• Dnes je: Utorok 28. novembra 2023 meniny má Henrieta

SaS nesúhlasí so zvýšením daní pri viacpodlažných stavbách, podľa Sulíka by sa musela znížiť iná daň

SaS nesúhlasí so zvýšením daní pri viacpodlažných stavbách, podľa Sulíka by sa musela znížiť iná daň

Ministerstvo financií SR pripravuje návrh na zvýšenie daní z nehnuteľností pri viacpodlažných stavbách.

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) nesúhlasí so zámerom ministerstva financií zdaniť viacpodlažné stavby bez toho, aby sa znížila iná daň. Týmto návrhom vraj chce rezort financií zdaniť viacpodlažné budovy efektívne.

„Deje sa to ale bez toho, aby ministerstvo jasne preukázalo, ako si túto efektívnosť predstavuje.

Ak sa chce ministerstvo úradníckej vlády pustiť do zvyšovania daní, musí uviesť, o koľko chce danú daň zvýšiť, a naopak, ktorú inú daň plánuje znížiť. V opačnom prípade nemôže od nás očakávať žiadnu podporu,“ uviedol predseda SaS Richard Sulík.

Snaha o upokojenie situácie

Rada pre ekonomický rast SaS vníma zámer ministerstva financií ako snahu vlády upokojiť situáciu v samosprávach, ktoré momentálne čelia nižším príjmom z podielových daní v dôsledku nepremyslených populistických krokov hnutia OĽaNO.

„Mestá a obce majú daňovú politiku v oblasti daní z nehnuteľnosti v značnej miere vo svojich rukách. Je len na nich, ako sa postavia k výške miestnych daní. Spomínané ustanovenia dávajú samospráve vhodné nástroje na vlastnú daňovú politiku, ktorá sa opiera o dobré poznanie situácie v danom meste či obci. Paušálny a plošný prístup v tejto oblasti je preto skôr nežiadúci,“ uviedol predseda Výboru NR SR pre financie a rozpočet a člen Rady pre ekonomický rast Marián Viskupič.


Úprava základu a výpočtu dane

Ministerstvo financií SR pripravuje návrh na zvýšenie daní z nehnuteľností pri viacpodlažných stavbách. Návrhom novely zákona o miestnych daniach chce zvýšiť podiel majetkových daní na celkovom daňovom mixe na Slovensku. Samotný legislatívny návrh plánuje predstaviť v septembri alebo októbri tohto roka. Navrhovaný zámer má mať pozitívny vplyv na verejné financie.

Pripravovaným návrhom novely zákona sa má upraviť základ dane zo stavieb a s tým súvisiaci výpočet dane zo stavieb na vhodnejšie technické jednotky. V súčasnosti sa základ dane zo stavieb určuje na základe zastavanej plochy na úrovni najrozsiahlejšieho nadzemného podlažia a daň za každé ďalšie podlažie sa určuje príplatkom za každé ďalšie nadzemné a podzemné podlažie.


„Efektívnejším a spravodlivejším spôsobom zdanenia je zdanenie čistej podlahovej plochy celej stavby jednotnou sadzbou dane,“ tvrdí rezort financií.

Medzikrok k ďalším úpravám

Touto úpravou sa podľa ministerstva tiež zlepšia predpoklady zavedenia hodnotového zdaňovania nehnuteľností, pretože podlahová plocha stavby je jedným zo základných atribútov na určenie hodnoty stavby. Pri dani z pozemkov plánuje ministerstvo upraviť okruh daňovníkov dane z pozemkov. Nová úprava má mať významný vplyv na zníženie administratívnej záťaže.


V súčasnosti sú viacpodlažné stavby podľa ministerstva financií zdanené neefektívne. Príplatok za podlažie môže mať maximálnu sadzbu dane 0,33 eura na štvorcový meter pôdorysu zastavanej plochy stavby.


„Zámer Ministerstva financií prejsť na zdanenie čistej podlahovej plochy celej stavby jednotnou sadzbou dane je tiež potrebným medzikrokom k prípadnému zavedeniu hodnotového zdaňovania nehnuteľností,“ dodal rezort financií.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Utorok 28. november 2023

horoskopy na dnes utorok 28 november 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Utorok 28. november 2023

Baran 21.3. - 20.4.

V práci pôjde všetko ani po masle. Dokážete sa dokonale sústrediť. Využite to na vyriešenie záležitostí, do ktorých ste doteraz nemali odvahu sa pustiť.

Býk 21.4. - 21.5.

Vaša optimistická nálada poteší okolie. Zistíte, že to nie je s vašimi možnosťami také zlé, len sa treba zbaviť predsudkov a skúšať nové spôsoby.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Neberte tragicky, ak budete musieť urobiť niečo, o čo vás požiada partner. Radi by ste si poleňošili, ale zrejme sa vám to len tak ľahko nepodarí. Nechcete iste počúvať výčitky partnera.

Rak 22.6. - 22.7.

Vaše narábanie s financiami nie je práve najhospodárnejšie. Mal by sa vám prihlásiť človek, ktorý vám má čo povedať. Nechajte si dostatok času na rozhovor s ním.Všetky Horoskopy pre Utorok 28. november 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie