• Dnes je: Pondelok 11. decembra 2023 meniny má Hilda

Prioritou budúcej vlády by mala byť aj ochrana životného prostredia, myslí si to vyše 60 percent Slovákov

Prioritou budúcej vlády by mala byť aj ochrana životného prostredia, myslí si to vyše 60 percent Slovákov

Vyplýva to z výsledkov prieskumu agentúry AKO pre JOJ24.

17.8.2023 (SITA.sk) - Viac ako 63 percent Slovákov si myslí, že medzi prioritami budúcej vlády by mala byť aj ochrana životného prostredia.

1000 respondentov

Prieskum bol realizovaný v dňoch 24. až 28. júla na reprezentatívnej vzorke 1 000 respondentov. Viac ako 30 percent respondentov si myslí, že budúca vláda by určite mala mať medzi prioritami ochranu životného prostredia a čosi vyše 33 percent uviedlo, že by to asi malo byť medzi jej prioritami.

Na otázku: „Mala či nemala by podľa vás budúca vláda v súvislosti s klimatickou krízou zaradiť medzi priority ochranu životného prostredia, aj keby to znamenalo zvýšenie cien?" 13,8 percenta uviedlo, že by určite nemala a bezmála 17 percent odpovedalo „asi by nemala".

Na otázku nevedelo odpovedať 5,5 percenta opýtaných a 0,6 percenta odpovedať nechcelo. Respondenti si mohli vybrať len jednu odpoveď na otázku.

Výnimka ľudí vo veku od 50 do 65 rokov

Zaradeniu ochrany životného prostredia medzi priority budúcej vlády sú väčšmi naklonené ženy. Kladné odpovede („určite by mala" a „asi by mala") uvádzalo celkovo 68 percent z nich, v porovnaní s 59 percentami mužov, ktorí sú tiež toho názoru, že budúca vláda by mala zaradiť ochranu životného prostredia medzi svoje priority.

Nadpriemerne často túto možnosť podporujú respondenti všetkých vekových kategórií, s výnimkou ľudí vo veku od 50 do 65 rokov, kde je celková podpora vo výške 57 percent. Najvyššiu podporu má zaradenia ochrany životného prostredia medzi priority budúcej vlády vo vekovej kategórii od 34 do 49 rokov, celkovo ide o 67 percent.

Veková kategória 66 a viac

Nasleduje veková kategória 66 a viac rokov, kde celková podpora dosiahla 66 percent. Z hľadiska vzdelania najväčšmi podporujú zaradenie ochrany životného prostredia medzi priority budúcej vlády ľudia s vysokoškolským vzdelaním.

Kladné odpovede uviedlo 72 percent z nich. Naopak, najmenej to podporujú ľudia so základným či učňovským vzdelaním bez maturity, celková podpora v tejto kategórii dosiahla 58 percent.

Štatistiky Západného Slovenska

Nadpriemerne vysokú podporu má zaradenia ochrany životného prostredia medzi priority vlády medzi obyvateľstvom Bratislavského a Trenčianskeho kraja. V prvom prípade uvádzalo kladné odpovede 71 percent respondentov, v Trenčianskom kraji zas 69 percent opýtaných.

Najnižšia podpora bola zaznamenaná v Nitrianskom kraji, kde si 54 percent respondentov myslí, že budúca vláda by určite mala, alebo asi by mala, zaradiť medzi svoje priority ochranu životného prostredia.

Priorita politických strán

To, že medzi prioritami budúcej vlády by mala byť ochrana životného prostredia, nadpriemerne často podporuje elektorát hnutia Progresívne Slovensko (PS), kladné odpovede uviedlo 91 percent ich voličstva. Nasledujú Kresťanskodemokratické hnutie (KDH), kde odpovede „určite by mala" a „asi by mala", uviedlo celkovo 83 percent ich elektorátu a strana Sloboda a Solidarita (SaS), kde kladne odpovedalo celkovo 73 percent ich voličov.

Nadpriemerne vysoká podpora pre zaradenia ochrany životného prostredia medzi vládne priority je aj v elektorátoch strany Hlas - sociálna demokracia (Hlas-SD) a hnutia OĽaNO a priatelia, je to zhodne po 67 percent. Celkovú podporu 65 percent má toto zaradenie aj medzi voličstvom hnutia Sme rodina.

Najmenšiu podporu zaradenia ochrany životného prostredia medzi priority vlády vyjadrili voliči Slovenskej národnej strany (SNS). Kladné odpovede na predloženú otázku zvolilo 44 percent z nich. Druhá od konca je strana Smer-sociálna demokracia (Smer-SD), celková podpora medzi jej elektorátom bola 46 percent.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Nedeľu 10. december 2023

horoskopy na dnes nedelu 10 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Nedeľu 10. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Asi ste porušili nejaké príkazy a dnes sa objavia problémy. Prestaňte robiť starosti iným, lebo môže dôjsť k niečomu, čo sa už nedá napraviť.

Býk 21.4. - 21.5.

Dnes sa najľahšie dohovoríte s ľuďmi, s ktorými máte nejaký dlhodobý spor. Určite sa vám podarí vybaviť záležitosť, ktorá vás už dlhšie trápi.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Váš zámer ešte nie je zrelý na zverejnenie. Nerozhodujte, či ide o pracovný, alebo súkromný zámer. Mohli by ste všetko zakríknuť.

Rak 22.6. - 22.7.

Ovládne vás pocit neistoty. Nebojte sa, nájdete správny postup. Zodpovedný prístup sa vám vyplatí, dozviete sa o zlepšení vašej finančnej situácie.Všetky Horoskopy pre Nedeľu 10. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie