• Dnes je: Sobota 02. decembra 2023 meniny má Bibiána

Riziko nakazenia sa kliešťovou encefalitídou hrozí aj na dovolenke, najvyšší počet prípadov hlási náš sused

Riziko nakazenia sa kliešťovou encefalitídou hrozí aj na dovolenke, najvyšší počet prípadov hlási náš sused

Kliešťová encefalitída, ľudovo nazývaná „zápal mozgu“, je vírusové ochorenie, ktoré postihuje centrálnu nervovú sústavu.

Riziko nakazenia sa kliešťovou encefalitídou hrozí aj na dovolenke v zahraničí, upozorňuje Úrad verejného zdravotníctva.

Prípady kliešťovej encefalitídy eviduje vyše 20 európskych krajín, pričom najvyššia chorobnosť býva hlásená z Litvy, Slovinska a Českej republiky. Riziko nakazenia sa touto chorobou je aj v Ázii.

„Susedná Česká republika hlási každoročne najvyšší počet prípadov v Európe, pričom najrizikovejšie oblasti sú najmä v Jihočeskom kraji, Vysočine, Pardubickom a Zlínskom kraji,“ uviedla epidemiologička Jana Kerlik z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici.

Rizikové Rakúsko

Aj Rakúsko patrí medzi krajiny s rizikovými oblasťami kliešťovej encefalitídy, avšak chorobnosť tam má klesajúci trend pre vysokú zaočkovanosť rakúskej populácie.

Za ostatné roky sa rizikové oblasti kliešťovej encefalitídy presúvajú do severnejších častí, ako aj do vyšších nadmorských výšok – pravdepodobnou príčinou sú klimatické zmeny. Prvé prípady kliešťovej encefalitídy nedávno zaznamenali Holandsko, Belgicko a Spojené kráľovstvo.


Najúčinnejšou prevenciou proti kliešťovej encefalitíde je očkovanie. Zaočkovať sa dá počas celého roka, aj keď najvhodnejšie je to počas zimných mesiacov, teda pred začiatkom aktivity kliešťov. V lete je možné použiť zrýchlenú schému očkovania, pri ktorej plná ochrana organizmu pred vírusom kliešťovej encefalitídy nastáva štyri týždne od podania prvej dávky očkovacej látky.

Očkovanie proti encefalitíde


Očkovanie proti kliešťovej encefalitíde čiastočne uhrádzajú zdravotné poisťovne. Hygienici odporúčajú dovolenkárom používať repelentné prípravky, v prírode nosiť košele s dlhým rukávom, dlhé nohavice, predovšetkým po súmraku. Po pobyte v prírode si treba dôkladne skontrolovať pokožku, či nedošlo k zakliešteniu.


Kliešťová encefalitída, ľudovo nazývaná „zápal mozgu“, je vírusové ochorenie, ktoré postihuje centrálnu nervovú sústavu. Vírus sa do tela dostane najčastejšie prisatím infikovaného kliešťa, alebo konzumáciou nepasterizovaných infikovaných mliečnych výrobkov, najmä kozieho a ovčieho pôvodu. Encefalitída môže spôsobovať vážne zdravotné komplikácie s trvalými následkami, v niektorých prípadoch až smrť.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Piatok 1. december 2023

horoskopy na dnes piatok 1 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Piatok 1. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Ak chcete meniť beh udalostí, môže sa vám to dnes podariť. Na mieste je však opatrnosť, pretože sa stretnete s veľkým odporom. Pohodlnejšie by bolo do toho sa nepúšťať.

Býk 21.4. - 21.5.

Skôr ako sa rozhodnete pre niečo celkom nové, mali by ste najskôr vyskúšať, čo to spraví na verejnosti. Nemôžete si predsa dovoliť robiť nepodarky.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Najskôr sa snažte pozbierať všetky potrebné argumenty a až potom s nimi vyjdite na verejnosť. Predčasný zásah by ani vám, ani veci nijako nepomohol.

Rak 22.6. - 22.7.

Hoci sa vývoj akcie predbežne zastavil, využite príležitosť a urobte si prehľad o nákladoch a výsledkoch svojho úsilia. Budete sa môcť lepšie pripraviť na ďalšie kroky.Všetky Horoskopy pre Piatok 1. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie