• Dnes je: Nedeľa 03. decembra 2023 meniny má Oldrich

Regióny a mestá majú podľa Drobu významnú úlohu pri digitálnej a socio-ekonomickej transformácií 

Regióny a mestá majú podľa Drobu významnú úlohu pri digitálnej a socio-ekonomickej transformácií 

Výsledkom zasadnutia predsedníctva EVR vo švédskej Kirune bolo prijatie Kirunskej deklarácie.

2.5.2023 (SITA.sk) - Predseda Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Juraj Droba sa v piatok 28. apríla zúčastnil na externom zasadnutí predsedníctva Európskeho výboru regiónov (EVR) vo švédskej Kirune, ktorá je jedným z najsevernejšie položených miest EÚ.

Ekologická a digitálna transformácia

Ako informovala hovorkyňa BSK Lucia Forman, zasadnutie sa uskutočnilo na pozvanie Švédskej národnej delegácie v EVR v kontexte švédskeho predsedníctva v Rade EÚ.

Hlavnými témami zasadnutia boli výzvy a príležitosti spojené s ekologickou a digitálnou transformáciou, najmä v odľahlých oblastiach, a potreba zabezpečenia spravodlivej socio-ekonomickej transformácie.

„Švédsky arktický región je priekopníkom a zohráva kľúčovú úlohu pri dosahovaní ekologickej transformácie Európy vďaka svojim iniciatívam v oblasti vývoja ocele bez fosílnych palív, ekologickej ťažby a výroby batérií, ktoré prispievajú k dosiahnutiu udržateľnej budúcnosti," uviedla Forman.

Členovia EVR v rámci študijnej exkurzie navštívili miestnu baňu spoločnosti LKAB.

Udržateľný cestovný ruch

„LKAB je jednou z najväčších firiem sveta ťažiacich železnú rudu a ďalšie kritické suroviny, ktoré zohrávajú významnú úlohu pri prechode k energeticky odolnejšej a udržateľnejšej budúcnosti," vysvetlila Forman.


Členovia Predsedníctva navštívili tiež Ľadový hotel, kde sa dozvedeli viac o udržateľnom cestovnom ruchu v arktickej oblasti. Spoznali aj vesmírne centrum Esrange, kde diskutovali o vesmírnom priemysle a regionálnych inováciách.


Verejné zasadnutie Predsedníctva EVR otvoril švédsky minister verejnej správy Erik Slottner. Diskutovali o spravodlivom prechode a socio-ekonomickej transformácii v odľahlých oblastiach. Témou bola aj otázka zamestnanosti v odľahlých regiónoch a dopad ekologickej transformácie na trh práce.

Regióny a mestá

„V tejto súvislosti bol zdôraznený význam lokálneho priemyslu, ktorý zohráva kľúčovú úlohu v stratégiách udržateľnosti, a potreba zapájania mladých ľudí pri dosahovaní miestneho udržateľného rozvoja," spresnila Forman.


„Regióny a mestá majú v rámci ekologickej, digitálnej a socio-ekonomickej transformácie významnú úlohu. Kohézna politika EÚ v rámci tejto transformácie preto musí reflektovať miestne potreby a špecifiká územia,“ zdôraznil predseda BSK Juraj Droba.

Výsledkom zasadnutia predsedníctva EVR vo švédskej Kirune bolo prijatie Kirunskej deklarácie, v ktorej EVR vyzýva na ekologickú, spravodlivú a férovú transformáciu vo všetkých Európskych regiónoch, vrátane odľahlých oblastí.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Zoroslav Kollár opätovne zdraví Sulíka, tentokrát hovorí o podivnom biznise s ropnými produktami (video)

zoroslav kollar opatovne zdravi sulika tentokrat hovori o podivnom biznise s ropnymi produktami video

3.12.2023 (SITA.sk) - Richard Sulík mal počas svojho ministrovania nastaviť biznis s ropou a ropnými produktmi tak, aby vyhovoval istým firmám. Ide o ropu a ropné produkty, ktoré má štát uskladnené pre prípad núdze.

Podivný biznis s ropnými produktami

Ako ďalej uviedol vo svojom najnovšom videu podnikateľ a právnik Zoroslav Kollár, celý biznis sa točí okolo spoločnosti Zväz pre skladovanie zásob, a.s., v ktorej má malý podiel aj bratislavská rafinéria Slovnaft, ktorá patrí medzi hlavných hráčov pri skladovaní núdzových zásob ropy a ropných produktov.

„Ekonomické výsledky tejto spoločnosti sú priam ohromujúce. Spoločnosť má iba jedného zamestnanca, obrat takmer 20 miliónov eur a zisk 3 milióny eur ročne. Firma snov. Takúto rentabilitu dosahujú iba drogoví díleri a obchodníci s bielym mäsom,“ podotkol Kollár. Podivný biznis sa má podľa Zoroslava Kollára točiť cez štátnu firmu Spoločnosť pre skladovanie, ktorá je jedna zo zakladateľov Agentúry pre núdzové zásoby ropy a ropných produktov.

Čoskoro končiaca zmluva

„Zväz pre skladovanie zásob si prenajíma od Spoločnosti pre skladovanie jej 70 percent skladovacích kapacít dlhodobo. To znamená, že má absolútny a nerušený monopol. Agentúra pre núdzové zásoby ropy a ropných produktov sa tvári, že skladuje ropu a ropné produkty u skladovateľa, ktorý jej ponúka najlepšie podmienky. Nuž, ľahko sa vyhráva verejné obstarávanie, keď je niekto jediný na Slovensku. Dobre vymyslené,“ dodal Zoroslav Kollár, podľa ktorého štátu pre nastavenie takéhoto biznisu vzniká každoročne strata vo výške niekoľkých miliónov eur.

Richarda Sulíka po nástupe do funkcie ministra hospodárstva mali podľa Zoroslava Kollára spriaznení podnikatelia upozorniť, že zmluva medzi Zväzom pre skladovanie zásob a Agentúrou pre núdzové zásoby ropy a ropných produktov končí v roku 2025.

Zmluva vďaka Sulíkovi

„Takže sa stalo niečo na Slovensku nevídané. Agentúra vyhlásila súťaž na skladovanie ropy a ropných produktov už v roku 2021 a verejné obstarávanie úspešne ukončila v roku 2022. To znamená, tri roky pred uplynutím doby, na ktorú mala zabezpečené skladovanie. Asi by sme ich mali za to pochváliť, ale nie je veľmi za čo. Spoločnosť Zväz pre skladovanie zásob má vďaka kooperácii so štátom monopol, takže verejné obstarávanie malo už vopred jasného víťaza. Vďaka Richardovi Sulíkovi má súkromná firma s jedným zamestnancom zabezpečenú zmluvu na ďalších 15 rokov,“ doplnil Zoroslav Kollár.

Za desať rokov má tak podľa neho Zväz pre skladovanie zásob zabezpečený príjem vo výške takmer 300 miliónov eur. Spoločnosť Zväz pre skladovanie má ešte podľa Zoroslava Kollára zarobiť ďalšie milióny pri výmene starých zásob ropy či ropných produktov.


Počasie