• Dnes je: Štvrtok 11. augusta 2022 meniny má Zuzana

Seniori žiadajú valorizáciu penzií o osem percent a štrnásty dôchodok, výber daní má byť vyšší o viac než 2 miliardy

Seniori žiadajú valorizáciu penzií o osem percent a štrnásty dôchodok, výber daní má byť vyšší o viac než 2 miliardy

Ministerstvo financií SR na sociálnej sieti uviedlo, že daňovú prognózu predstaví už najbližší štvrtok.

Očakávaný výber daní má byť v tomto roku vyšší o viac ako dve miliardy eur. V tlačovej správe na to upozornila Jednota dôchodcov na Slovensku (JDS). Odvoláva sa na informácie od zástupcov ministerstva financií.

„Ide o správu, ktorá mala byť prístupná všetkým obyvateľom Slovenska, nielen vybraným osobám,“ tvrdí JDS.

Pomoc mala byť komplexnejšia

V kontexte prorodinného balíčka JDS poukazuje na maximálnu neserióznosť nielen voči seniorom, ale aj všetkým ostatným občanom Slovenska, že pomoc nebola komplexnejšia, najmä keď na ministerstve financií už museli mať prognózy k tomuto stavu.

„Pomoc 500 eur cez víkend prišla pre zamestnancov verejnej správy zjavne po obdržaní informácie o výbornom výbere daní štátu v roku 2022 o viac ako 2 miliardy eur,“ uviedla Valéria Pokorná z JDS.

Žiada preto, aby vláda seniorov okamžite zaradila do pomoci tak, ako to JDS požaduje už viac ako deväť mesiacov. JDS od vlády žiada 8-percentnú valorizáciu dôchodkov a tiež schválenie štrnástej penzie.

Finálnu daňovú prognózu zverejnia

Ministerstvo financií SR na sociálnej sieti uviedlo, že daňovú prognózu predstaví už najbližší štvrtok.


„Dnes sa uskutočnilo na ministerstve financií zasadnutie daňového výboru, ktorý si vypočul odhady našich daňovo-odvodových príjmov a vybraných výdavkov,“ informoval rezort.

Členovia výboru majú dva dni na to, aby odhady ministerstva financií schválili. K dátam sa podľa rezortu každý analytik či neanalytik dostane ihneď po schválení.

„Finálnu daňovú prognózu, rovnako ako v minulosti, odprezentujeme verejnosti do konca júna a celú zverejníme,“ dodalo ministerstvo financií.

Päťsto eur pre úradníkov

Približne 400-tisíc zamestnancom štátnej a verejnej správy štát ponúkne 500 eur na osobu v tomto roku ako jednorazovú pomoc. Celkovo pôjde o sumu 200 miliónov eur. Na tlačovej besede to v sobotu povedal premiér Eduard Heger (OĽaNO).


Podľa neho ide o ponuku na rokovania s Konfederáciou odborových zväzov (KOZ). „To, čo vieme dnes ponúknuť, je jednorazová pomoc v tomto roku, a nezaväzuje vládu na výdavky v ďalších rokoch. Chceme pomôcť ľuďom, lebo chceme pomáhať, ale musíme to robiť v rámci svojich možností,“ uviedol premiér. Podľa neho sa rokuje o pomoci každej skupine obyvateľov.


Najčítanejšia najnovšia správa

Cestovný ruch po pandémii ožíva a na Slovensko sa vracajú zahraniční turisti, medzi TOP destinácie patrí Bratislavský kraj

cestovny ruch po pandemii oziva a na slovensko sa vracaju zahranicni turisti medzi top destinacie patri bratislavsky kraj

Služby ubytovania v zariadeniach cestovného ruchu využilo v júni tohto roka 491-tisíc hostí. V medziročnom porovnaní mali hotely a ostatné ubytovacie zariadenia o 71 % viac návštevníkov.

Väčšinu návštevníkov tvorili Slováci

Bolo to však stále takmer o pätinu menej ako v rovnakom mesiaci pred pandémiou v roku 2019. Hostia strávili v ubytovacích zariadeniach v júni 1,2 milióna nocí, priemerná dĺžka pobytu bola 2,5 noci. Informoval o tom vo štvrtok Štatistický úrad SR.

Takmer 70 % návštevníkov tvorili domáci hostia, v hoteloch a penziónoch ich bolo v júni ubytovaných 334-tisíc, išlo o 1,4-násobný medziročný nárast.

V porovnaní s predkovidovým júnom 2019 chýbala už len necelá desatina domácich návštevníkov. Ich počet v ubytovacích zariadeniach už prekonal júnové hodnoty z rokov 2017 a 2018. V porovnaní s júnom 2019 bolo v hoteloch a penziónoch o 9 % menej Slovákov a o tretinu menej cudzincov.

Návrat zahraničnej klientely

Aj v júni pokračoval postupný návrat zahraničnej klientely, medziročne vzrástla 3,3-násobne a ubytovacie zariadenia navštívilo 157-tisíc cudzincov.


Vyšplhali sa tak na dvojtretinovú návštevnosť v porovnaní s júnom 2019. Stúpol tak aj podiel cudzincov na celkovom počte hostí.

Kým v prvých dvoch rokoch pandémie mali návštevníci zo zahraničia podiel na návštevnosti približne 17 %, v júni tohto roka už 32 %. V júni 2019 predstavovali až 40 % celkovej návštevnosti.

Najnižšia návštevnosť bola v Nitrianskom kraji


Medziročný rast návštevnosti sa prejavil vo všetkých krajoch. Najviac hostí sa v júni ubytovalo v Bratislavskom kraji, a to 113-tisíc osôb, z toho viac ako polovicu tvorili zahraniční návštevníci.


Nasledovali Žilinský a Prešovský kraj, ktoré oproti Bratislavskému kraju mali iba štvrtinový podiel zahraničných návštevníkov. Spolu tieto tri kraje vytvorili 60 % celkovej návštevnosti, najnižšia návštevnosť bola v Nitrianskom kraji.

V prvom polroku tohto roka sa ubytovalo v zariadeniach cestovného ruchu 1,9 milióna návštevníkov. V porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2019 chýbala necelá tretina návštevníkov.


V prvom polroku využilo služby ubytovania 589-tisíc cudzincov, v roku 2019 ich bolo takmer dvojnásobne viac, teda 1,1 milióna.


Pri domácich návštevníkoch bol pokles návštevnosti o necelú štvrtinu oproti roku 2019, od začiatku roka využilo služby ubytovania 1,3 milióna domácich hostí. Hostia strávili v ubytovacích zariadeniach takmer 5 miliónov nocí, v roku 2019 to bolo 7,6 milióna nocí.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie