• Dnes je: Streda 17. júla 2024 meniny má Bohuslav

Protimonopolný úrad a ÚVO zaujali spoločný postoj, ich zlúčenie by bolo ťažko realizovateľné a neefektívne

Protimonopolný úrad a ÚVO zaujali spoločný postoj, ich zlúčenie by bolo ťažko realizovateľné a neefektívne

Predseda PMÚ Juraj Beňa si uvedomuje potrebu budovania efektívnej verejnej správy a rád sa diskusií na túto tému zúčastní.

21.6.2024 (SITA.sk) - Protimonopolný úrad Slovenskej republiky (PMÚ) a Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) zaujali spoločný postoj k návrhu podpredsedu Národnej rady SR a predsedu SNS Andreja Danka na zlúčenie oboch inštitúcií.

Európske právo

Označili ho za ťažko realizovateľný, nehospodárny a neefektívny aj pre úplné rozdiely v ich činnosti. PMÚ odhaľuje kartely, protiprávne konanie dominantných spoločnosti, posudzuje akvizície a zlúčenia firiem na slovenskom trhu, koordinuje poskytovanie štátnej pomoci, ÚVO vykonáva dohľad nad priebehom verejného obstarávania.

Úspory v počte pracovníkov plniacich úlohy vyplývajúce z kompetencií oboch úradov sa podľa nich preto nedajú očakávať. Zároveň európske právo vyžaduje silnú nezávislosť PMÚ, pričom táto požiadavka neumožňuje zlúčenie vedenia oboch inštitúcií pred uplynutím súčasných mandátov.

Nezávislosť regulačných orgánov

„Tak, ako nie je reálne a účelné spájanie ministerstva zdravotníctva napríklad s ministerstvom kultúry, nepovažujem za účelné ani spojenie Úradu pre verejné obstarávanie s Protimonopolným úradom,“ uviedol predseda ÚVO Peter Kubovič. Predseda PMÚ Juraj Beňa si uvedomuje potrebu budovania efektívnej verejnej správy a rád sa diskusií na túto tému zúčastní.

„Spájanie inštitúcií s rozdielnou agendou však nepovažujem za účinné. Zároveň upozorňujem, že možné zlučovanie inštitúcií je limitované právom Európskej únie, ktoré kladie významné požiadavky na nezávislosť regulačných orgánov,“ povedal Juraj Beňa.

Aj Európska komisia v súčasnosti vytvára tlak na profesionalizáciu a budovanie excelentnosti, čo je podľa oboch kontrolných úradov možné účelne realizovať len pri špecializácii jednotlivých inštitúcií. Ich zástupcovia označili za potrebné, aby sa akékoľvek zmeny vo fungovaní inštitúcií, ktoré musia byť nezávislé, uskutočnili na základe odbornej a celospoločenskej zhody.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Stredu 17. júl 2024

horoskopy na dnes stredu 17 jul 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Stredu 17. júl 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Úspešný deň pre ľudí pracujúcich v oblasti zdravotníctva a školstva. Ostatní dokážu riešiť problémy s humorom. Poobzerajte sa po vedľajšom zamestnaní.

Býk 21.4. - 21.5.

Silnejúca intuícia bude vhodne podporovaná. Vyriešenie zamotanej situácie, ku ktorej ste nemálo prispeli, je na obzore. Venujte sa tvorivej činnosti, môžete dosiahnuť pekné výsledky.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Snažte sa presadiť svoje tvorivé možnosti a schopnosti, kým sa to ešte dá. Môžete tým veľa získať. Je najvyšší čas, aby ste prestali ťahať za kratší koniec. Máte na viac.

Rak 22.6. - 22.7.

Kto nepracuje, nič nepokazí. Držte sa dnes tohto hesla po celý deň. Pri roztržkách radšej ustúpte. Najlepším spoločníkom bude pre vás nejaká kniha.
Všetky Horoskopy pre Stredu 17. júl 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie