• Dnes je: Nedeľa 08. septembra 2024 meniny má Miriama

Rusko formálne odstúpilo od Zmluvy o konvenčných ozbrojených silách v Európe

Rusko formálne odstúpilo od Zmluvy o konvenčných ozbrojených silách v Európe

Zmluva o konvenčných ozbrojených silách v Európe stanovila limity pre rozmiestnenie vojenského vybavenia v Európe.

7.11.2023 (SITA.sk) - Rusko formálne odstúpilo od Zmluvy o konvenčných ozbrojených silách v Európe (CFE). Je to však len symbolický krok, keďže Moskva pozastavila svoju účasť už v roku 2007 a zastavila aktívnu účasť o osem rokov neskôr.

V máji ruský vodca Vladimir Putin podpísal výnos o vypovedaní zmluvy, čo si vyslúžilo kritiku zo strany NATO. Informuje o tom spravodajský portál Sky News.

Zmluva o konvenčných ozbrojených silách v Európe z roku 1990 stanovila limity pre rozmiestnenie vojenského vybavenia v Európe s cieľom deeskalovať potenciálne konflikty medzi Východom a Západom.

Putin údajne rokuje o ruskej námornej základni na území Líbye. Hrozí, že bude môcť špehovať celú Európsku úniu

Ruský vodca Vladimir Putin údajne pracuje na dohode o ruskej námornej základni v Líbyi. Ako referuje web news.sky.com, šéf Kremľa o tom údajne diskutoval s veliteľom Líbyjskej národnej armády na východe krajiny Chalífom Haftarom počas septembrového stretnutia v Moskve.

Vážna hrozba pre Európsku úniu

Tento vývoj by znamenal vytvorenie ruskej vojenskej prítomnosti na južnom prahu Európy. Bývalý osobitný vyslanec USA v Líbyi Jonathan Winer uviedol, že americká administratíva berie túto hrozbu „veľmi vážne“.

„Udržať Rusko mimo Stredozemného mora bolo kľúčovým strategickým cieľom. Ak tam Rusko získa prístavy, bude môcť špehovať celú Európsku úniu,“ povedal.

Nebezpečné výmenné obchody

Líbya je rozdelená na dve súperiace administratívy – vládu národnej jednoty v Tripolise a Líbyjskú národnú armádu Chalífu Haftara sídliacu na východe krajiny. Tie sa síce v októbri 2020 dohodli na prímerí, ale Haftar údajne zháňa systémy protivzdušnej obrany a výcvik pre pilotov svojich vzdušných síl a špeciálnych jednotiek.

Tvrdí sa, že na oplátku by mohol ruským silám poskytnúť niekoľko leteckých základní, ktoré v súčasnosti okupujú žoldnieri z Wagnerovej skupiny. Podľa ľudí oboznámených s rozhovormi by údajne ruské vojnové lode mohli získať trvalé práva na kotvenie v líbyjskom prístave, s najväčšou pravdepodobnosťou v Tobruku, ktorý sa nachádza len niekoľko stoviek kilometrov cez Stredozemné more od Grécka a Talianska.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Vesmírna loď Starliner sa vrátila na Zem, cestu skomplikovalo zlyhanie trysky aj únik hélia

vesmirna lod starliner sa vratila na zem cestu skomplikovalo zlyhanie trysky aj unik helia

7.9.2024 (SITA.sk) - Prvá misia vesmírnej lode Starliner spoločnosti Boeing s astronautmi sa v piatok v noci skončila jej návratom na Zem, no bez posádky. Šesť hodín po tom, čo loď opustila Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS), pristála na raketovej strelnici White Sands v Novom Mexiku.

Zlyhanie trysky a únik hélia

Ako konštatuje agentúra AP, bol to pokojný záver drámy, ktorá sa začala júnovým štartom dlho odkladaného debutu posádky a rýchlo prerástla do zdĺhavej misie.

Ich cestu k vesmírnej stanici komplikovalo zlyhanie trysky a úniky hélia, a preto americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) rozhodol, že ich návrat loďou Starliner by bol príliš riskantný.

Časť starého vybavenia z ISS

Starliner tak v piatok na Zem priviezol len časť starého vybavenia z ISS. Dvojicu astronautov domov dopraví až vo februári vesmírna loď Dragon spoločnosti SpaceX Elona Muska.

Loď sa na polročnú expedíciu vydá tento mesiac len s dvomi astronautmi, pretože dve miesta sú rezervované pre Wilmorea a Williamsovú.

Viac k téme: Starliner, Vesmírna loď
Zdroj: SITA.sk - Vesmírna loď Starliner sa vrátila na Zem, cestu skomplikovalo zlyhanie trysky aj únik hélia © SITA Všetky práva vyhradené.


Počasie