• Dnes je: Streda 06. decembra 2023 meniny má Mikuláš

Situácia s migrantmi je kritická už aj v Bratislave. Po uliciach ich chodí niekoľko stoviek

Situácia s migrantmi je kritická už aj v Bratislave. Po uliciach ich chodí niekoľko stoviek

Migranti tu ostávajú len 24 hodín a potom idú do západných krajín Európskej únie.

Problém s nelegálnymi migratmi riešia nielen na hraniciach, ale už aj v hlavnom meste. Najviac sa ich pohybuje vo Vajnoroch, kde sídli pracovisko cudzineckej polície. Chodia však aj do centra Bratislavy, ako informovala TV Joj na svojom portáli Noviny.sk.

Ostávajú tam 24 hodín a potom sa presunú do západných krajín. Celkové počty však neklesajú. Aktuálne sa po Bratislave pohybuje približne 400 migrantov. Podľa starostu mestskej časti Vajnory Michala Vlčeka začína byť situácia kritická.

Čakajú na tranzit

„Prichádzajú autobusy, ktoré sú políciou zvážané ku nám do Vajnôr na cudzineckú políciu. A potom následne už migranti po získaní dotyčného papiera sú voľne v uliciach. Čakajú na odvoz a tranzit do západných krajín Európskej únie,“ ozrejmil starosta Vajnôr.


Jeden autobus pricestoval aj počas nakrúcania reportáže. Bolo v ňom 30 migrantov, hlavne muži a jedno maloleté dieťa. Policajti ich vzali do budovy cudzineckej polície.

Museli všetko predať

Jedna rodina napríklad pricestovala zo Sýrie. Za cestu údajne zaplatili 6 500 eur, a to iba za jedného. Aktuálne im najviac chýbajú lieky a peniaze.

Cestovať do Európy sa im však oplatí, pretože situácia v Sýrii nie je bezpečná. Najprv museli predať všetko, čo vlastnili – dom, pôdu, auto. Potom išli Západobalkánskou migračnou trasou. V Bulharsku im zobrali oblečenie a mobilné telefóny, po čase im ich vrátili.

Vytvorili im zázemie

„V spolupráci s magistrátom hlavného mesta sme vytvorili v okolí cudzineckej polície zázemie, kde sme pre migrantov vytvorili aj v spolupráci s Bratislavskou vodárenskou spoločnosťou cisternu vody, aby mali možnosť sa opláchnuť alebo umyť. Sú tam umiestnenie toalety,“ doplnil Vlček.


„Ministerstvo vnútra a Policajný zbor sa zaoberá každým podnetom zo strany občanov, ale aj od zástupcov samospráv v súvislosti s aktuálnymi dopadmi tranzitnej migrácie a prijíma opatrenia na ich zmiernenie,“ uviedol na záver Matej Neumann, hovorca ministerstva vnútra SR.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Ukrajinské vzdušné sily neďaleko Hadieho ostrova zostrelili ruský bombardér Su-24M

ukrajinske vzdusne sily nedaleko hadieho ostrova zostrelili rusky bombarder su 24m

6.12.2023 (SITA.sk) - Ukrajinské vzdušné sily zničili neďaleko Hadieho ostrova v Čiernom mori ruský bombardér Su-24M.

Ako referuje web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na vyhlásenie veliteľa vzdušných síl Mykolu Oleščuka na Telegrame, udialo sa tak vo chvíľach, keď sa ruské lietadlo pokúšalo uskutočniť raketový a bombový útok v južnej časti Odeskej oblasti.

„Už veky sme nemali žiadne zostrelené ruské lietadlo Su. Som rád, že vás môžem informovať o zničení ruského bombardéra Su-24M pri Haďom ostrove, ktorý pokúšal spustiť raketový a bombový útok na južnú časť Odeskej oblasti,“ vyhlásil Oleščuk.

Ukrajinci strácajú dôveru v prezidenta Zelenského. Platí za chyby, ktoré urobil, vyhlásil Kličko

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj „platí za chyby, ktoré urobil", a ukrajinský ľud sa čuduje, prečo nebola krajina lepšie pripravená na vojnu.

Zelenskyj platí za chyby, ktoré urobil

Ako referuje web news.sky.com, v rozhovoroch pre rôzne zahraničné médiá to povedal kyjevský starosta Vitalij Kličko.

Niekdajší boxerský šampión sa domnieva, že Ukrajinci strácajú dôveru v to, ako Zelenskyj zvláda krízu. „Ľudia sa čudujú, prečo sme neboli na túto vojnu lepšie pripravení, prečo Zelenskyj až do konca popieral, že k tomu dôjde," povedal Kličko.

„Ľudia vidia, kto je efektívny a kto nie. A bolo a stále je veľa očakávaní. Zelenskyj platí za chyby, ktoré urobil."

Ukrajinský prezident má autoritárske sklony

Na otázku, akých chýb sa Zelenskyj dopustil, Kličko odpovedal: „Ľudia sa čudujú, prečo sme neboli na túto vojnu lepšie pripravení. Alebo prečo bolo možné, že Rusi dokázali tak rýchlo dosiahnuť Kyjev. Bolo príliš veľa informácií, ktoré nezodpovedali skutočnosti. Ale napriek tomu má dnes prezident dôležitú funkciu a my ho musíme podporovať až do konca vojny. Na konci tejto vojny však každý politik zaplatí za svoje úspechy alebo neúspechy."

Kličko tiež tvrdil, že ukrajinský líder má autoritárske sklony. V samostatnom rozhovore pre nemecký magazín Der Spiegel povedal: „V určitom okamihu sa už nebudeme líšiť od Ruska, kde všetko závisí od rozmaru jedného človeka." Tieto komentáre prichádzajú v čase, keď Ukrajina pokračuje vo svojej protiofenzíve, ktorá dosiahla čiastočné úspechy, ale nepostupuje takou rýchlosťou, ako dúfali jej predstavitelia, obyvatelia či spojenci.


Počasie