• Dnes je: Utorok 09. augusta 2022 meniny má Ľubomíra

Šeliga bude v parlamente apelovať na poslancov, aby neprelomili prezidentkine veto v prípade Matovičovho balíčka

Šeliga bude v parlamente apelovať na poslancov, aby neprelomili prezidentkine veto v prípade Matovičovho balíčka

Podľa Šeligu by nemala koalícia riskovať avizované podanie zákona na Ústavný súd SR, ktoré plánuje prezidentka v prípade prelomenia veta.

11.6.2022 (Webnoviny.sk) - Nezaradený poslanec Národnej rady SR (NR SR) Juraj Šeliga (Za ľudí) spoločne so svojimi kolegyňami navrhne poslancom, aby v parlamente vyhoveli pripomienkam prezidentky SR Zuzany Čaputovej a neprelamovali jej veto.

Uviedol to vo svojom profile na sociálne sieti po tom, čo si detailne prešiel jej pripomienky s ich odôvodnením.

Zákon skončí na Ústavnom súde

O svojom postoji vopred informoval ministra financií SR Igora Matoviča aj predsedu vlády SR Eduarda Hegera (obaja OĽaNO).

Podľa Šeligu by nemala koalícia riskovať avizované podanie zákona na Ústavný súd SR, ktoré plánuje prezidentka v prípade prelomenia veta.

„Inými slovami, je podľa mňa správne doručiť peniaze ľuďom hneď od 1. júla a zostatok dopracovať, ako riskovať, že nebudú žiadne prídavky ani žiaden daňový bonus, pretože Ústavný súd SR napríklad pozastaví účinnosť celého zákona. Plus, vzhľadom na ustanovenia rokovacieho poriadku máme priestor, aby sme upravili a prepracovali všetky vetované ustanovenia,“ ozrejmil.

Verí, že i toto môže byť šanca pre koalíciu na spoluprácu a koaličná strana Sloboda a Solidarita (SaS) v tomto urobí kompromisný krok smerom k hnutiu Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti a schváli zákon s pripomienkami prezidentky.

Treba nájsť zhodu v koalícii

Zároveň poslanec zhodnotil, že spolupráca sa musí hľadať vo vnútri vládnej koalície a nie v opozícii s ľuďmi, ktorí ešte donedávna spochybňovali COVID-19, vojnu na Ukrajine alebo tragédiu a hrôzy tzv. Slovenského štátu.

„Ak sa koalícia spojí v otázkach voľnočasových aktivít detí, rovnako pri nastavení takzvaného daňového bonusu alebo iného nástroja, ako pomôcť od nového roka ľuďom, niet najmenších pochýb, že prijmeme dobré riešenia, ktoré prijme široká verejnosť,“ napísal.

Šeliga to nevníma ako prehru rodín, ale ako snahu a potrebu konštruktívneho dialógu, na konci ktorého bude dobrý výsledok.

Prezidentka 9. júna vrátila do NR SR na opätovné prerokovanie zákon z 24. mája o financovaní voľného času dieťaťa tak, ako to avizovala v utorok 7. júna. Vtedy uviedla, že vetuje tie časti zákona, ktoré majú nadobudnúť účinnosť od 1. januára budúceho roka. Jej veto sa tak netýka okamžitej pomoci rodinám od júla tohto roka. Ak parlament jej veto prelomí, plánuje sa obrátiť na Ústavný súd SR s otázkou, či proces schvaľovania tohto zákona bol v súlade s Ústavou SR.


Najčítanejšia najnovšia správa

Verejné financie budú kvôli Matovičovi v katastrofálnom stave, tvrdí Truban a pridáva ďalšiu kritiku

verejne financie budu kvoli matovicovi v katastrofalnom stave tvrdi truban a pridava dalsiu kritiku

8.8.2022 (Webnoviny.sk) - Podpredseda hnutia Progresívne Slovensko (PS) Michal Truban je presvedčený, že Slovensko potrebuje nového ministra financií.

Tvrdí, že súčasný minister a líder hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igor Matovič je len ministrom vlastných nápadov, nedokáže riešiť problémy, a preto verejné financie budú katastrofálne. Truban o tom informoval v pondelok na sociálnej sieti.

Skončí to hospodárskou katastrofou

„Ak bude ďalej improvizovať s verejnými financiami tak, ako sme ho nechali vymýšľať opatrenia v pandémii, čo viedlo k tomu, že sme skončili na chvoste Európskej únie (EÚ) s najvyššou úmrtnosťou, najnižšou zaočkovanosťou a nemocnicami, ktoré skolabovali, tak to skončí hospodárskou katastrofou," dodal podpredseda PS.

Snaží sa oklamať verejnosť

Podľa neho sa ministerstvo financií snaží oklamať verejnosť vývojom daňových príjmov uprostred roku.

Truban na sociálnej sieti citoval Radu pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ), „ak vláda nepríjme dodatočné opatrenia, deficit verejnej správy by mal v roku 2023 mierne klesnúť, následne v rokoch 2024 a 2025 vzrastie až k úrovni 4,5 percenta HDP." Podpredseda PS je presvedčený, že Matovič žiadne opatrenia neprijme.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie