• Dnes je: Nedeľa 10. decembra 2023 meniny má Radúz

Rusko odstúpilo od bezpečnostnej dohody z čias studenej vojny, krajiny NATO mu vraj „znemožnili“ zotrvať

Rusko odstúpilo od bezpečnostnej dohody z čias studenej vojny, krajiny NATO mu vraj „znemožnili“ zotrvať

Putinov vyslanec v Štátnej dume však v utorok povedal, že krajiny NATO Rusku „znemožnili“ zotrvať v zmluve tým, že povolili rozšírenie aliancie do strednej a východnej Európy.

16.5.2023 (SITA.sk) - Ruskí zákonodarcovia v utorok jednomyseľne schválili odstúpenie od kľúčovej bezpečnostnej dohody z čias studenej vojny. Stalo sa tak viac ako osem rokov po tom, ako v nej Moskva pozastavila svoju účasť.

Hlasovanie sa uskutočnilo necelý týždeň po tom, ako ruský vodca Vladimir Putin 10. mája predložil návrh zákona, ktorým vypovedal Zmluvu o konvenčných ozbrojených silách v Európe.

Odstúpenie od zmluvy

Jej cieľom bolo zabrániť súperom zo studenej vojny sústreďovať sily na spoločných hraniciach alebo v ich blízkosti. Zmluvu podpísali v novembri 1990, ale v plnom rozsahu bola ratifikovaná až o dva roky neskôr.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Svoj zámer odstúpiť od zmluvy Rusko prvý raz oznámilo už začiatkom roka 2015. Vojenská operácia Moskvy na Ukrajine od februára minulého roka spôsobila, že do krajiny, ktorá hraničí s členskými štátmi Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO) Poľskom, Slovenskom, Rumunskom a Maďarskom, vtrhli státisíce ruských vojakov.

Rozšírenie aliancie

Námestník ministra zahraničných vecí Sergej Riabkov v rozhovore, ktorý v pondelok zverejnil týždenník Parlamentskaja gazeta vydávaný Štátnou dumou, skonštatoval, že zmluva odporuje „bezpečnostným záujmom Ruska“.

Jeho poznámky počas utorkového zasadnutia zopakovali aj viacerí kľúčoví poslanci, pričom podľa jedného zmluva „už dlho existuje len na papieri“ a podľa ďalšieho sa stala neplatnou v dôsledku umiestnenia vojenskej infraštruktúry NATO v členských štátoch v strednej a východnej Európe. Podľa Riabkova by malo dokončenie procesu odstúpenia od zmluvy trvať približne šesť mesiacov.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Nedeľu 10. december 2023

horoskopy na dnes nedelu 10 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Nedeľu 10. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Asi ste porušili nejaké príkazy a dnes sa objavia problémy. Prestaňte robiť starosti iným, lebo môže dôjsť k niečomu, čo sa už nedá napraviť.

Býk 21.4. - 21.5.

Dnes sa najľahšie dohovoríte s ľuďmi, s ktorými máte nejaký dlhodobý spor. Určite sa vám podarí vybaviť záležitosť, ktorá vás už dlhšie trápi.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Váš zámer ešte nie je zrelý na zverejnenie. Nerozhodujte, či ide o pracovný, alebo súkromný zámer. Mohli by ste všetko zakríknuť.

Rak 22.6. - 22.7.

Ovládne vás pocit neistoty. Nebojte sa, nájdete správny postup. Zodpovedný prístup sa vám vyplatí, dozviete sa o zlepšení vašej finančnej situácie.Všetky Horoskopy pre Nedeľu 10. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie