• Dnes je: Piatok 08. decembra 2023 meniny má Marína

Ruský generál Surovikin zrejme vedel o plánoch wagnerovcov. Mohlo dôjsť k tajnej dohode, a preto Prigožin ešte žije

Ruský generál Surovikin zrejme vedel o plánoch wagnerovcov. Mohlo dôjsť k tajnej dohode, a preto Prigožin ešte žije

Súčasní aj bývalí americkí predstavitelia hovoria, že Prigožin by nespustil vzburu wagnerovcov, ak by si nebol istý, že mu pomôžu vysokopostavení predstavitelia.

28.6.2023 (SITA.sk) - Ruský generál Sergej Surovikin, ktorého menovali za mediátora medzi ruským ministerstvom obrany a žoldnierskou Wagnerovou skupinou, vedel o plánoch jej lídra Jevgenija Prigožina na vzburu.

Tvrdia to americkí predstavitelia, ktorí mali možnosť preskúmať správy spravodajských služieb USA, pričom sa pokúšajú zistiť, či mu Surovikin aj pomáhal.

Podľa nich tiež existujú náznaky, že Prigožinovo úsilie silou zmeniť vedenie ministerstva obrany podporili aj ďalší ruskí generáli. Informuje o tom spravodajský portál Ukrajinská pravda s odvolaním sa na denník The New York Times (NYT).

Tajná dohoda s Prigožinom?

Súčasní aj bývalí americkí predstavitelia hovoria, že Prigožin by nespustil vzburu wagnerovcov, ak by si nebol istý, že by mu pomohli vysokopostavení predstavitelia. Ak by bol Surovikin do toho zapletený, bola by to ďalšia ukážka vnútorných bojov v radoch ruského vojenského velenia.

Vysokopostavení americkí predstavitelia naznačili, že aliancia medzi Surovikinom a Prigožinom by mohla vysvetliť, prečo druhý zmienený prežil.


Ruský vodca Vladimir Putin sa podľa Američanov musí rozhodnúť, či verí tomu, že Surovikin pomáhal Prigožinovi, a ako bude reagovať. Niektorí bývalí predstavitelia si myslia, že Putin by sa mohol rozhodnúť udržať si generála, ak jeho záver je, že vedel niečo o Prigozhinových plánoch, ale nepomohol mu.

Podľa analytikov má zatiaľ Putin v úmysle pripisovať zodpovednosť za rebéliu výlučne Prigožinovi.

Zbavenie sa Surovikina by bolo prínosom

Americkí predstavitelia pod podmienkou anonymity povedali, že zbavenie sa Surovikina by bolo pre Ukrajinu prínosom. Tiež naznačili, že medzi niektorými vojenskými predstaviteľmi a Prigožinom došlo k tajnej dohode, pretože wagnerovci postupovali na Moskvu takmer bez odporu.


Nezávislí experti, americkí a spojeneckí predstavitelia tvrdia, že Prigožin zrejme veril, že veľká časť ruskej armády sa zhromaždí na jeho stranu, keď sa jeho konvoj posúval k Moskve.

Vzbura wagnerovcov

Do vzbury wagnerovcov vyústil konflikt medzi Prigožinom a ruským vedením, ktoré čoraz intenzívnejšie kritizoval. Žoldnieri v sobotu obsadili Rostov nad Donom a podnikli postup na Moskvu, pričom podľa ruských médií zostrelili jedno lietadlo a šesť vrtuľníkov.

Ruský vodca Vladimir Putin uznal, že si incident vyžiadal aj obete na životoch, pričom zomreli piloti. Ešte v ten večer sa Prigožin dohodol na stiahnutí s tým, že odíde do Bieloruska. Dohodu sprostredkoval bieloruský vodca Alexander Lukašenko.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Vežu ikonického kostolíka vo Vysokých Tatrách zachraňujú, je v predhavarijnom stave

vezu ikonickeho kostolika vo vysokych tatrach zachranuju je v predhavarijnom stave

8.12.2023 (SITA.sk) - Už niekoľko rokov pokračujú vo Vysokých Tatrách snahy o záchranu sakrálnej kultúrnej pamiatky – Kostola Nepoškvrneného počatia Panny Márie. Na ikonický kostolík z roku 1888 natrafia turisti smerujúci k lanovke na Hrebienok.

Kým v predošlých rokoch tam občianske združenie (OZ) Zachráňme poklady Tatier obnovilo strechu, počas uplynulého leta rozbehlo kroky k záchrane veže kostola, vážne narušená je jej drevená konštrukcia. Ako ďalej agentúru SITA informoval člen OZ Pavol Bayer, v prípade neriešenia problematických stĺpov vznikne havarijná situácia.

Veže sú poškodené hnilobou

Demontáž vrchných kameňov vstupného schodiska v septembri 2023 ukázala, že južné stĺpy veže kostola sú vo veľmi zlom stave. Ako vysvetlil Bayer, ich stav je podľa statika predhavarijný. Nosné časti stĺpov veže sú poškodené hnilobou, v jednom prípade na približne 70 percent, v druhom na asi 60 percent.

„Sadnutie, naklonenie veže je možné kedykoľvek, čím by vznikla havarijná situácia s ďalekosiahlymi dôsledkami, či už pre opravu veže samotnej, alebo nutné uzatvorenie pešej a cestnej komunikácie a parkovacích plôch nachádzajúcich sa priamo pred vežou kostola,“ ozrejmil predseda OZ.

Výzva Obnov si svoj dom

Ešte pred príchodom mrazov ale stihli zabetónovať základy, na ktorých budú v novom roku namontované dočasné oceľové podpery veže.

„Tie by mali pomôcť veži prečkať zimu a čas, kým sa usuší drevo, ktorými sa nahradia zhnité časti. Po ukončení opravy budú podpery znovu odstránené,“ priblížil Bayer. Nové drevo sa už podľa jeho slov suší v kaplnke v Novom Smokovci, predtým než poputuje do vákuovej sušičky.

Problémom pri všetkých snahách združenia sú však financie. Na opravu stĺpov a dolnej časti veže je podľa rozpočtu potrebných 47-tisíc eur, z toho disponuje OZ zatiaľ sumou 900 eur. S projektom sa tak zapojilo do výzvy Obnov si svoj dom.

V minulosti so žiadosťou uspelo, keď získalo financie na výmenu dreveného šindľa na celom kostole, čo vyriešilo problém so zatekaním do chrámu. Aj naďalej má však zriadený transparentný účet, prispieť na záchranu pamiatky tak môže ktokoľvek.

Opravy kostola v jednotlivých etapách

Samotné opravy kostola boli pôvodne rozdelené do šiestich etáp. Zahŕňajú výmenu strešnej krytiny, opravu vstupného schodiska a veže kostola, odvod zrážkovej vody z okolia kostola. Oprava hlavnej lode i samotného interiéru by mala prísť na rad ako posledná, keďže v rámci celkovej opravy sa postupuje podľa akútnosti poškodenia. Urgentné je tiež schodisko.

„Vyzerá to tak, že je na suti, nemá základy, pod schodmi vidieť dutinu. Všetko sa hýbe, travertínové stupne sa dokonca polámali. Bude to potrebné rozobrať. Sondážnymi prácami sa základ schodiska nenašiel, bude preto nutné spraviť betónové schodisko, na ktoré sa poukladajú travertínové bloky,“ opísal člen združenia Bayer.

Kostol v Starom Smokovci dal postaviť spišský biskup Juraj Császka na žiadosť arcikňažny Klotildy v roku 1888. Projekt vyhotovil architekt Gedeon Majunke zo Spišskej Soboty. Kostol bol postavený vo vysokohorskom alpskom štýle, ktorého charakteristickým znakom je hrázdené murivo.

To znamená, že konštrukcia kostola je drevená a steny sú vyplnené murivom. Štíty kostola sú bohato vyrezávané a zdobené. Kostolík patrí medzi najkrajšie stavby nielen v Starom Smokovci, ale aj v celých Vysokých Tatrách. Jeho súčasťou sú vitráže na oknách, ktoré zhotovil akademický maliar Vincent Hložník so svojou manželkou a dcérou.

Problémy nastali aj s pôvodnou vežou, ktorá sa kvôli slabým základom naklonila. V roku 1932 bola veža demontovaná a nad vchodom bol urobený jednoduchý prístrešok. V roku 1959 kostol rekonštruovali a bola postavená aj nová veža,“ informovalo OZ Zachráňme poklady Tatier.


Počasie