• Dnes je: Utorok 28. novembra 2023 meniny má Henrieta

Sad Janka Kráľa sa dočká premeny

Sad Janka Kráľa sa dočká premeny

Zeleň v Sade Janka Kráľa

Po májovej výzve na revitalizáciu Sadu Janka Kráľa sa do súťaže o jeho premenu prihlásili štyri tímy uchádzačov.

Odborná porota udelila prvú priečku kolektívu, ktorý tvorí krajinná architektka Magdaléna Horňáková z ateliéru DUMA, architekt Zdeněk Sendler a architektka Lucie Radilová. Vďaka svojim skúsenostiam budú spolupracovať s Metropolitným inštitútom Bratislavy na vytvorení štúdie, ktorá ponúkne vizionársku perspektívu pre 37,5 hektárový park.

Táto budúca vízia zohľadní klimatické zmeny, bezbariérovosť, zelený rozvoj a začlení blízko ležiaci Dunaj do života v meste. Tento významný krok povedie k tomu, aby sa Sad Janka Kráľa stal ešte príjemnejším miestom oddychu pre obyvateľov Bratislavy.

História Sadu Janka Kráľa

Sad Janka Kráľa bol založený v rokoch 1774 – 1776, odkedy sa postupne vyvíjal v súlade s meniacimi sa potrebami a estetickými trendami doby. S úpravami a rozšíreniami, ktorými prešiel, získal charakteristický vzhľad a nezameniteľnú atmosféru. Jeho pôvodná podoba mala tvar osemramennej hviezdice priesekov, pozdĺž ktorých sa postupne povysádzali stromoradia.


V srdci parku sa týči záhradný altánok, kedysi veža františkánskeho kostola, teraz obľúbené miesto stretnutí a orientačný bod. Socha básnika Janka Kráľa od Františka Gibalu zdôrazňuje stredový bod cestičiek v parku.

V parku dominujú výnimočné druhy stromov ako ginko dvojlaločné, platany javorolisté a pôvodné druhy ako javor či topoľ tvoria biologickú kostru parku. V 19. storočí sa park upravoval pod vedením dvoch zanietených odborníkov. Štefan Ladislav Endlicher bol botanik a riaditeľ múzea vo Viedni, ktorý pridal parku prirodzenejší tvar. František Floriš Rómer, učiteľ na Kráľovskej akadémii v Prešporku, zasadil bylinkovú záhradu na štúdium a uviedol cudzokrajné stromy.

Prečo majú ľudia radi Sad Janka Kráľa

Sad Janka Kráľa má aj napriek svojmu veku a nie úplne dobrej kondícii skalných fanúšikov. Je unikátnym miestom s bohatou zeleňou a historickým významom a jeho hranice vymedzené Starým a Novým mostom, obchodným centrom Aupark a Dunajom sú z dlhodobého hľadiska potenciálnym miestom, ktoré denne navštevujú stovky ľudí.

Teraz prišiel čas na jeho premenu

Mesto teraz plánuje komplexnú zmenu. Výsledky víťaznej štúdie majú priniesť ucelený pohľad na rozvoj územia a zohľadniť klimatické riziká. Cieľom je podporiť biodiverzitu, zeleno-modrú infraštruktúru a interakciu s Dunajom, uvádza na svojej stránke Metropolitný inštitút Bratislavy.

Nová výsadba chce nahradiť dožívajúce stromy a reflektovať na rôzne funkcie parku. Už teraz Tyršovo nábrežie ožíva spoločenskými podujatiami, zatiaľ čo centrálna časť parku je tichšia a slúži na oddych. Vo výsledku má byť tiež bezbariérový prístup do parku a pracuje sa aj na novom skate parku, obnove bývalej správy parku a novom bistre s toaletami. Dôležité je najmä nájsť kompromis medzi nárokmi na park 21. storočia a rešpektovaním jeho historických hodnôt.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Utorok 28. november 2023

horoskopy na dnes utorok 28 november 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Utorok 28. november 2023

Baran 21.3. - 20.4.

V práci pôjde všetko ani po masle. Dokážete sa dokonale sústrediť. Využite to na vyriešenie záležitostí, do ktorých ste doteraz nemali odvahu sa pustiť.

Býk 21.4. - 21.5.

Vaša optimistická nálada poteší okolie. Zistíte, že to nie je s vašimi možnosťami také zlé, len sa treba zbaviť predsudkov a skúšať nové spôsoby.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Neberte tragicky, ak budete musieť urobiť niečo, o čo vás požiada partner. Radi by ste si poleňošili, ale zrejme sa vám to len tak ľahko nepodarí. Nechcete iste počúvať výčitky partnera.

Rak 22.6. - 22.7.

Vaše narábanie s financiami nie je práve najhospodárnejšie. Mal by sa vám prihlásiť človek, ktorý vám má čo povedať. Nechajte si dostatok času na rozhovor s ním.Všetky Horoskopy pre Utorok 28. november 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie