• Dnes je: Pondelok 26. septembra 2022 meniny má Edita

Rozdiely v odmeňovaní mužov a žien sú na Slovensku dlhodobo nízke, stále je však čo dobiehať

Rozdiely v odmeňovaní mužov a žien sú na Slovensku dlhodobo nízke, stále je však čo dobiehať

Chudobou boli najohrozenejšie domácnosti s tromi a viac deťmi, ktorých riziko chudoby vzrástlo o jeden bod na 39 %.

Príjmové nerovnosti sú na Slovensku dlhodobo nízke. Ako ďalej vyplýva z analýzy Národnej banky Slovenska, rozdiel príjmu pohlaví dosiahol v roku 2020 historicky najnižšiu úroveň.

„Na Slovensku sledujeme už niekoľko rokov postupné znižovanie rozdielu v odmeňovaní mužov a žien.

Pokrok v tejto oblasti bol v roku 2020 výraznejší ako v krajinách EÚ, keď rozdiel v odmeňovaní klesol o 2,6 bodu na 15,5 %. Pozícia Slovenska však stále mierne zaostáva za priemerom krajín EÚ,“ konštatuje centrálna banka.

Riziko chudoby je na historickom minime

Riziko chudoby alebo sociálneho vylúčenia celej populácie Slovenska kleslo v roku 2020 na historické minimum. Podiel obyvateľov ohrozených chudobou dosiahol 14,8 %. Nad hranicu ohrozenia chudobou sa dostali najmä ľudia bez zamestnania a dôchodcovia. Riziko chudoby medzi zamestnanými sa medziročne nezmenilo a zostalo na úrovni 7,4 %.

Každý tretí osamelý človek nad 65 rokov je v riziku chudoby alebo sociálneho vylúčenia. Zatiaľ čo domácnosti jednotlivcov do 65 rokov dosiahli zníženie rizika chudoby o 4,1 bodu, riziko chudoby jednotlivcov nad 65 rokov sa zvýšilo o 5,1 bodu na 33 %.


„Pripísať to môžeme najmä rozdielu medzi rastom mediánového príjmu, od ktorého sa hranica chudoby odvíja a valorizácie penzií,“ informuje národná banka.

Rodiny s viac deťmi sú najohrozenejšie

Chudobou boli najohrozenejšie domácnosti s tromi a viac deťmi, ktorých riziko chudoby vzrástlo o jeden bod na 39 %. Prekonali tak domácnosti osamelých rodičov, ktorých riziko chudoby kleslo o 1,3 bodu na 38,8 %.

Domácnosti s tromi a viac závislými deťmi boli ovplyvnené najmä obmedzením aktivačných prác a príspevkov na obedy v škole, ktoré výrazne ovplyvnili ich čisté peňažné príjmy.


V roku 2021 sa riziko príjmovej chudoby medziročne znížilo najmä pre najohrozenejšie domácnosti so závislými deťmi. Neúplné rodiny s aspoň jedným závislým dieťaťom si polepšili len mierne o 0,3 bodu. Domácnosti s dvomi dospelými a tromi a viac závislými deťmi a iné domácnosti so závislými deťmi si polepšili o 0,8 bodu, resp. 0,9 bodu.


Domácnostiam bez detí sa vo väčšine prípadov riziko príjmovej chudoby zvýšilo. Platí to aj pre najohrozenejšiu takúto skupinu, jednotlivcov nad 65 rokov, ktorým sa riziko príjmovej chudoby zvýšilo o 0,9 bodu.


Najčítanejšia najnovšia správa

Krik, ťahanie za vlasy aj úder do hlavy. Bittó Cigániková tvrdí, že ju poslankyňa Tabák napadla

krik tahanie za vlasy aj uder do hlavy bitto ciganikova tvrdi ze ju poslankyna tabak napadla

Poslankyňa a predsedníčka Výboru NR SR pre zdravotníctvo Jana Bittó Cigániková (SaS) podáva trestné oznámenie na kolegyňu z pléna parlamentu Romanu Tabák (klub Sme rodina) za fyzické napadnutie. Uviedla to v statuse na sociálnej sieti Facebook.

Verbálne útoky

K incidentu malo dôjsť na koncerte v jednom bratislavskom podniku, kde bola s manželom a kamarátmi. „Bola perfektná nálada, obsluha, prostredie aj spoločnosť až do momentu, keď po jeho skončení v nočných hodinách prišla Tabák,“ začala Bittó Cigániková svoj opis udalosti.

Podľa vlastných slov sa jej počas niekoľkých nechutných verbálnych útokoch ako tak darilo zachovať si chladnú hlavu a nedať sa vyprovokovať, ale Tabák vraj pokračovala. „Keďže sa skrývala v šiltovke, dala som jej ju dole, nech všetci vidia, aká ‚inteligencia‘ reprezentuje svojich voličov v parlamente,“ pokračuje v rozprávaní Bittó Cigániková.

Ťahanie za vlasy

Myslela si, že Tabák si uvedomí, že sa na ňu ľudia dívajú čo stvára, a že sa ukľudní. Ale nestalo sa tak. „Pani poslankyňa Tabák zareagovala maximálnym využitím svojej mentálnej kapacity a teda ako zvieratko. Začala ma ťahať za vlasy a fyzicky napádať,“ priblížila poslankyňa za stranu SaS s tým, že celý čas sedela a nijako útok neopätovala.

Poslankyni Tabák vraj len dookola opakovala, či je normálna, nech sa ukľudní a nech ju pustí. Ale vraj bola v takom animálnom amoku, že nevedela prestať a nevedela sa absolútne ovládať. „Ľudia na ňu kričali, aby prestala, ťahali ju odo mňa, ale ona niekoľko minút neustále útočila a ešte sa aj postavila, aby mala lepšiu ‚páku‘ pri ťahaní,“ uviedla Bittó Cigániková.

Chvíľu sa zdalo, že je po všetkom, ale nebolo tomu tak. „Po chvíli sa vrátila, aby mi sediacej bez slova vrazila taký úder do hlavy, aký len tenistka vie dať pravačkou a opäť odišla,“ priblížila ďalej Bittó Cigániková s tým, že v sobotu skončila na pohotovosti s opuchnutým lícom, bolesťami hlavy a krku.


Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie