• Dnes je: Utorok 07. februára 2023 meniny má Vanda

Referendum o predčasných voľbách je podľa Šimečku len Ficova kampaň, za najbližšieho partnera považuje SaS

Referendum o predčasných voľbách je podľa Šimečku len Ficova kampaň, za najbližšieho partnera považuje SaS

Spolupráca so stranou SaS v komunálnych a regionálnych voľbách, najmä v Bratislave, fungovala podľa Šimečku veľmi dobe.

3.12.2022 (Webnoviny.sk) - Z parlamentných politických subjektov stranu Sloboda a Solidarita (SaS) považuje podpredseda Európskeho parlamentu a predseda hnutia Progresívne Slovensko (PS) Michal Šimečka za najbližšieho partnera. Uviedol to v diskusnej relácii Karty na stôl týždenníka Plus 7 dní.

Sloboda a ľudské práva

Máme podobné názory na to, čo znamená sloboda a ľudské práva. Samozrejme, sú veci, v ktorých sa nezhodneme, to sa týka napríklad boja s klimatickou zmenou," tvrdí Šimečka.

Dodal, že SaS tento boj nevníma tak urgentne ako PS.

Z Európskeho parlamentu mám skúsenosť, že nikdy nebudú s vami všetci súhlasiť, ale musíte sa vedieť dohodnúť tam, kde sú názorové prieniky," dodal.

Spolupráca fungovala veľmi dobre

Spolupráca so stranou SaS v komunálnych a regionálnych voľbách, najmä v Bratislave, fungovala podľa Šimečku veľmi dobre.


Vďaka nej sme získali víťazstvo v Bratislavskom kraji, čo považujem za dobrý základ a nádej, ako by mohla spolupráca dvoch strán, ktoré sú rozdielne, ale majú k sebe blízko, fungovať aj v národnej politike," myslí si predseda PS.

V relácii Šimečka tiež uviedol, že hnutie PS nemá ako ovplyvniť predčasné parlamentné voľby.


V NR SR máme jedného poslanca (Tomáš Valášek, pozn. SITA), inak sme mimoparlamentná strana. To, či budú, alebo nebudú predčasné voľby, majú v rukách kľúčoví hráči súčasnej koalície, či už Igor Matovič (OĽaNO), alebo Boris Kollár (Sme rodina), ale aj SaS a niektoré opozičné strany," myslí si Šimečka.

Ficova kampaň

Podľa predsedu PS je však hnutie pripravené na predčasné voľby i na regulárne voľby.


Pre nás je úlohou pripraviť stranu a program na dobu po Igorovi Matovičovi. My nechceme byť denno-denne ponorení v tom, čo sa deje v parlamente, do všetkých hier či chaosu," zdôraznil Šimečka.

Referendum o predčasných voľbách, ktoré prezidentka Zuzana Čaputová vyhlásila na základe petície občanov na sobotu 21. januára 2023, má podľa predsedu PS len jeden cieľ, a to je kampaň Roberta Fica (Smer-SD).


Má obavu, že pôjde do basy, má obavu z toho, že stratí vplyv. A toto je spôsob, akým mobilizuje a podľa mňa aj klame svojich voličov. Nebudem sa na ňom zúčastňovať," dodal.

Demokratický nástroj

Taktiež tvrdí, že od referenda nebudú ľudí proaktívne odrádzať, pretože to je demokratický, legitímny nástroj.

Pokiaľ ide o obsah referendovej otázky, pripadá mi to ako vykopávanie otvorených dverí. V parlamente je predložená novela zákona, ktorou by bolo možné dosiahnuť, aby sa Národná rada SR ústavnou väčšinou sama rozpustila. Budeme ju podporovať, myslím si, že je správne, keď sa nájde 90 poslancov, ktorí chcú skrátiť volebné obdobie, aby tam tá možnosť bola," zdôraznil Šimečka.


Šéf PS zároveň dodal, že nemá problém s tým, že štát bude financovať referendum.


Demokracia niečo stojí, to je ich sväté právo a moje právo je na ňom sa nezúčastniť," uzavrel.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskop na dnes Utorok 7. február 2023

horoskop na dnes utorok 7 februar 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Utorok 7. február 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Dobre si zvážte prednosti a nevýhody plánu, ktorý sa chystáte zverejniť. Vyvoláte nervozitu a možno aj hádky. Nebolo by príjemnejšie stráviť pekné chvíle na prechádzke?

Býk 21.4. - 21.5.

Vďaka optimistickému prístupu prežijete dnešok bez problémov. Nesplníte síce to, čo ste si predsavzali, ale máte dobrý dôvod na spokojnosť. Aj zajtra bude deň.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Niekto, na kom vám veľmi záleží, vás dnes prekvapí láskou a vrúcnosťou. Prijmite city s radosťou, otáľanie môže vyvolať nedorozumenie.

Rak 22.6. - 22.7.

Planéty vám prinesú šťastie v súkromnom živote. Nejaká nová šanca vás vyľaká, ale predsa pozbierate odvahu a sebavedomie. Už večer urobíte prvé kroky.


Všetky Horoskopy pre Utorok 7. február 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?


Počasie