• Dnes je: Nedeľa 08. septembra 2024 meniny má Miriama

Rusko možno zastaviť, ale Kyjev však nevyhnutne potrebuje viac systémov protivzdušnej obrany

Rusko možno zastaviť, ale Kyjev však nevyhnutne potrebuje viac systémov protivzdušnej obrany

Povedal prezident Volodymyr Zelenskyj.

10.1.2024 (SITA.sk) - Ukrajina ukázala svetu, že ruskú armádu možno zastaviť, povedal v stredu prezident Volodymyr Zelenskyj. Ukrajinský líder to uviedol na začiatku návštevy pobaltských krajín pri hľadaní ďalšej pomoci pre svoju krajinu proti väčším a lepšie zásobeným silám Kremľa.

Rusko sa dá zastaviť

Zelenskyj vo svojom prejave v litovskom hlavnom meste Vilnius povedal, že Ukrajina stále musí posilniť svoju protivzdušnú obranu proti zosilneným útokom rakiet a dronov zo strany Ruska a doplniť zásoby munície, keďže útoky na veľké vzdialenosti sa stanú hlavnou črtou bojov tejto zimy.

„Dokázali sme, že Rusko sa dá zastaviť, že odstrašenie je možné,“ povedal po rokovaní s litovským prezidentom Gitanasom Naus?dom na svojej prvej zahraničnej ceste v tomto roku.

Sklady sú prázdne

Masívne ruské útoky, keď podľa predstaviteľov v Kyjeve bolo medzi 29. decembrom a 2. januárom vypustených viac ako 500 bezpilotných lietadiel a rakiet, však spotrebúvajú ukrajinské zásoby zbraní. Eskalácia napína ukrajinské zdroje protivzdušnej obrany a ponecháva krajinu zraniteľnú, pokiaľ nedokáže zabezpečiť ďalšie dodávky zbraní.

„Veľmi nám chýbajú moderné systémy protivzdušnej obrany,“ povedal Zelenskyj s tým, že sú „to, čo potrebujeme najviac.“ Pripustil však, že v krajinách, ktoré by mohli poskytnúť takýto materiál, sú zásoby nízke.

„Sklady sú prázdne. A svetová obrana čelí mnohým výzvam,“ povedal. Ukrajina dúfa, že urýchli rozvoj svojho domáceho obranného priemyslu a vytvorí spoločné projekty so zahraničnými vládami na urýchlenie výroby munície a zbraní.

Spolupráca pri výrobe zbraní

Ukrajinskí predstavitelia, ktorí cestujú so Zelenským, podpísali niekoľko dokumentov o spolupráci pri výrobe zbraní. Podobné dohody sa očakávajú aj v ostatných pobaltských krajinách, ktoré by mal Zelenskyj navštíviť tento týždeň.

Stredobodom jeho dvojdňovej cesty do Litvy, Lotyšska a Estónska sú bezpečnostné obavy, nádeje Ukrajiny na vstup do Európskej únie a NATO a budovanie partnerstiev v oblasti výroby bezpilotných lietadiel a kapacít elektronického boja.

Putin nechal v roku 1999 zavraždiť stovky Moskovčanov, aby sa dostal k moci. Čo ešte prezradil bývalý šéf KGB?

Bombové útoky na obytné domy v Moskve v roku 1999 zorganizovala ruská Federálna bezpečnostná služba (FSB), aby sa súčasný ruský vodca Vladimir Putin mohol dostať k moci. Ako referuje web dialog.ua, tvrdí to bývalý spolupracovník šéfa Kremľa Jevgenij Savosťanov.

Séria teroristických útokov

Savosťanov, ktorý je bývalým šéfom moskovskej KGB a zástupcom šéfa administratívy Ruskej federácie, hovoril o tom, ako špeciálne služby organizovali bombové útoky na obytné budovy v Moskve v roku 1999. Potvrdil, že útoky zorganizovali Putinovi spolupracovníci, aby ho dostali k moci.

Savosťanov o tom hovoril s ruským novinárom Jevgenijom Kiselevom, pričom poukázal na stretnutie FSB v Moskve, počas ktorého sa objavili prvé nápady na spomenutý šialený plán, ako dostať k moci dovtedy málo známeho Putina. Tento plán neskôr „vylepšili“ na sériu teroristických útokov, z ktorých následne obvinili čečenské sily.

K moci ho dostali nenormálnym spôsobom

Podľa Savosťanova, ktorý vtedy spolupracoval s Putinom v tíme bývalého prezidenta Borisa Jeľcina, sa v tom čase zvolenie Putina považovalo za nemožné, a tak sa rozhodli dostať ho k moci „nenormálnym spôsobom“.

Útržok videorozhovoru zverejnil na svojom telegramovom kanáli ukrajinský novinár a bloger Denys Kazanskyj.

Bombové útoky na obytné budovy v Moskve v roku 1999 boli sériou teroristických útokov, ku ktorým došlo medzi 4. a 16. septembrom 1999. V dôsledku výbuchov zahynulo 307 ľudí a viac ako 1 700 osôb utrpelo zranenia rôzneho stupňa závažnosti. Tieto bombové útoky poslúžili Kremľu ako zámienka pre rozpútanie druhej čečenskej vojny.

Putin je zodpovedný za nezmyselné a zbytočné straty na životoch, bremeno vojny musia znášať aj obyčajní ruskí civilisti

Počas mimoriadneho zasadnutia Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov (OSN) v nadväznosti na údajný útok v ruskom Belgorode neďaleko hraníc s Ukrajinou americký predstaviteľ John Kelley uviedol, že „brutálnu vojnu Kremľa musia znášať aj obyčajní ruskí civilisti“. Referuje o tom web Kyiv Independent.

Rusko zvolalo mimoriadne zasadnutie Bezpečnostnej rady OSN po sobotňajšom útoku na Belgorod, pri ktorom údajne zahynulo 20 ľudí vrátane dvoch detí. Zranených je údajne aj takmer 111 osôb.


Spojené štáty smútia za každým civilným životom strateným v tomto konflikte a vo všetkých konfliktoch po celom svete. Nestratili sme zo zreteľa skutočnosť, že aj obyčajní ruskí civilisti znášajú bremeno brutálnej vojny Kremľa. Tak ako v tejto rokovacej sále otvorene a na rovinu diskutujeme o problémoch, Putin by mal byť úprimný k svojmu ľudu o tom, aká je cena jeho vojny,“ povedal Kelley.

Američan zdôraznil spojitosť útoku v Belgorode s Putinovými vojnovými ambíciami a dopadmi vojny na ruský ľud.

Každý deň pokračuje invázia Kremľa na Ukrajinu a Putin je zodpovedný za nezmyselné a zbytočné straty na životoch. Toto je jeho vojna. Je to vojna, ktorú si vybral... On môže za začatie a predĺženie tejto vojny v rozpore s Chartou OSN a za straty na životoch, ktoré z toho vyplývajú,“ skonštatoval Kelley.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Vesmírna loď Starliner sa vrátila na Zem, cestu skomplikovalo zlyhanie trysky aj únik hélia

vesmirna lod starliner sa vratila na zem cestu skomplikovalo zlyhanie trysky aj unik helia

7.9.2024 (SITA.sk) - Prvá misia vesmírnej lode Starliner spoločnosti Boeing s astronautmi sa v piatok v noci skončila jej návratom na Zem, no bez posádky. Šesť hodín po tom, čo loď opustila Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS), pristála na raketovej strelnici White Sands v Novom Mexiku.

Zlyhanie trysky a únik hélia

Ako konštatuje agentúra AP, bol to pokojný záver drámy, ktorá sa začala júnovým štartom dlho odkladaného debutu posádky a rýchlo prerástla do zdĺhavej misie.

Ich cestu k vesmírnej stanici komplikovalo zlyhanie trysky a úniky hélia, a preto americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) rozhodol, že ich návrat loďou Starliner by bol príliš riskantný.

Časť starého vybavenia z ISS

Starliner tak v piatok na Zem priviezol len časť starého vybavenia z ISS. Dvojicu astronautov domov dopraví až vo februári vesmírna loď Dragon spoločnosti SpaceX Elona Muska.

Loď sa na polročnú expedíciu vydá tento mesiac len s dvomi astronautmi, pretože dve miesta sú rezervované pre Wilmorea a Williamsovú.

Viac k téme: Starliner, Vesmírna loď
Zdroj: SITA.sk - Vesmírna loď Starliner sa vrátila na Zem, cestu skomplikovalo zlyhanie trysky aj únik hélia © SITA Všetky práva vyhradené.


Počasie