Zákon zakazuje zobrazovanie LGBTI+ ľudí vo verejnom priestore pre osoby mladšie ako 18 rokov.
Progresívne Slovensko vyzýva Hegera, aby podporil žalobu Európskej komisie proti Orbánovmu anti-LGBT zákonu

25.3.2023 (SITA.sk) - Podpredsedníčka hnutia Progresívne Slovensko (PS) Lucia Plaváková vyzýva dočasne povereného premiéra Eduarda Hegera (Demokrati), aby sa Slovensko pridalo k žalobe Európskej komisie proti Maďarsku pred Súdnym dvorom EÚ o Orbánovom anti-LGBTI zákone.
Zákon zakazuje zobrazovanie LGBTI+ ľudí vo verejnom priestore pre osoby mladšie ako 18 rokov. K žalobe komisie sa už pripojilo Luxembursko, Belgicko, Rakúsko, Holandsko, Írsko, Dánsko, Malta, Portugalsko a Španielsko. Podľa hnutia sa pripojí aj Európsky parlament, hoci je to v jeho prípade skôr rarita. Informoval o tom riaditeľ komunikačného odboru Progresívneho Slovenska Radovan Choleva.
„V júni 2021 vyjadrilo až 19 členských štátov hlboké znepokojenie z prijatia maďarského anti-LGBT zákona, Slovensko medzi nimi chýbalo. Namiesto jasnej reakcie na toto porušenie ľudských práv sa u nás politici a političky aj naďalej predbiehajú vo výrokoch namierených proti LGBTI+ ľuďom, adorujú Orbána a dokonca sa pri predkladaní zákonov netaja tým, že sa ním inšpirujú. Pridaním sa k žalobe po boku Európskej komisie a našich EÚ partnerov má premiér Heger príležitosť ukázať, že Slovensko patrí na stranu demokracie a ľudských práv.” vyzýva Plaváková.
Členka predsedníctva a gestorka rodovej rovnosti Beata Jurík dodala, že ide o silné politické rozhodnutie či už zo strany európskych inštitúcií, alebo samotných členských štátov. „Je preto našou povinnosťou pridať sa k európskym partnerom a zároveň jasne odkázať Národnej rade SR, že zákony, ako je ten maďarský, nemajú u nás, tak ako v žiadnej krajine Európskej únie v 21. storočí, čo hľadať,” uzavrela Jurík.
Najčítanejšia najnovšia správa
Toľko vecí je financovaných, ktoré by financované ani nemuseli byť, hovorí odborník o slovenskom zdravotníctve

Ministerstvo zdravotníctva SR je z hľadiska čerpania eurofondov jedno z najslabších. V debate na konferencii Vizionári 2023 to uviedol odborník Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) na zdravotníctvo Peter Stachura.
Narážal tak na problémy spojené s výstavbou nemocnice Rázsochy a nesystematické čerpanie eurofondov. Podľa Stachuru je využitie peňazí z plánu obnovy povinnosťou štátu.
„Potrebujeme dofinancovať zdravotníctvo, bez toho sa to nedá. Zdravotníctvo musí byť prioritou budúcej vlády,“ tvrdí.
Financovanie banálnych vyšetrení
Zdravotníctvo na Slovensku podľa Stachuru nezvláda financovanie banálnych vyšetrení a problém je v nesystematickosti.
„Toľko vecí je financovaných, ktoré by financované ani nemuseli byť. Máme nadbytočné množstvo CT vyšetrení, MR vyšetrení a predoperačné vyšetrenia robíme duplicitne. Robotická chirurgia sa rozbieha ako huby po daždi. Tieto veci sa musia zadefinovať, kde to má zmysel a kde to zmysel nemá,“ zdôraznil.
Preventívne prehliadky
Expert KDH sa vyjadril aj k téme primárnych prevencií na Slovensku. Problémom podľa neho je to, že sa nemerajú žiadne dáta z preventívnych prehliadok.
„Nemeriame, čo vlastne z tej preventívy máme. Nevieme, aké sú dáta, nechávame ľudí chodiť na preventívne prehliadky a nevieme, čo z toho majú, či naozaj máme záchyt nejakých ochorení,“ povedal.
Na racionálnom nastavení systému sa podľa Stachuru vedia ušetriť zdroje v zdravotníckom sektore.