• Dnes je: Streda 28. septembra 2022 meniny má Václav

Serena Williamsová sa rozlúči s tenisom. Odpočítavanie konca sa začalo, vraví (foto)

Serena Williamsová sa rozlúči s tenisom. Odpočítavanie konca sa začalo, vraví (foto)

Mohlo by sa tak udiať počas blížiaceho sa grandslamového turnaja US Open, ktorý sa v New Yorku začne 29.

10.8.2022 (Webnoviny.sk) - Americká tenistka Serena Williamsová v utorok oznámila, že „sa začalo odpočítanie“ konca jej hráčskej kariéry. Dvadsaťtrinásobná grandslamová šampiónka uviedla, že je pripravená odísť z vrcholového tenisu, aby sa mohla sústrediť na ďalšie dieťa a svoje obchodné aktivity.

Posledný zápas možno odohrá už čoskoro

V stĺpčeku, ktorý v utorok zverejnil magazín Vogue ani v príspevku na Instagrame bližšie nešpecifikovala, kedy by mala odohrať svoj posledný zápas v kariére. Podľa agentúry AP to vyznelo tak, že by to mohlo byť počas blížiaceho sa grandslamového turnaja US Open, ktorý sa v New Yorku začne 29. augusta.

„V živote nadíde chvíľa, keď sa musíme rozhodnúť ísť iným smerom. Ten moment je vždy ťažký, keď niečo tak milujete. Bože, tenis mám tak rada... Ale teraz sa začalo odpočítavanie. Musím sa sústrediť na pozíciu matky, na svoje duchovné ciele a konečne chcem objaviť inú, ale rovnako vzrušujúcu Serenu. Týchto pár týždňov si vychutnám,“ uviedla na Instagrame Serena, ktorá 26. septembra oslávi 41. narodeniny.

Najťažšia vec v živote

V magazíne Vogue zasa uviedla, že nemá rada slovo „dôchodok“ a v súvislosti s ďalšou etapou života radšej uprednostňuje označenie „vývoj od tenisu k iným veciam, ktoré sú pre mňa dôležité“.

„Cítim veľkú bolesť. Je to tá najťažšia vec, akú som si kedy dokázala predstaviť. Nenávidím to. Nenávidím, že musím byť na tejto križovatke. Želám si, aby to bolo pre mňa ľahké, ale nie je. Som na roztrhanie: nechcem, aby to skončilo, ale zároveň som pripravená na to, čo bude ďalej,“ poznamenala Serena Williamsová.

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

Príspevok, ktorý zdieľa Serena Williams (@serenawilliams)


Najčítanejšia najnovšia správa

Slovenské univerzity nechcú pre vysoké ceny energií prejsť na dištančnú výučbu, plánujú úsporné opatrenia a čakajú na pomoc štátu

slovenske univerzity nechcu pre vysoke ceny energii prejst na distancnu vyucbu planuju usporne opatrenia a cakaju na pomoc statu

Slovenské univerzity nechcú prejsť na dištančnú výučbu. Niektoré z nich ale nevylúčili, že k takémuto kroku môžu v závislosti od situácie pristúpiť, prípadne skúšať v zimnom semestri online.

Univerzity sú zároveň pripravené k 17. novembru ukončiť svoju výučbu, ak sa nedočkajú riešenia. Viaceré slovenské univerzity sa takto vyjadrili pre agentúru SITA.

Verejný prísľub premiéra Hegera

Stanovisko Slovenskej rektorskej konferencie (SRK) z polovice septembra, ktoré požaduje zvrátenie negatívneho financovania vysokých škôl, kompenzáciu zvýšených cien energií, ale i dofinancovanie výpadkov v projektoch, oslovené vysoké školy jednohlasne podporujú.

„V tejto chvíli čakáme na konkrétne záruky naplnenia verejného prísľubu premiéra Eduarda Hegera o dopadoch energetickej krízy na vysoké školy. Dúfame, že slovenské univerzity nebudú musieť pristúpiť ku krokom, ktoré avizovala Slovenská rektorská konferencia, a nebudú musieť k 17. novembru prerušiť vyučovanie. Zároveň dôrazne pripomíname, že sanovanie energetických výpadkov je len jednou z troch kruciálnych požiadaviek vysokých škôl nevyhnutných na zabezpečenie ich bazálnej činnosti. O ich rozvoji dnes ani hovoriť nemôžeme. Paralelne s tým realizujeme celú sériu opatrení s cieľom šetriť energiou a znížiť jej spotrebu,“ vyjadril sa rektor Univerzity Komenského (UK) Marek Števček.


Doplnil, že prioritou je udržať slovenské vysoké školstvo funkčné, ale nezáleží to od nich. Bez pomoci štátu je podľa Števčeka otázkou, kedy dôjde ku kolapsu vysokých škôl, nie či sa to vôbec stane.

Premiér SR a dočasne poverený minister školstva Eduard Heger (OĽaNO) minulý týždeň na stretnutí s prezidentom SRK prisľúbil riešenie situácie s cenami energií.

Usmernenia pre študentov

Má tiež v pláne zorganizovať okrúhly stôl, pri ktorom by sa mal stretnúť so zástupcami SRK aj vybranými členmi vlády, no táto diskusia by sa mala konať až po vymenovaní nového ministra či novej ministerky školstva.


Vysoké školy plánujú viaceré úsporné opatrenia. Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach (UPJŠ) sa dlhodobo usiluje o zníženie energetickej náročnosti budov, napríklad prostredníctvom zatepľovania budov či výmeny svietidiel.


Univerzita tiež plánuje postupnú výmenu vozového parku. Študentstvo i zamestnanci školy by mali dostať usmernenia, ako môžu prispieť k šetreniu energií.

Prešovská univerzita v Prešove (PU) tiež pracuje na súbore úsporných opatrení, no zároveň čakajú na kroky vlády SR, keďže nepredpokladajú, že by dokázali pokryť ceny energií v prípade ich výrazného nárastu v budúcom roku.

V zime môžu zatvoriť internáty

„Žilinská univerzita v Žiline bude svoje priestory využívať z hľadiska energií efektívnejšie a zavedie úsporné opatrenia. Konkrétne opatrenia budú závisieť od aktuálnej situácie,“ vyjadril sa prorektor pre medzinárodné vzťahy a marketing Žilinskej univerzity v Žiline (UNIZA) Jozef Ristvej.


Podobne i Slovenská technická univerzita v Bratislave (STU) už v súčasnosti vykonáva kroky na zníženie spotreby energií a v závislosti od vývoja cien zvažuje ďalšie kroky, napríklad zníženie teploty vykurovania, výmenu svietidiel, aj ale úplnú odstávku budov, ktoré nie sú využívané.


V prípade neriešenia cien energií zo strany štátu pripúšťa STU aj uzavretie internátov počas zimného skúškového obdobia a skúšanie online formou.

Podobné opatrenia v oblasti zatepľovania či optimalizácie osvetlenia avizovala v tlačovej správe aj Univerzita Komenského v Bratislave. Počas víkendov a popoludní plánujú zaviesť aj útlmový režim budov, a tiež chcú častejšie využívať prácu z domu.

Intenzívne rokovali

Oslovené univerzity sa vyjadrili, že s dotknutými ministerstvami intenzívne rokovali. PU uviedla, že dosiaľ nedostali žiadne konkrétne opatrenia.


Aj UNIZA potvrdila intenzívnu komunikáciu, najmä s Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ).


UPJŠ doplnila, že komunikácia prebieha napríklad prostredníctvom SRK, Klubu kvestorov či Rady vysokých škôl SR, no i so samotnými univerzitami.


Rezort školstva si od UPJŠ vyžiadal vyčíslenie nákladov na zvýšené ceny energií a momentálne požiadavky posudzuje. Aj STU potvrdila opakované požiadavky na kompenzáciu nákladov, a to zo strany všetkých slovenských univerzít.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie