdušných síl Mykolu Oleščuka na Telegrame, udialo sa tak vo chvíľach, keď sa ruské lietadlo pokúšalo uskutočniť raketový a bombový útok v južnej časti Odeskej oblasti.

„Už veky sme nemali žiadne zostrelené ruské lietadlo Su. Som rád, že vás môžem informovať o zničení ruského bombardéra Su-24M pri Haďom ostrove, ktorý pokúšal spustiť raketový a bombový útok na južnú časť Odeskej oblasti,“ vyhlásil Oleščuk.

Ukrajinci strácajú dôveru v prezidenta Zelenského. Platí za chyby, ktoré urobil, vyhlásil Kličko

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj „platí za chyby, ktoré urobil", a ukrajinský ľud sa čuduje, prečo nebola krajina lepšie pripravená na vojnu.

Zelenskyj platí za chyby, ktoré urobil

Ako referuje web news.sky.com, v rozhovoroch pre rôzne zahraničné médiá to povedal kyjevský starosta Vitalij Kličko.

Niekdajší boxerský šampión sa domnieva, že Ukrajinci strácajú dôveru v to, ako Zelenskyj zvláda krízu. „Ľudia sa čudujú, prečo sme neboli na túto vojnu lepšie pripravení, prečo Zelenskyj až do konca popieral, že k tomu dôjde," povedal Kličko.

„Ľudia vidia, kto je efektívny a kto nie. A bolo a stále je veľa očakávaní. Zelenskyj platí za chyby, ktoré urobil."

Ukrajinský prezident má autoritárske sklony

Na otázku, akých chýb sa Zelenskyj dopustil, Kličko odpovedal: „Ľudia sa čudujú, prečo sme neboli na túto vojnu lepšie pripravení. Alebo prečo bolo možné, že Rusi dokázali tak rýchlo dosiahnuť Kyjev. Bolo príliš veľa informácií, ktoré nezodpovedali skutočnosti. Ale napriek tomu má dnes prezident dôležitú funkciu a my ho musíme podporovať až do konca vojny. Na konci tejto vojny však každý politik zaplatí za svoje úspechy alebo neúspechy."

Kličko tiež tvrdil, že ukrajinský líder má autoritárske sklony. V samostatnom rozhovore pre nemecký magazín Der Spiegel povedal: „V určitom okamihu sa už nebudeme líšiť od Ruska, kde všetko závisí od rozmaru jedného človeka." Tieto komentáre prichádzajú v čase, keď Ukrajina pokračuje vo svojej protiofenzíve, ktorá dosiahla čiastočné úspechy, ale nepostupuje takou rýchlosťou, ako dúfali jej predstavitelia, obyvatelia či spojenci.


Počasie