• Dnes je: Streda 06. decembra 2023 meniny má Mikuláš

Saska chce presadiť zákon o národnostných menšinách, navrhujú zmeny v školstve aj financovaní kultúr (video)

Saska chce presadiť zákon o národnostných menšinách, navrhujú zmeny v školstve aj financovaní kultúr (video)

Liberáli o programe informovali na tlačovej besede.

20.9.2023 (SITA.sk) - Strana Sloboda a Solidarita (SaS) chce presadiť zákon o národnostných menšinách. Ten by definoval národnostné menšiny ako také, ale aj to, ako vieme priznávať práva týmto menšinám. Podľa SaS taktiež chýba zadefinovanie inštitucionálneho zabezpečenia.

Nechcú vytvárať, ale transformovať

Liberáli zároveň plánujú zriadiť úrad pre národnostné menšiny. Ako na stredajšej tlačovej besede informoval predseda Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí Milan Ján Pilip, SaS nechce vytvoriť nový úrad, pretože takýto úrad už existuje. Ide o Úrad splnomocnenca vlády pre národnostné menšiny, ktorý je v štruktúrach Úradu vlády SR.

Chceme ho z týchto štruktúr vyňať a osamostatniť. Len transformujeme to, čo už existuje," uviedol Pilip. V zákone chcú zadefinovať aj Radu národnostných menšín.

Existuje výbor pre národnostné menšiny a etnické skupiny, ktorý je poradným orgánom rady vlády, a tá je poradným orgánom vlády. Tento výbor chceme pretransformovať na samostatnú radu, ktorá bude priamym poradným orgánom vlády," vysvetlil Pilip.

Slovenský jazyk ako cudzí

Pri téme školstva chce SaS vytvoriť paralelný systém obvodov postavený na národnostných menšinách a taktiež presadiť opatrenie, ktoré by zabezpečilo výučbu slovenského jazyka metódou cudzieho jazyka.

Najmä u maďarskej a rómskej komunity máme prípady, keď deti odmala hovoria jazykom svojej komunity. Prístup k vzdelávaniu slovenského jazyka musí byť taký, ako k cudziemu jazyku," dodal Pilip.

Financovanie menšinových kultúr

Ábel Ravasz, ktorý kandiduje za SaS z miesta č. 31, na tlačovej besede spomenul financovanie menšinových kultúr. Tvrdí, že od roku 2017 funguje fond na podporu menšinových kultúr a umožňuje menšinám samostatne sa rozhodovať o tom, na čo chcú využiť zdroje, ktoré im poskytuje štát na rozvoj kultúry. Kvalita tohto fondu sa však podľa Ravasza za posledné roky zhoršila, procesy sú veľmi pomalé a menšinové organizácie sa sťažujú, že peniaze neprichádzajú na čas alebo dokonca vôbec.

Mám pripravenú zmenu, ktorá vie odstrániť tieto nedostatky a vrátiť fond ku koreňom a efektívnemu fungovaniu. Pri fonde je potrebné pracovať s agendou dvoch národnostných menšín, ktoré nie sú uznané alebo sú uznané iba sčasti – ide o vietnamskú komunitu a goralskú národnostnú komunitu, ktorá zatiaľ uznaná nie je," povedal Ravasz. V závere dodal, že SaS bude presadzovať zrušenie zákazu dvojakého občianstva.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Ukrajinské vzdušné sily neďaleko Hadieho ostrova zostrelili ruský bombardér Su-24M

ukrajinske vzdusne sily nedaleko hadieho ostrova zostrelili rusky bombarder su 24m

6.12.2023 (SITA.sk) - Ukrajinské vzdušné sily zničili neďaleko Hadieho ostrova v Čiernom mori ruský bombardér Su-24M.

Ako referuje web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na vyhlásenie veliteľa vzdušných síl Mykolu Oleščuka na Telegrame, udialo sa tak vo chvíľach, keď sa ruské lietadlo pokúšalo uskutočniť raketový a bombový útok v južnej časti Odeskej oblasti.

„Už veky sme nemali žiadne zostrelené ruské lietadlo Su. Som rád, že vás môžem informovať o zničení ruského bombardéra Su-24M pri Haďom ostrove, ktorý pokúšal spustiť raketový a bombový útok na južnú časť Odeskej oblasti,“ vyhlásil Oleščuk.

Ukrajinci strácajú dôveru v prezidenta Zelenského. Platí za chyby, ktoré urobil, vyhlásil Kličko

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj „platí za chyby, ktoré urobil", a ukrajinský ľud sa čuduje, prečo nebola krajina lepšie pripravená na vojnu.

Zelenskyj platí za chyby, ktoré urobil

Ako referuje web news.sky.com, v rozhovoroch pre rôzne zahraničné médiá to povedal kyjevský starosta Vitalij Kličko.

Niekdajší boxerský šampión sa domnieva, že Ukrajinci strácajú dôveru v to, ako Zelenskyj zvláda krízu. „Ľudia sa čudujú, prečo sme neboli na túto vojnu lepšie pripravení, prečo Zelenskyj až do konca popieral, že k tomu dôjde," povedal Kličko.

„Ľudia vidia, kto je efektívny a kto nie. A bolo a stále je veľa očakávaní. Zelenskyj platí za chyby, ktoré urobil."

Ukrajinský prezident má autoritárske sklony

Na otázku, akých chýb sa Zelenskyj dopustil, Kličko odpovedal: „Ľudia sa čudujú, prečo sme neboli na túto vojnu lepšie pripravení. Alebo prečo bolo možné, že Rusi dokázali tak rýchlo dosiahnuť Kyjev. Bolo príliš veľa informácií, ktoré nezodpovedali skutočnosti. Ale napriek tomu má dnes prezident dôležitú funkciu a my ho musíme podporovať až do konca vojny. Na konci tejto vojny však každý politik zaplatí za svoje úspechy alebo neúspechy."

Kličko tiež tvrdil, že ukrajinský líder má autoritárske sklony. V samostatnom rozhovore pre nemecký magazín Der Spiegel povedal: „V určitom okamihu sa už nebudeme líšiť od Ruska, kde všetko závisí od rozmaru jedného človeka." Tieto komentáre prichádzajú v čase, keď Ukrajina pokračuje vo svojej protiofenzíve, ktorá dosiahla čiastočné úspechy, ale nepostupuje takou rýchlosťou, ako dúfali jej predstavitelia, obyvatelia či spojenci.


Počasie