• Dnes je: Sobota 03. júna 2023 meniny má Karolína

Prímestské autobusy v Banskobystrickom kraji zdražejú, cestovné stúpne po viac než desiatich rokoch

Prímestské autobusy v Banskobystrickom kraji zdražejú, cestovné stúpne po viac než desiatich rokoch

Pri novej cenotvorbe sme mysleli najmä na pravidelných cestujúcich, študentov, dôchodcov či nízkopríjmové skupiny.

Po viac ako desiatich rokoch zvýši Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) cestovné v prímestskej autobusovej doprave. Ako informovala hovorkyňa BBSK Lenka Štepáneková, župa sa na tom dohodla s dopravcami SAD Zvolen a SAD Lučenec.

Cestovné lístky od 1. apríla pre pravidelných cestujúcich s dopravnou kartou v priemere zdražejú o 20 percent, pribudne však možnosť bezplatného cestovania pre dieťa do šesť rokov veku či zľavneného dôchodcovského lístka.

Zachovali rozsah dopravy

Ceny sa naposledy menili ešte v roku 2012, ich úprava bola nevyhnutná pre zvyšujúcu sa infláciu i náklady.

„S cieľom zachovania súčasného rozsahu dopravnej obslužnosti, a teda zaistenia prepravy obyvateľov kraja do práce, škôl, za kultúrou a voľnočasovými aktivitami je potrebné, aby BBSK pristúpil k zvýšeniu sadzieb cestovného a dovozného v prímestskej autobusovej doprave. V opačnom prípade by muselo dôjsť k veľmi výraznému obmedzeniu dopravnej obslužnosti,“ hovorí riaditeľ odboru verejnej dopravy Úradu BBSK Miroslav Vyka.

Mysleli na rôzne skupiny

„Pri novej cenotvorbe sme mysleli najmä na pravidelných cestujúcich, študentov, dôchodcov či nízkopríjmové skupiny. Ceny zľavneného cestovného pri platbe dopravnou kartou preto išli hore rádovo len v centoch, navyše sme seniorov už od dovŕšenia dôchodkového veku pridali medzi skupinu ľudí, ktorá má nárok na zľavnené cestovné. Doposiaľ sa za špeciálnu cenu prepravovali len seniori nad 70 rokov,“ doplnil predseda BBSK Ondrej Lunter.

Kraj tiež rozšíril skupinu cestujúcich, ktorých prímestské autobusy prepravia úplne zadarmo. Po novom k nim pribudnú deti do dovŕšenia šiesteho roku veku v sprievode osoby staršej ako 15 rokov, ale aj príslušníci Policajného zboru SR pri výkone činnosti.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Piatok 2. jún 2023

horoskopy na dnes piatok 2 jun 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Piatok 2. jún 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Bez vetra sa listy nehýbu, hovorí sa o historkách, ktoré sú plné rozporov, ale tebe servírujú ako pravdivé a skutočné udalosti. Že čosi pravdy na veciach môže byť, nemožno vylúčiť.

Býk 21.4. - 21.5.

Neplánujete si na dnes priveľa povinností? Postihne vás ťažkopádnosť a ak sa pustíte do viacerých prác, zostane vám väčšina na zajtra.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Pocítite dôsledky zmien, o ktoré ste sa sami pričinili. Chceli by ste niektoré obísť? Nemusí vám to vyjsť, lebo budete stredobodom pozornosti.

Rak 22.6. - 22.7.

Pokojne môžete poľaviť, nehrozia vám žiadne straty. Ak uvoľníte priestor pre prácu niekomu druhému, získate čas pre vaše záľuby. Už ste ich dlho zanedbávali.


Všetky Horoskopy pre Piatok 2. jún 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?


Počasie