• Dnes je: Streda 17. júla 2024 meniny má Bohuslav

Progresívci predkladajú dva návrhy zákonov na uľahčenie života ľudí so zdravotným znevýhodnením

Progresívci predkladajú dva návrhy zákonov na uľahčenie života ľudí so zdravotným znevýhodnením

Štát dostatočne nemyslí na potreby týchto ľudí a nemyslí ani na všetkých, ktorí sa o nich starajú, uviedla Veslárová.

25.6.2024 (SITA.sk) - Progresívne Slovensko predkladá do parlamentu dva návrhy zákonov, ktorých cieľom je uľahčenie života ľudí so zdravotným znevýhodnením. Poslankyne Národnej rady SR Veronika Veslárová a Jana Hanuliaková chcú svojimi návrhmi rozšíriť odľahčovaciu službu a umožniť tiež overovanie listín aj mimo úradných miestností.

30 dní pre jedného človeka nestačí

Ako uviedla Veslárová, štát dostatočne nemyslí na potreby ľudí s ťažkým zdravotným znevýhodnením a nemyslí ani na všetkých ľudí, ktorí sa o nich starajú. Tí sú často vyčerpaní, potrebujú si oddýchnuť alebo ísť k lekárovi. Chcú si však byť istí, že o zdravotne znevýhodneného bude postarané.

Súčasných 30 dní pre jedného človeka pri mnohých diagnózach skrátka nestačí. Preto navrhujeme odľahčovaciu službu rozšíriť na všetky blízke osoby,” povedala.

Rozšírenie odľahčovacej služby žiadajú dotknutí ľudia dlhodobo, podľa návrhu zákona poslankýň PS by blízke osoby o svojej starostlivosti podpisovali vyhlásenie.

Zbytočné prekážky v administratíve

Odľahčovacia služba musí byť zabezpečená pre všetky blízke osoby, ktoré sa starajú o ťažko zdravotne znevýhodneného. Už beztak čelia náročnej životnej situácii, mnohým administratívnym prekážkam a potrebujú aspoň základnú pomoc,” podčiarkla Veslárová.

Ďalším návrhom zákona chce Progresívne Slovensko odstrániť jednu zo zbytočných prekážok pri administratíve. Ako poukázala poslankyňa Hanuliaková, ľuďom so zdravotným znevýhodnením ich stav často nedovoľuje prísť na úrad. Chcú preto, aby samosprávy v týchto prípadoch mali povinnosť listiny overovať aj mimo úradných miestností.

To najmenej, čo môže štát pre ľudí so zdravotným znevýhodnením spraviť, je vychádzať im v ústrety. Veríme, že poslanci a poslankyne tieto návrhy podporia. Ide o potrebné riešenia, ktoré prinesú pozitívne výsledky v poddimenzovanej sfére sociálnej politiky,“ uzavrela Hanuliaková.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Tragédia na Zlatých pieskoch, v jazere sa utopil 47-ročný muž

tragedia na zlatych pieskoch v jazere sa utopil 47 rocny muz

17.7.2024 (SITA.sk) - Na jazere Zlaté piesky v Bratislave sa utopil 47-ročný muž. Ako informuje bratislavská policajná hovorkyňa Silvia Šimková, v stredu o 11:45 prijali na linke 158 oznámenie o náleze tela v jazere.

Tragédia na Spiši, trojročné dieťa zomrelo v rozho...

Na miesto vyslali policajtov, ktorí tam vykonávajú potrebné úkony. Presné príčiny a okolnosti udalosti sú predmetom vyšetrovania.


Počasie