• Dnes je: Pondelok 06. decembra 2021 meniny má Mikuláš

SIS venuje pozornosť aj aktivitám príslušníkov cudzích spravodajských služieb

SIS venuje pozornosť aj aktivitám príslušníkov cudzích spravodajských služieb

To, či SIS kladie na monitorovanie diplomatov, respektíve pracovníkov ruského veľvyslanectva väčší dôraz, jej hovorkyňa Katarína Némová nepotvrdila.

19.4.2021 (Webnoviny.sk) - Slovenská informačná služba (SIS) venuje pozornosť aj aktivitám príslušníkov cudzích spravodajských služieb, ktorí na Slovensku vykonávajú aktivity rôznou formou. Pre agentúru SITA to uviedla hovorkyňa SIS Katarína Némová v súvislosti s otázkou, či služba monitoruje diplomatov iných štátov. Podotkla, že táto spravodajská pozornosť SIS je v súlade s jej strategickým zameraním činnosti.

Vzťahy Ruska s postsovietskymi štátmi

To, či SIS kladie na monitorovanie diplomatov, respektíve pracovníkov ruského veľvyslanectva väčší dôraz, Némová nepotvrdila. Vysvetlila, že priority služby sú podľa nej zrejmé aj zo Správy o činnosti SIS, ktorú každoročne uverejňujú. „Ďalšie konkrétne informácie, týkajúce sa spravodajskej činnosti, aj vzhľadom na platnú legislatívu, nie je možné poskytnúť,“ uzavrela.

Podľa zverejnenej Správy o činnosti SIS z roku 2019 sa služba v zahraničnopolitickej oblasti venovala najmä Ukrajine, Ruskej federácii, Západnému Balkánu či krízovým a konfliktným oblastiam. V správe priblížila, že pri Rusku sa zamerala aj na vnútropolitický vývoj a jeho vplyv na jej zahraničnopolitické aktivity.

SIS pozorovala aj vzťahy Ruska so štátmi postsovietskeho priestoru, ktoré chce podľa nej krajina udržať vo svojej zóne vplyvu. Ide napríklad o Bielorusko, Moldavsko, Gruzínsko či Kazachstan.

SIS prijala nevyhnutné opatrenia

SIS vo svojom stanovisku z 18. apríla uviedla, že v súvislosti s informáciami o nepriateľských činnostiach ruských služieb v ČR prijala nevyhnutné opatrenia. Simona Svítková zo SIS pripomenula, že služba v súvislosti s aktivitami cudzích spravodajských služieb aj v minulosti zvýšila kontraspravodajskú ochranu záujmov Slovenska. Ako ďalej poukázala, práve to napríklad viedlo k vyhosteniu troch ruských diplomatov zo SR v auguste 2020. Podľa vtedajších vyjadrení Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR boli dôvodom informácie slovenských spravodajských zložiek, že činnosť diplomatov bola v rozpore s Viedenským dohovorom o diplomatických stykoch.

Český premiér Andrej Babiš spolu s ministrom vnútra a dočasným ministrom zahraničia ČR Janom Hamáčkom na mimoriadnej tlačovej konferencii v sobotu 17. apríla oznámili vyhostenie 18 ruských diplomatov. Identifikovali ich totiž ako pracovníkov ruských tajných služieb. Podľa Babiša a Hamáčka existuje podozrenie, že sa Rusko podieľalo na výbuchu muničných skladov vo Vrběticiach v roku 2014, pri ktorom zomreli dvaja ľudia. Rusko v reakcii oznámilo, že vyhostí 20 zamestnancov českého veľvyslanectva v Moskve.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie