• Dnes je: Streda 06. decembra 2023 meniny má Mikuláš

Rumunsko a Holandsko sa pridáva k pomoci Ukrajine, dohodli sa na zriadení výcvikového centra pre pilotov stíhačiek F-16

Rumunsko a Holandsko sa pridáva k pomoci Ukrajine, dohodli sa na zriadení výcvikového centra pre pilotov stíhačiek F-16

Holandsko a Rumunsko podpísali vyhlásenie o úmysle pre výcvik ukrajinských pilotov a údržbu lietadiel F-16.

30.8.2023 (SITA.sk) - Rumunsko a Holandsko sa dohodli na zriadení výcvikového centra pre pilotov stíhačiek F-16. Informuje o tom spravodajský portál Európska pravda.

Jednota a podpora Ukrajine

„Je dôležité, aby Holandsko preukázalo jednotu a podporu Ukrajine v boji proti ruskej agresii. Holandsko a Rumunsko podpísali vyhlásenie o úmysle pre výcvik ukrajinských pilotov a údržbu lietadiel F-16 vo výcvikovom stredisku v Rumunsku,“ oznámila holandská ministerka obrany Kajsa Ollongren pred ministerským stretnutím pre obranu v Tolede.

Krajiny podpísali vyhlásenie v utorok 29. augusta. Rumunské ministerstvo obrany oznámilo, že holandské kráľovské letectvo v rámci projektu nasadí niekoľko lietadiel F-16 na 86. leteckej základni poručíka Georga Mochorniţa.

Najvyššia úroveň technickej podpory

Spoločnosť Lockheed Martin zároveň poskytne najvyššiu úroveň technickej podpory prostredníctvom leteckých inštruktorov a technicko-inžinierskeho personálu. Minister obrany Angel Tîlvăr uviedol, že Rumunsko sa prostredníctvom tohto centra zaväzuje poskytovať vysokokvalitné školiace prostredie s prístupom k technickým zdrojom a najmodernejšiemu know-how nielen pre rumunských pilotov, ale aj pre pilotov zo spojeneckých a partnerských štátov.

Holandsko, Dánsko a Nórsko oznámili, že pošlú Ukrajine stíhačky F-16, aby sa mohla lepšie brániť proti ruskej agresii. Ukrajinskí piloti už začali výcvik na tieto stroje v Dánsku. Do výcviku Ukrajincov sa zapoja aj Grécko a Portugalsko.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Ukrajinské vzdušné sily neďaleko Hadieho ostrova zostrelili ruský bombardér Su-24M

ukrajinske vzdusne sily nedaleko hadieho ostrova zostrelili rusky bombarder su 24m

6.12.2023 (SITA.sk) - Ukrajinské vzdušné sily zničili neďaleko Hadieho ostrova v Čiernom mori ruský bombardér Su-24M.

Ako referuje web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na vyhlásenie veliteľa vzdušných síl Mykolu Oleščuka na Telegrame, udialo sa tak vo chvíľach, keď sa ruské lietadlo pokúšalo uskutočniť raketový a bombový útok v južnej časti Odeskej oblasti.

„Už veky sme nemali žiadne zostrelené ruské lietadlo Su. Som rád, že vás môžem informovať o zničení ruského bombardéra Su-24M pri Haďom ostrove, ktorý pokúšal spustiť raketový a bombový útok na južnú časť Odeskej oblasti,“ vyhlásil Oleščuk.

Ukrajinci strácajú dôveru v prezidenta Zelenského. Platí za chyby, ktoré urobil, vyhlásil Kličko

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj „platí za chyby, ktoré urobil", a ukrajinský ľud sa čuduje, prečo nebola krajina lepšie pripravená na vojnu.

Zelenskyj platí za chyby, ktoré urobil

Ako referuje web news.sky.com, v rozhovoroch pre rôzne zahraničné médiá to povedal kyjevský starosta Vitalij Kličko.

Niekdajší boxerský šampión sa domnieva, že Ukrajinci strácajú dôveru v to, ako Zelenskyj zvláda krízu. „Ľudia sa čudujú, prečo sme neboli na túto vojnu lepšie pripravení, prečo Zelenskyj až do konca popieral, že k tomu dôjde," povedal Kličko.

„Ľudia vidia, kto je efektívny a kto nie. A bolo a stále je veľa očakávaní. Zelenskyj platí za chyby, ktoré urobil."

Ukrajinský prezident má autoritárske sklony

Na otázku, akých chýb sa Zelenskyj dopustil, Kličko odpovedal: „Ľudia sa čudujú, prečo sme neboli na túto vojnu lepšie pripravení. Alebo prečo bolo možné, že Rusi dokázali tak rýchlo dosiahnuť Kyjev. Bolo príliš veľa informácií, ktoré nezodpovedali skutočnosti. Ale napriek tomu má dnes prezident dôležitú funkciu a my ho musíme podporovať až do konca vojny. Na konci tejto vojny však každý politik zaplatí za svoje úspechy alebo neúspechy."

Kličko tiež tvrdil, že ukrajinský líder má autoritárske sklony. V samostatnom rozhovore pre nemecký magazín Der Spiegel povedal: „V určitom okamihu sa už nebudeme líšiť od Ruska, kde všetko závisí od rozmaru jedného človeka." Tieto komentáre prichádzajú v čase, keď Ukrajina pokračuje vo svojej protiofenzíve, ktorá dosiahla čiastočné úspechy, ale nepostupuje takou rýchlosťou, ako dúfali jej predstavitelia, obyvatelia či spojenci.


Počasie