• Dnes je: Nedeľa 25. júla 2021 meniny má Jakub

Protipandemické opatrenia potlačili aj iné vírusy, ako COVID-19. Tento rok však udrú plnou silou, už sa to začalo

Protipandemické opatrenia potlačili aj iné vírusy, ako COVID-19. Tento rok však udrú plnou silou, už sa to začalo

Obzvlášť nebezpečný sa zdá nástup norovírusu, ktorý je pôvodcom hnačkovitých ochorení.

Epidemiologické opatrenia zavedené v minulom roku nás mali chrániť pred nakazením sa vírusom SARS-CoV-2. Dôkladnejšia hygiena rúk, častejšia dezinfekcia povrchov, sociálny dištanc a nosenie rúšok či respirátorov nás však ochránili aj pred inými infekciami.

Prechladnutie, chrípka či rôzne bakteriálne infekcie v roku 2020 medzi ľuďmi takmer vymizli, no odborníci tvrdia, že v posledných týždňoch a mesiacoch sú niektoré vírusové ochorenia opäť na vzostupe.

Ukazujú to dáta zo Spojených štátov, Austrálie, ale aj Českej republiky a zo Slovenska. Ako sme na tom s chrípkovými a chrípke podobnými ochoreniami na Slovensku?

Chrípková sezóna

Chrípková sezóna 2020/2021 bola celkovo na severnej pologuli mimoriadne mierna. Na Slovensku sa vyskytlo len 345 029 prípadov chrípky, pričom v predchádzajúcej sezóne to bolo takmer 3,5-krát viac, teda 1 204 192 prípadov.


„Počet lekármi hlásených akútnych respiračných ochorení klesol o takmer 72 percent, hlásených prípadov chrípky a chrípke podobných ochorení o takmer 84 percent,“ uvádza Úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ).

Hovorkyňa ÚVZ Dáša Račková portál vZdravotníctve.sk informovala, že od ukončenia chrípkovej sezóny v apríli nezaznamenali zvýšený počet prípadov chrípky, ani chrípke podobných ochorení. Je však možné, že nás to ešte len čaká, vzhľadom na dáta zo zahraničia.

Vývoj v USA

V marci minulého roka zaznamenali v USA prudký pokles počtu ľudí infikovaných adenovírusmi, ktoré spôsobujú akútne respiračné ochorenia, ľudským metapneumovírusom, ktorý zapríčiňuje zápal pľúc či respiračným syncyciálnym vírusom, ktorý infikuje dýchacie cesty.


Situácia sa však v posledných týždňoch zmenila, prechladnutie (rinovírus) a parachrípka (vírus parainfluenzy) sa vyskytujú už na podobných úrovniach ako tomu bolo v júni 2019.

Na tieto udalosti zareagovalo aj Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC), ktoré minulý týždeň vydalo varovanie pred šírením sezónnych respiračných vírusov v niektorých štátoch na juhu USA, ako informuje portál IFL Science.

Norovírus

Obzvlášť nebezpečný sa zdá nástup norovírusu, ktorý je pôvodcom hnačkovitých ochorení. Orgány verejného zdravotníctva v určitých oblastiach Spojených štátov zachytili „významné“ zvýšenie aktivity tohto nepríjemného vírusu. A nielen tam.


Aj keď sa norovírus typicky objavuje v zime, zdá sa, že uvoľnenie epidemiologických opatrení spôsobilo, že využil svoju „šancu“ a udrel už teraz. K prepuknutiu nových nákaz došlo v marci tohto roka aj v austrálskej Viktórii.


Ohniská norovírusu vznikli približne v 389 austrálskych zariadeniach starostlivosti o deti a vo vzdelávacích centrách. Odborník pre The Guardian povedal, že za prepuknutie choroby môže čiastočne prehnané spoliehanie sa na dezinfekčné prostriedky na báze alkoholu.

Norovírus je totiž vysoko nákazlivý a veľmi odolný, preto je pri prevencii dôležité dôkladné umývanie rúk mydlom a vodou, dezinfekcia nestačí.

Stredná Európa

Spojené štáty a Austrália sú možno ďaleko, no nové ohnisko norovírusu zaznamenali už aj v susednom Česku a aj na Slovensku. V piatok minulý týždeň úrady v Benešově potvrdili prvých 30 prípadov nákazy norovírusom, ako uvádza portál Novinky.cz.


Račková portálu vZdravotníctve.sk potvrdila, že za mesiac máj a jún zaznamenali tri norovírusové epidémie na našom území. „V období od 1.6. do 17.6. bolo do Epidemiologického informačného systému hlásených 47 ochorení vyvolaných norovírusom,“ uvádza Račková.


Norovírusy sa prejavujú nevoľnosťami, vracaním a hnačkami. Problémy majú rýchly nástup, často odznejú za 12 až 72 hodín. Toto infekčné ochorenie sa ľahko prenáša v rodinách a kolektívoch.

Škola v Benešově

Riaditeľ školy v Benešově, kde sa norovírus rozšíril, berie situáciu veľmi vážne, rovnako ako starosta mestskej časti. Na riešení problému spolupracujú aj s Krajskou hygienickou stanicou Stredočeského kraja.


Českí hygienici na tamojšej škole zaviedli epidemiologické opatrenia, napríklad karanténu. Osoby, ktoré boli s nakazeným v kontakte, by sa aj keď nemajú príznaky, mali vyhýbať spoločenským udalostiam.


Študenti musia tiež dodržiavať dôslednú hygienu rúk, ľudia s príznakmi ochorenia nesmú do kolektívu alebo manipulovať s potravinami, nápojmi či riadom. Osoby sa totiž zrejme nakazili pri spoločných obedoch v školskej jedálni.


Vedci sa obávajú, že v tomto roku vo svete dôjde k vypuknutiu mnohých menších epidémií spôsobených najmä sezónnymi vírusmi, ktoré v roku 2020 nemali šancu sa prejaviť. Tvrdí to aj lekár a vedec Peter Celec, konkrétne v súvislosti s chrípkou.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie