• Dnes je: Pondelok 02. októbra 2023 meniny má Levoslav

Rusi nemajú pod kontrolou Čierne more a zatiaľ stratili možnosť dobyť Odesu

Rusi nemajú pod kontrolou Čierne more a zatiaľ stratili možnosť dobyť Odesu

Oleksij Reznikov pri zmienke o územiach na ľavom brehu rieky Dnepr podotkol, že tam je situácia napätejšia.

13.2.2023 (SITA.sk) - Počas prípadnej rozsiahlej ruskej protiofenzívy neexistuje riziko pre juh Ukrajiny z Čierneho mora. Ako referuje spravodajský web CNN, povedal to ukrajinský minister obrany Oleksij Reznikov.

Naozaj nerád robím prognózy a hodnotím názory, ale na to, aby existovalo riziko dobytia Odesy a regiónu všeobecne, musí mať Rusko kontrolu nad Čiernym morom. O túto príležitosť sme ich však pripravili,“ povedal Reznikov.

Poukázal tiež na to, že Ukrajinci použili protilodnú riadenú strelu Neptun, keď sa zamerali na ruský krížnik Moskva „Navyše, naše komplexy protilodnej pobrežnej ochrany fungujú, takže nevidím žiadnu šancu, že by sa (Rusi) k Odese priblížili z mora,“ povedal.

Pri zmienke o územiach na ľavom brehu rieky Dnepr podotkol, že tam je situácia napätejšia, keďže „nepriateľ má príležitosť doplniť do svojich jednotiek zbrane, výstroj a personál“.

Kollár by stíhačky MiG-29 radšej predal, ako daroval a v jednej veci je proti úplne

V prípade, že by Slovensko stíhačky MiG-29 vedelo predať, že by ich napríklad Brusel preplatil, tak je to príjem do štátnej kasy, z čoho by sa mohol podporiť nejaký sociálny program.

Uviedol to na tlačovom brífingu predseda Národnej rady SR Boris Kollár (Sme rodina), ktorý by bol za predaj stíhačiek, než za ich darovanie.

Ostane z nich len kopa šrotu

„Ak so stíhačkami nič neurobíme, tak nám skončia v nejakých múzeách alebo sa rozpadnú ako všetky ostatné. Máme okolo 11 stíhačiek a prakticky z nich bude len kopa šrotu," uviedol Kollár s tým, že by sa mu páčilo, keby sú stíhačky preplatené, čím by sa mohlo investovať napríklad do nejakého sociálneho programu.

Určite to však nemá byť tak, že budeme prví vykrikovať, že dáme stíhačky Ukrajine. Najskôr by sa patrilo sa baviť s koaličnými partnermi, či s tým súhlasíme," dodal Kollár s tým, že momentálne sa ani nevie, či má vláda legitimitu na odovzdanie stíhačiek.

„Vyriešme najskôr problém legitimity, potom problém v koalícii či sme, alebo nie sme za to. Pokiaľ to nebude preplatené, nie som za to, aby sme niečo darovali," povedal Kollár a dodal, že by bolo vhodné postupovať tak ako pri tankoch, ktoré sme vymieňali.

Slovensko nemá byť prvé

„Je to ďaleký a zložitý proces, kým by sme sa k niečomu dopracovali. Nevieme, či to vôbec táto vláda môže urobiť. Parlament to môže urobiť. Určite som proti tomu, aby Slovensko bolo prvé s vlajkou a poslalo na Ukrajinu migy a celú tú negatívnu pozornosť nepriateľa sústrediť na slovenských občanov. Môžeme to urobiť v kontingente celkovej pomoci," uzavrel Kollár s tým, že je potrebné sa dohodnúť na postupe aj s ostatnými členskými krajinami.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Matovič sa cíti unavený a sklamaný z toho, že ľudia uverili klamstvám a rozprávkam o tom, že jeho manželka vlastní nejaký kaštieľ

matovic sa citi unaveny a sklamany z toho ze ludia uverili klamstvam a rozpravkam o tom ze jeho manzelka vlastni nejaky kastiel

Strana OĽaNO a priatelia ide na sto percent do opozície. Povedal to v povolebnej diskusii na TV Markíza líder hnutia Igor Matovič. Zdôraznil, že nebudú súčasťou ani jednej, ani druhej koalície, ktorá sa potenciálne rysuje.

Strážni psi korupcie

Určite by nešli do prípadnej koalície so Smerom, Hlasom a SNS a druhá možná koalícia Hlasu s Progresívnym Slovenskom a ďalšími demokratickými stranami by ho zase podľa jeho slov nepotrebovala. „Budeme strážni psi korupcie, ktorá tu bude prekvitať,“ vyhlásil Matovič.

Líder OĽaNO zároveň dodal, že sa cíti unavený a sklamaný z toho, že ľudia uverili klamstvám a rozprávkam o tom, že jeho manželka vlastní nejaký kaštieľ.

<>

Pellegrini sa môže hanbiť

Vyzval lídra Hlasu Petra Pellegriniho, aby sa za to ospravedlnil, keďže s touto informáciou vyrukoval práve Hlas. „Bolo to veľmi podlé, pán Pellegrini, môžete sa hanbiť,“ povedal.

Matoviča podľa jeho slov mrzí, že tu bude vládnuť „mafiánsky štát 2“ – Smer, Hlas, SNS. Uviedol, že on osobne neverí tomu, že Pellegrini sa zachová v tejto situácii ako demokrat, ale drží palce šéfovi Progresívneho Slovenska Michalovi Šimečkovi pri pokuse o zostavenie alternatívnej koalície.


Počasie