• Dnes je: Utorok 05. decembra 2023 meniny má Oto

Roky neriešený a zanedbaný problém, ministerstvo zdravotníctva chce zastaviť zadlžovanie nemocníc a zvýšiť efektivitu ich fungovania

Roky neriešený a zanedbaný problém, ministerstvo zdravotníctva chce zastaviť zadlžovanie nemocníc a zvýšiť efektivitu ich fungovania

Ide o roky neriešený a zanedbávaný problém, keď štát nevynaložil dostatočný objem finančných prostriedkov na poskytovanie zdravotnej starostlivosti a zároveň nekládol dôraz na vyššiu efektivitu.

Ministerstvo zdravotníctva SR pristúpilo k niekoľkým krokom, ktoré majú zastaviť zadlžovanie a zvýšiť efektivitu fungovania nemocníc. Optimalizuje sieť nemocníc, pristupuje k ďalšej fáze oddlženia nemocníc a taktiež sa pripravuje na zavedenie DRG, mechanizmu slúžiacieho na výpočet finančnej náročnosti liečby pacienta.

Dostatočný objem financií

Pre agentúru SITA to uviedla hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Petra Lániková. Reagovala tak na to, že Európska komisia zažalovala Slovensko pre nesprávne uplatňovanie pravidiel smernice o neskorých platbách. Dôvodom vraj má byť oneskorenie nemocníc s platbami ich dodávateľom.

Ministerstvo zdravotníctva podľa Lánikovej k dnešnému dňu (piatok 21. apríla) nedisponuje znením predmetnej žaloby.

„Ide o roky neriešený a zanedbávaný problém, keď štát nevynaložil dostatočný objem finančných prostriedkov na poskytovanie zdravotnej starostlivosti a zároveň nekládol dôraz na vyššiu efektivitu nemocníc,” upozornila hovorkyňa.


Prvýkrát v histórii ministerstvo podľa nej vo vyhláške určilo zdravotným poisťovniam minimálne objemy finančných prostriedkov, ktoré musia vynaložiť na poskytovanie ústavnej zdravotnej starostlivosti. V tomto roku to bude minimálne takmer 2,5 miliardy eur, čo je o 553 miliónov eur viac ako vlani.

Oneskorenia platieb

Európska komisia v stredu zažalovala Slovensko na Súdnom dvore Európskej únie pre nesprávne uplatňovanie pravidiel smernice o oneskorených platbách. Dôvodom je výrazné oneskorenie verejných nemocníc s platbami ich dodávateľom.


Výraznými oneskoreniami platieb zo strany verejných nemocníc sa podľa komisie brzdí konkurencieschopnosť a odolnosť podnikov pôsobiacich v sektore zdravotníctva, najmä malých a stredných podnikov.

V smernici o oneskorených platbách sa orgánom verejnej moci ukladá povinnosť platenia faktúr v lehote 30 dní alebo 60 dní v prípade verejných nemocníc. Realizáciou platieb v stanovených lehotách idú orgány verejnej moci podľa komisie príkladom v boji proti zlej platobnej morálke v podnikateľskom prostredí.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Pondelok 4. december 2023

horoskopy na dnes pondelok 4 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Pondelok 4. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Pokračujete vo včerajšom pracovnom nasadení? Ak áno, môžete dnes veľmi ľahko dosiahnuť úspech. V súkromí sa vám splní nejedno želanie.

Býk 21.4. - 21.5.

Ak vám dnes ponúknu nové zamestnanie, berte ho so "všetkými desiatimi". Dnes je tá najvhodnejšia konštelácia k novým začiatkom.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Dnes budete mať možnosť získať nové kontakty. Bude dobré, keď si urobíte reklamu. Nemali by ste sedieť v kúte a čakať na to, kedy si vás niekto všimne.

Rak 22.6. - 22.7.

Ak sa stretnete so silnejším protivníkom, nevzdávajte sa. Obhajujte vaše myšlienky za každú cenu. K partnerovi buďte opatrní, nežiarlite.Všetky Horoskopy pre Pondelok 4. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie