• Dnes je: Piatok 29. septembra 2023 meniny má Michal, Michaela

Rusko podniklo masívny dronový útok na Kyjev, letecké poplachy boli v 12 regiónoch Ukrajiny

Rusko podniklo masívny dronový útok na Kyjev, letecké poplachy boli v 12 regiónoch Ukrajiny

Len v Kyjeve zostrelili viac ako 40 dronov, tvrdia tamojší predstavitelia.

28.5.2023 (SITA.sk) - Rusko cez noc vykonalo masívny útok dronmi na ukrajinské hlavné mesto Kyjev. Starosta metropole Vitalij Kličko informoval, že jeden muž zomrel, keď trosky dronu dopadli blízko čerpacej stanice, a jedna žena utrpela zranenia. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Rekordných 54 kamikadze dronov

Celkovo Rusko na ukrajinské ciele vypustilo rekordných 54 kamikadze dronov, uviedli ukrajinské vzdušné sily s tým, že 52 z nich zostrelili.

BBC pripomína, že tieto informácie sa nedali nezávisle overiť.

Skoro ráno v nedeľu spustili letecké poplachy v 12 regiónoch Ukrajiny, od Volynskej oblasti na severozápade po Dnipropetrovskú na juhovýchode. Neskôr poplachy ukončili.

Rusko zintenzívnilo útoky na Kyjev

Kličko na sociálnych sieťach vyzval obyvateľov Kyjeva, aby zostali v úkrytoch, keďže ich pre vlnu dronových útokov čaká ťažká noc. Najmenej dve výškové budovy v meste zachvátil požiar po tom, čo ich zasiahli časti dronu. Horeli aj sklady na juhu mesta.

Okrem Kyjeva napríklad v meste Žytomyr hlásili výbuchy.

Rusko v posledných týždňoch zintenzívnilo svoje útoky na Kyjev v snahe oslabiť obranu hlavného mesta. Vo svojich útokoch na Ukrajinu používa takzvané kamikadze drony a rôzne balistické rakety a strely s plochou dráhou letu. Útoky sa odohrávajú pred očakávanou ukrajinskou protiofenzívou.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Dôchodky sa opäť zvýšia, penzisti si prilepšia o desiatky eur

dochodky sa opat zvysia penzisti si prilepsia o desiatky eur

Poberatelia minimálnych dôchodkov si od októbra druhýkrát v tomto roku prilepšia. Sociálna poisťovňa totiž zvýši sumy minimálneho dôchodku. Jeho základná čiastka za 30 rokov dôchodkového poistenia sa z doterajších 365,70 eura mesačne zvýši na 389,90 eura mesačne.

Zvýšené sumy dôchodkov

Sociálna poisťovňa minimálne penzie zvýši automaticky, poistenci nemusia o nič žiadať a o tejto zmene dostanú rozhodnutie.

Zvýšené sumy dôchodkov dostanú na svoj bankový účet alebo v hotovosti poštou vo svojich obvyklých októbrových výplatných termínoch. Zvýšenie minimálnych dôchodkov sa týka približne 60-tisíc poberateľov penzií.

Zmeny v minimálnych dôchodkoch súvisia so zvýšením súm pomoci v hmotnej núdzi. Hodnota minimálneho dôchodku bola nastavená tak, aby poberateľ dôchodku nebol odkázaný na pomoc v hmotnej núdzi.


Keďže sumy minimálneho dôchodku sa zvýšia, rozšíri sa okruh poberateľov dôchodku, ktorým vznikne nárok na minimálny dôchodok. Nárok na minimálny dôchodok tak vznikne aj niektorým dôchodcom, ktorí ho v súčasnosti nepoberajú.

Základná výška minimálnej penzie


Ak od 1. októbra bude suma ich riadneho súčasného dôchodku nižšia ako nové sumy minimálneho dôchodku, vznikne im nárok na minimálny dôchodok a dôchodok sa bude vyplácať vo zvýšenej sume minimálneho dôchodku. Poberatelia dôchodkov tak dostanú dôchodok, ktorý je pre nich výhodnejší, teda vyšší.

Od júla tohto roka základná výška minimálnej penzie tvorí 1,36-násobok sumy životného minima pre plnoletú fyzickú osobu, od začiatku októbra sa však zvýši na 1,45-násobok sumy životného minima.


Ak osoba získala od 31 do 39 rokov dôchodkového poistenia, od októbra sa jej každý ďalší nadobudnutý rok dôchodkového poistenia nad 30 rokov na výške dôchodku zhodnotí viac.

Za každý rok dôchodkového poistenia od 30 do 39 rokov minimálna penzia stúpne o 2,5 percentuálneho bodu zo sumy životného minima, za každý rok dôchodkového poistenia od 40 rokov do 49 rokov o tri percentuálne body zo životného minima, za každý rok dôchodkového poistenia od 50 rokov do 59 rokov o päť percentuálnych bodov a za 60. a ďalší rok dôchodkového poistenia o 7,5 percentuálneho bodu zo životného minima.


Počasie