• Dnes je: Streda 29. novembra 2023 meniny má Vratko

Separatistické Podnestersko znova žiada Rusov o viac „mierotvorcov“, situácia sa vraj zhoršuje

Separatistické Podnestersko znova žiada Rusov o viac „mierotvorcov“, situácia sa vraj zhoršuje

Rusko sa zaviazalo stiahnuť svoje sily z Podnesterska do 31. decembra 2002, tento záväzok však nikdy nesplnilo.

9.5.2023 (SITA.sk) - Vyslanec moldavského separatistického regiónu Podnestersko v Rusku Leonid Manakov v rozhovore pre ruské štátne médiá požiadal Moskvu o ďalších „mierotvorcov“ z dôvodu „zhoršujúcej sa bezpečnostnej situácie“. Referuje o tom web Kyiv Independent.

Požiadali o pomoc Rusko

Medzinárodne neuznané Podnestersko sa odtrhlo od Moldavska po rozpade ZSSR na začiatku 90. rokov, keď separatistov aktívne podporili ruskí vojaci. Konflikt si vyžiadal asi 1500 mŕtvych. Výzvy Kišiňova na odchod ruských vojakov Moskva odmieta s tým, že „mierové jednotky“ chránia ruskú menšinu a zostanú v regióne až do vyriešenia nezhôd.

Manakov podľa svojich slov „opakovane“ žiadal o zvýšenie počtu takzvaných mierových síl, vrátane žiadosti o nábor z radov ruských občanov, ktorí v súčasnosti žijú v Podnestersku. Súčasný počet ruských „mierotvorcov“ nepresahuje 450, tvrdil Manakov.

Moldavské územie okupované Ruskom

Ruskí propagandisti v uplynulých mesiacoch tvrdili, že Ukrajina, Moldavsko alebo NATO pripravujú útok na Podnestersko, pričom poznamenali, že „útok na Podnestersko by bol útokom na Ruskú federáciu“.

Rusko sa zaviazalo stiahnuť svoje sily z Podnesterska do 31. decembra 2002, tento záväzok však nikdy nesplnilo. V marci minulého roka Parlamentné zhromaždenie Rady Európy uznalo Podnestersko za „moldavské územie okupované Ruskom“.

Moldavský premiér Dorin Recean 21. februára v rozhovore pre moldavskú TV8 potvrdil, že moldavské úrady si boli vedomé „niekoľkých“ scenárov destabilizácie zo strany Ruska, vrátane ruského plánu prevziať kontrolu nad letiskom v Kišiňove.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Stredu 29. november 2023

horoskopy na dnes stredu 29 november 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Stredu 29. november 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Čaká vás deň vhodný na nákupy. Máte šancu stretnúť priateľa, s ktorým môžete stráviť príjemné popoludnie. Pozor, zdravotne nie ste v najlepšej kondícii.

Býk 21.4. - 21.5.

Doterajšie úlohy sa vám zdajú priľahké? Práve rutina sa stane prekážkou v dosiahnutí určitého cieľa. Nejaký čas vám potrvá, kým nájdete originálny postup.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Máte výbornú náladu? Niektorým ľuďom sa to nebude páčiť, budú vás chcieť znechutiť. Riaďte sa vlastným rozumom. Dávajte si pozor na nočné zážitky.

Rak 22.6. - 22.7.

Už dnes úplne zabudnete na prácu a najbližším pripravíte atraktívny program. Počítajte s prejavmi vďačnosti. Milovaná osoba vás príjemne prekvapí.Všetky Horoskopy pre Stredu 29. november 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie