• Dnes je: Piatok 12. augusta 2022 meniny má Darina

Protipandemické opatrenia potlačili aj iné vírusy, ako COVID-19. Tento rok však udrú plnou silou, už sa to začalo

Protipandemické opatrenia potlačili aj iné vírusy, ako COVID-19. Tento rok však udrú plnou silou, už sa to začalo

Obzvlášť nebezpečný sa zdá nástup norovírusu, ktorý je pôvodcom hnačkovitých ochorení.

Epidemiologické opatrenia zavedené v minulom roku nás mali chrániť pred nakazením sa vírusom SARS-CoV-2. Dôkladnejšia hygiena rúk, častejšia dezinfekcia povrchov, sociálny dištanc a nosenie rúšok či respirátorov nás však ochránili aj pred inými infekciami.

Prechladnutie, chrípka či rôzne bakteriálne infekcie v roku 2020 medzi ľuďmi takmer vymizli, no odborníci tvrdia, že v posledných týždňoch a mesiacoch sú niektoré vírusové ochorenia opäť na vzostupe.

Ukazujú to dáta zo Spojených štátov, Austrálie, ale aj Českej republiky a zo Slovenska. Ako sme na tom s chrípkovými a chrípke podobnými ochoreniami na Slovensku?

Chrípková sezóna

Chrípková sezóna 2020/2021 bola celkovo na severnej pologuli mimoriadne mierna. Na Slovensku sa vyskytlo len 345 029 prípadov chrípky, pričom v predchádzajúcej sezóne to bolo takmer 3,5-krát viac, teda 1 204 192 prípadov.


„Počet lekármi hlásených akútnych respiračných ochorení klesol o takmer 72 percent, hlásených prípadov chrípky a chrípke podobných ochorení o takmer 84 percent,“ uvádza Úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ).

Hovorkyňa ÚVZ Dáša Račková portál vZdravotníctve.sk informovala, že od ukončenia chrípkovej sezóny v apríli nezaznamenali zvýšený počet prípadov chrípky, ani chrípke podobných ochorení. Je však možné, že nás to ešte len čaká, vzhľadom na dáta zo zahraničia.

Vývoj v USA

V marci minulého roka zaznamenali v USA prudký pokles počtu ľudí infikovaných adenovírusmi, ktoré spôsobujú akútne respiračné ochorenia, ľudským metapneumovírusom, ktorý zapríčiňuje zápal pľúc či respiračným syncyciálnym vírusom, ktorý infikuje dýchacie cesty.


Situácia sa však v posledných týždňoch zmenila, prechladnutie (rinovírus) a parachrípka (vírus parainfluenzy) sa vyskytujú už na podobných úrovniach ako tomu bolo v júni 2019.

Na tieto udalosti zareagovalo aj Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC), ktoré minulý týždeň vydalo varovanie pred šírením sezónnych respiračných vírusov v niektorých štátoch na juhu USA, ako informuje portál IFL Science.

Norovírus

Obzvlášť nebezpečný sa zdá nástup norovírusu, ktorý je pôvodcom hnačkovitých ochorení. Orgány verejného zdravotníctva v určitých oblastiach Spojených štátov zachytili „významné“ zvýšenie aktivity tohto nepríjemného vírusu. A nielen tam.


Aj keď sa norovírus typicky objavuje v zime, zdá sa, že uvoľnenie epidemiologických opatrení spôsobilo, že využil svoju „šancu“ a udrel už teraz. K prepuknutiu nových nákaz došlo v marci tohto roka aj v austrálskej Viktórii.


Ohniská norovírusu vznikli približne v 389 austrálskych zariadeniach starostlivosti o deti a vo vzdelávacích centrách. Odborník pre The Guardian povedal, že za prepuknutie choroby môže čiastočne prehnané spoliehanie sa na dezinfekčné prostriedky na báze alkoholu.

Norovírus je totiž vysoko nákazlivý a veľmi odolný, preto je pri prevencii dôležité dôkladné umývanie rúk mydlom a vodou, dezinfekcia nestačí.

Stredná Európa

Spojené štáty a Austrália sú možno ďaleko, no nové ohnisko norovírusu zaznamenali už aj v susednom Česku a aj na Slovensku. V piatok minulý týždeň úrady v Benešově potvrdili prvých 30 prípadov nákazy norovírusom, ako uvádza portál Novinky.cz.


Račková portálu vZdravotníctve.sk potvrdila, že za mesiac máj a jún zaznamenali tri norovírusové epidémie na našom území. „V období od 1.6. do 17.6. bolo do Epidemiologického informačného systému hlásených 47 ochorení vyvolaných norovírusom,“ uvádza Račková.


Norovírusy sa prejavujú nevoľnosťami, vracaním a hnačkami. Problémy majú rýchly nástup, často odznejú za 12 až 72 hodín. Toto infekčné ochorenie sa ľahko prenáša v rodinách a kolektívoch.

Škola v Benešově

Riaditeľ školy v Benešově, kde sa norovírus rozšíril, berie situáciu veľmi vážne, rovnako ako starosta mestskej časti. Na riešení problému spolupracujú aj s Krajskou hygienickou stanicou Stredočeského kraja.


Českí hygienici na tamojšej škole zaviedli epidemiologické opatrenia, napríklad karanténu. Osoby, ktoré boli s nakazeným v kontakte, by sa aj keď nemajú príznaky, mali vyhýbať spoločenským udalostiam.


Študenti musia tiež dodržiavať dôslednú hygienu rúk, ľudia s príznakmi ochorenia nesmú do kolektívu alebo manipulovať s potravinami, nápojmi či riadom. Osoby sa totiž zrejme nakazili pri spoločných obedoch v školskej jedálni.


Vedci sa obávajú, že v tomto roku vo svete dôjde k vypuknutiu mnohých menších epidémií spôsobených najmä sezónnymi vírusmi, ktoré v roku 2020 nemali šancu sa prejaviť. Tvrdí to aj lekár a vedec Peter Celec, konkrétne v súvislosti s chrípkou.


Najčítanejšia najnovšia správa

USA sú za vytvorenie demilitarizovanej zóny okolo Záporožskej jadrovej elektrárne, boj v jej blízkosti je nebezpečný

usa su za vytvorenie demilitarizovanej zony okolo zaporozskej jadrovej elektrarne boj v jej blizkosti je nebezpecny

Spojené štáty podporujú výzvy na vytvorenie „demilitarizovanej zóny“ okolo Záporožskej jadrovej elektrárne na Ukrajine. Ako referuje spravodajský web CNN, vo štvrtok to uviedol hovorca amerického ministerstva zahraničia.

„Boj v blízkosti jadrovej elektrárne je nebezpečný a nezodpovedný.

Naďalej vyzývame Rusko, aby zastavilo všetky vojenské operácie v ukrajinských jadrových zariadeniach alebo v ich blízkosti, vrátilo plnú kontrolu Ukrajine a podporilo ukrajinské výzvy na vytvorenie demilitarizovanej zóny okolo jadrovej elektrárne,“ uviedol hovorca vo vyhlásení.

Ekvivalent ľudského štítu

Ukrajina i Západ vinia Rusko, že využíva jadrovú elektráreň v Enerhodare pri Záporoží ako vojenskú základňu.

Americký minister zahraničia Antony Blinken minulý týždeň povedal, že „Rusko používa túto elektráreň ako ekvivalent ľudského štítu, v tom zmysle, že strieľa na Ukrajincov z okolia elektrárne“.

„Samozrejme, Ukrajinci nemôžu a nebudú paľbu opätovať, aby nedošlo k hroznej havárii v jadrovej elektrárni. Takže toto je vrchol nezodpovednosti,“ povedal Blinken.


Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo štvrtok povedal, že Rusko maximalizuje riziko jadrovej katastrofy v zariadení a generálny tajomník OSN António Guterres vyhlásil, že je „situáciou vážne znepokojený“.

Úroveň radiácie je v norme

Krajiny G7 v stredajšom vyhlásení vyzvali Rusko, aby vrátilo Ukrajine plnú kontrolu nad Záporožskou jadrovou elektrárňou a ďalšími jadrovými zariadeniami, pretože boje v jej blízkosti by mohli viesť ku katastrofálnym následkom.

Predstavitelia Enerhoatomu vo štvrtok uviedli, že úroveň radiácie v elektrárni je v normálnom rozsahu napriek opätovnému ostreľovaniu oblasti.


Záporožská jadrová elektráreň je po ruskom ostreľovaní poškodená. Ovplyvnilo to aj úroveň radiácie?

Ruské ostreľovanie Záporožskej jadrovej elektrárne spôsobilo poškodenie zariadenia, ale úroveň radiácie je normálna. Na webe Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) to uviedol jej šéf Rafael Mariano Grossi.


Nehrozí bezprostredné ohrozenie


Ruskí vojaci v uplynulých dňoch viackrát zaútočili na elektráreň. Niekoľko hodín po piatkovej paľbe, ktorá zasiahla vedenie vysokého napätia, v sobotu raketami zasiahli zariadenie elektrárne, v ktorom je uložených 174 kontajnerov s vyhoreným jadrovým palivom.


„Na základe informácií poskytnutých Ukrajinou experti MAAE zhodnotili absenciu bezprostredného ohrozenia jadrovej bezpečnosti v dôsledku sobotňajšieho incidentu,“ skonštatoval Grossi.


Situácia v elektrárni je znepokojujúca

MAAE poznamenala, že sobotňajšie ruské ostreľovanie poškodilo vonkajší systém napájania elektrárne, steny, strechu a okná v priestore skladu vyhoreného jadrového paliva a komunikačné káble, ktoré sú súčasťou systému kontroly radiácie.

Zranený bol aj ukrajinský bezpečnostný pracovník elektrárne. Viditeľné poškodenie kontajnerov s vyhoretým jadrovým palivom ani ochranného perimetra objektu však nenastalo.


Grossi zopakoval, že je vážne znepokojený situáciou v Záporožskej jadrovej elektrárni a dodal, že akékoľvek vojenské akcie, ktoré ohrozujú jadrovú bezpečnosť, musia byť zastavené.


Lídri skupiny G7 vyzvali Rusko, aby vrátilo Ukrajine Záporožskú jadrovú elektráreň. Ohrozuje to región


Skupina siedmich popredných ekonomík sveta G7 odsúdila ruskú okupáciu Záporožskej jadrovej elektrárne a vyzvala Moskvu, aby Ukrajine „okamžite odovzdala plnú kontrolu“ nad zariadením. Referuje o tom spravodajský web BBC.


Ukrajinský personál prevádzkujúci elektráreň „musí byť schopný vykonávať svoje povinnosti bez hrozieb alebo tlaku. Pokračujúca ruská kontrola elektrárne ohrozuje región“, uviedli ministri zahraničných vecí G7 vo vyhlásení.


„Ruská federácia musí okamžite stiahnuť svoje jednotky z medzinárodne uznaných hraníc Ukrajiny a rešpektovať ukrajinské územie a suverenitu,“ dodala skupina G7.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie