• Dnes je: Pondelok 16. septembra 2024 meniny má Ľudmila

SaS podporuje kultúrnu obec v štrajkovej pohotovosti, podľa Gröhlinga sa vláde všetko rozpadá pod rukami

SaS podporuje kultúrnu obec v štrajkovej pohotovosti, podľa Gröhlinga sa vláde všetko rozpadá pod rukami

Strana štrajkovú pohotovosť ľudí z kultúry vníma ako jasnú reakciu voči konaniu Šimkovičovej.

5.9.2024 (SITA.sk) - Strana Sloboda a Solidarita (SaS) podporuje kultúrnu obec v štrajkovej pohotovosti. Informovala o tom strana SaS. Ako uviedol jej predseda Branislav Gröhling, ministerstvo kultúry sa obrátilo proti ľuďom, ktorí pracujú v kultúre a ministerka Martina Šimkovičová (nom. SNS) rezort vedie bez vízie a odbornosti.

Viaceré štrajky

Spomenul napríklad prepúšťanie odborníkov, rušenie oddelení, zastrašovanie kultúrnych zamestnancov, šikanu a vyhrážanie sa. „Plne preto podporujeme kultúrnu obec na Slovensku a vyhlásenie štrajkovej pohotovosti,“ vyhlásil Gröhling.

Vláde sa to podľa predsedu SaS rozpadá pod rukami. „Okrem umelcov a hercov zvažujú štrajk aj učitelia a do štrajkovej pohotovosti vstúpil už aj odborový zväz polície či Konfederácia odborových zväzov SR. Toto je správna cesta, ako dať Robertovi Ficovi (Smer-SD) pocítiť, že sa proti jeho politike už začínajú búriť aj sektory naprieč celou spoločnosťou,“ zdôraznil Gröhling.

Kultúra má veľký problém

Poslanec René Parák (SaS) upozornil, že zákony a fungujúce systémy podpory kultúry boli nahradené chaosom. Vedenie rezortu podľa neho dokáže iba ničiť a paralyzovať. Upozornil, že ľudia v kultúre nevedia, či budú môcť pracovať a či budú fungovať kultúrne inštitúcie a centrá.

Ani národné pamiatky sa nedočkali pomoci, akú potrebujú a s akou rátali. Platy tisícok ľudí pracujúcich v kultúre sú v porovnaní s bežnými príjmami na Slovensku často podpriemerné. Kultúra má veľký problém. Toto nie je o zopár postoch a peniazoch, ako sa to snažia vykresliť Šimkovičová a Machala,“ dodal Parák s tým, že je to o ohrození profesionálnej slobodnej tvorby.

Slovenská kultúrna obec vstupuje do štrajkovej pohotovosti. Zatiaľ nejde o ostrý štrajk, pri ktorom by prerušili prácu. Sformoval sa aj výbor kultúrneho štrajku, koordinuje ho platforma Otvorená kultúra! K dnešnému ránu bolo v štrajkovej pohotovosti približne 1 300 osôb z vyše 25 miest a obcí. Dôvodom na vstup do štrajkovej pohotovosti je podľa organizátorov alarmujúca situácia v kultúrnej sfére.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Španieli nechcú masový turizmus, až tretina obyvateľov sa sťažuje na príliš veľa zahraničných návštevníkov

spanieli nechcu masovy turizmus az tretina obyvatelov sa stazuje na prilis vela zahranicnych navstevnikov

16.9.2024 (SITA.sk) - Tretina ľudí v Španielsku tvrdí, že ich miestna oblasť má príliš veľa medzinárodných návštevníkov. Ako referuje web The Guardian, vyplýva to z celoeurópskeho prieskumu, ktorý zistil, že väčšina ľudí na kontinente nechce nadmerný turizmus.

Na problém masového turizmu upozorňujú viaceré európske lokality ako Benátky, Barcelona, Santorini či Kanárske ostrovy.

Negatívny názor na zahraničných návštevníkov

Prieskum v Dánsku, Francúzsku, Nemecku, Taliansku, Španielsku, Švédsku a Spojenom kráľovstve zistil, že Španielsko je krajinou, ktorá tento problém pociťuje najviac, pričom 32 % respondentov uviedlo, že v ich oblasti je teraz príliš veľa zahraničných cestujúcich. Približne 28 % ľudí v Španielsku tiež prejavilo negatívny názor na zahraničných návštevníkov.

Pre porovnanie, vo Francúzsku 18 % opýtaných ľudí uviedlo, že majú pocit, že tam, kde žijú, je príliš veľa medzinárodných turistov a 16 % uviedlo, že majú zlú mienku o zahraničných návštevníkoch. Zodpovedajúce čísla v Taliansku boli 16 % a 11 % a v Nemecku to bolo 13 % a 14 %.

Krátkodobé dovolenkové prenájmy

Pripisujú mu to, že preň existuje menej možností bývania pre miestnych a "nafukuje" to výšku nájomného a ceny nehnuteľností na takú úroveň, akú si mnohí obyvatelia nemôžu dovoliť.

Prieskum ukázal, že viac ako tretina Španielov (37 %) mala pocit, že sektor krátkodobých dovolenkových prenájmov prináša viac škody ako úžitku a 45 % uviedlo, že má naň negatívny názor.

V Spojenom kráľovstve malo 33 % negatívny názor na tento sektor, nasledovalo 30 % v Taliansku, 28 % vo Francúzsku, 24 % v Dánsku a 21 % v Nemecku. Názory na hotelový priemysel však boli vo všetkých skúmaných krajinách veľmi priaznivé - pohybovali sa od 69 % do 73 %.


Počasie