• Dnes je: Piatok 29. septembra 2023 meniny má Michal, Michaela

Severný obchvat R4 Prešov napreduje, v tuneli čakajú na veľký míľnik

Severný obchvat R4 Prešov napreduje, v tuneli čakajú na veľký míľnik

Vizualizácia severného obchvatu okolo Prešova na rýchlostnej ceste R4.

Výstavba prvej etapy severného obchvatu Prešova na rýchlostnej ceste R4 v dĺžke 4,3 kilometra v plnom profile napreduje.

Osadené osvetlenie

V tuneli Bikoš sú už osadené ventilátory, technológiou vybavené SOS výklenky, zrealizovaný požiarny vodovod a montujú hlavné aj vodiace osvetlenie či sieťové káble.

Národná diaľničná spoločnosť, a. s., (NDS) v piatok informovala, že takisto realizujú napojenie tunela na prevádzkovo-technologický objekt. V tuneli čakajú na veľký míľnik – prvé svetlo, keďže zapoja osadené osvetlenie.

Diaľničiari stále nespresnili termín otvorenia časti prešovského obchvatu na R4. V marci informovali, že ju plánujú odovzdať motoristom koncom tohtoročného leta, na ich portáli je pri tejto stavbe naďalej uvedené zmluvné ukončenie výstavby v júli.

Zmluvná cena vzrástla

Prvú etapu obchvatu stavajú takmer štyri roky od leta 2019. Pôvodná zmluvná cena výstavby vo výške takmer 143 miliónov eur priebežne vzrástla zatiaľ na necelých 147 miliónov eur bez dane z pridanej hodnoty (DPH).


„Tunel, ktorý čoskoro pribudne do prevádzky, má dĺžku 1,15 kilometra a bude sa v ňom dať jazdiť rýchlosťou 100 kilometrov za hodinu Je to dvojrúrový tunel s tromi priečnymi prepojeniami a siedmimi SOS výklenkami v každej rúre,“ uviedla hovorkyňa NDS Eva Žgravčáková.


Bikoš vykazuje mimoriadne nízky prítok podzemných vôd. „Suchosť“ tunela znamenala veľkú výhodu pri razení a uľahčí aj jeho prevádzku. Tá bude finančne menej náročná aj vďaka inteligentnému LED diódovému systému osvetlenia.


Už o pár týždňov by mali v križovatke Prešov pokladať tretiu, obrusnú asfaltovú vrstvu.

„Na prístupovej ceste k južnému portálu tunela Bikoš sa realizujú žľabovky a konštrukcia vozovky, na ceste k severnému portálu je položená prvá asfaltová vrstva. Na mostoch realizujeme rímsy, odvodnenie a injektáž,“ priblížila Žgravčáková.

Ukladanie liateho asfaltu

V nasledujúcom období podľa nej budú na mostoch priebežne ukladať liaty asfalt, následne asfaltové vrstvy a práce budú pokračovať montážou zvodidiel.


Zhotoviteľom prvej etapy obchvatu Prešova na R4, vrátane tunela, je združenie stavebných spoločností Váhostav – SK, a. s., Bratislava a TuCon, a. s., Žilina. Súčasťou úseku bude deväť mostov a križovatka Prešov, sever.


V tuneli Bikoš je navrhovaná rýchlosť 100 kilometrov za hodinu, je v ňom tiež jeden núdzový záliv v každej z oboch rúr. Úsek po dokončení motoristom ušetrí približne desať minút, predpokladaná intenzita dopravy je 15-tisíc vozidiel za 24 hodín.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Dôchodky sa opäť zvýšia, penzisti si prilepšia o desiatky eur

dochodky sa opat zvysia penzisti si prilepsia o desiatky eur

Poberatelia minimálnych dôchodkov si od októbra druhýkrát v tomto roku prilepšia. Sociálna poisťovňa totiž zvýši sumy minimálneho dôchodku. Jeho základná čiastka za 30 rokov dôchodkového poistenia sa z doterajších 365,70 eura mesačne zvýši na 389,90 eura mesačne.

Zvýšené sumy dôchodkov

Sociálna poisťovňa minimálne penzie zvýši automaticky, poistenci nemusia o nič žiadať a o tejto zmene dostanú rozhodnutie.

Zvýšené sumy dôchodkov dostanú na svoj bankový účet alebo v hotovosti poštou vo svojich obvyklých októbrových výplatných termínoch. Zvýšenie minimálnych dôchodkov sa týka približne 60-tisíc poberateľov penzií.

Zmeny v minimálnych dôchodkoch súvisia so zvýšením súm pomoci v hmotnej núdzi. Hodnota minimálneho dôchodku bola nastavená tak, aby poberateľ dôchodku nebol odkázaný na pomoc v hmotnej núdzi.


Keďže sumy minimálneho dôchodku sa zvýšia, rozšíri sa okruh poberateľov dôchodku, ktorým vznikne nárok na minimálny dôchodok. Nárok na minimálny dôchodok tak vznikne aj niektorým dôchodcom, ktorí ho v súčasnosti nepoberajú.

Základná výška minimálnej penzie


Ak od 1. októbra bude suma ich riadneho súčasného dôchodku nižšia ako nové sumy minimálneho dôchodku, vznikne im nárok na minimálny dôchodok a dôchodok sa bude vyplácať vo zvýšenej sume minimálneho dôchodku. Poberatelia dôchodkov tak dostanú dôchodok, ktorý je pre nich výhodnejší, teda vyšší.

Od júla tohto roka základná výška minimálnej penzie tvorí 1,36-násobok sumy životného minima pre plnoletú fyzickú osobu, od začiatku októbra sa však zvýši na 1,45-násobok sumy životného minima.


Ak osoba získala od 31 do 39 rokov dôchodkového poistenia, od októbra sa jej každý ďalší nadobudnutý rok dôchodkového poistenia nad 30 rokov na výške dôchodku zhodnotí viac.

Za každý rok dôchodkového poistenia od 30 do 39 rokov minimálna penzia stúpne o 2,5 percentuálneho bodu zo sumy životného minima, za každý rok dôchodkového poistenia od 40 rokov do 49 rokov o tri percentuálne body zo životného minima, za každý rok dôchodkového poistenia od 50 rokov do 59 rokov o päť percentuálnych bodov a za 60. a ďalší rok dôchodkového poistenia o 7,5 percentuálneho bodu zo životného minima.


Počasie