• Dnes je: Štvrtok 28. septembra 2023 meniny má Václav

Rusko varuje USA pred vojenskou aktivitou v strednej Ázii, ich prítomnosť je neprijateľná

Rusko varuje USA pred vojenskou aktivitou v strednej Ázii, ich prítomnosť je neprijateľná

Lavrov pripomína, že Kazachstan, Tadžikistan a Kirgizsko sú členmi Organizácie Zmluvy o kolektívnej bezpečnosti, ktorá združuje viaceré postsovietske štáty vrátane Ruska.

13.7.2021 (Webnoviny.sk) - Rusko dôrazne vyzýva Spojené štáty, aby po odchode z Afganistanu nerozmiestňovali svojich vojakov v postsovietskych republikách strednej Ázie. Námestník ruského ministerstva zahraničných vecí Sergej Rjabkov v utorok uviedol, že prezident Vladimir Putin minulý mesiac na samite v Ženeve tento odkaz tlmočil americkej hlave štátu Joeovi Bidenovi.

Varovanie zaznieva v čase, keď americká armáda oznámila, že z Afganistanu už stiahla 90 percent vojakov a techniky.

Zmenili by sa vzťahy medzi krajinami

Podľa medializovaných informácií Bidenova administratíva uvažuje o Uzbekistane, Tadžikistane a Kazachstane ako o možných východiskových bodoch pre monitorovanie a rýchle reakcie na prípadné bezpečnostné problémy, ktoré by mohli nastať po odchode americkej armády z Afganistanu. Rusko má svoje vojenské základne v Tadžikistane a Kirgizsku.

„Chcel by som zdôrazniť, že premiestnenie trvalej americkej vojenskej prítomnosti do krajín susediacich s Afganistanom je neprijateľné... Američanom sme priamym a dôrazným spôsobom povedali, že by to zmenilo veľa vecí, nielen v našom vnímaní diania v tomto dôležitom regióne, ale aj v našich vzťahoch so Spojenými štátmi,“ uviedol Rjabkov.

Taliban ovláda čoraz viac územia

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v pondelok pripomenul, že Kazachstan, Tadžikistan a Kirgizsko sú členmi Organizácie Zmluvy o kolektívnej bezpečnosti, ktorá združuje viaceré postsovietske štáty vrátane Ruska. Prítomnosť cudzích jednotiek na ich území musí schváliť obranný pakt, pričom žiadna z dotknutých krajín o to neprejavila záujem, dodal Lavrov.

USA sa z Afganistanu sťahujú po takmer dvadsiatich rokoch. V krajine eskaluje napätie a hnutie Taliban tvrdí, že má pod kontrolou 85 percent územia Afganistanu. Taliban dosahuje značné teritoriálne zisky od polovice apríla, keď americký prezident oznámil, že americkí vojaci sa do septembra stiahnu z krajiny.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Štvrtok 28. september 2023

horoskopy na dnes stvrtok 28 september 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Štvrtok 28. september 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Skôr ako sa niekomu zaviažete, dobre si všetko premyslite a pozisťujte, čo sa dá. Neskôr sa budete márne vyhovárať, že ste nemali dosť informácií. Opatrnosť je matkou múdrosti.

Býk 21.4. - 21.5.

Ťažko sa nájde vec, ktorá by vás mohla naplno uspokojiť. Čo môžete podniknúť, aby ste konečne zosúladili vlastné idey, to sú otázky, ktoré si kladiete a dnes môžete dostať na ne odpoveď.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Konajte rozvážne a premyslite si ďalšie kroky do budúcnosti. Nemyslite len na ťažkosti, mohli by ste prepadnúť pesimizmu. Vynechajte prácu s peniazmi!

Rak 22.6. - 22.7.

Dnes zaznamenáte úspech skoro v každej oblasti vašej práce. Nesnažte sa však rozvíjať nové činnosti, nemuseli by ste ich zvládnuť. Dávajte pozor na cestách.Všetky Horoskopy pre Štvrtok 28. september 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie