• Dnes je: Pondelok 16. mája 2022 meniny má Svetozár

Príchod pápeža Františka na Slovensko bude sprevádzať protest za odluku cirkvi od štátu

Príchod pápeža Františka na Slovensko bude sprevádzať protest za odluku cirkvi od štátu

Účasť na proteste už potvrdili tisíce Slovákov.

8.9.2021 (Webnoviny.sk) - V nedeľu 12. septembra o 15. hodine, teda približne v čase príletu pápeža Františka na Slovensko, sa na Námestí SNP v Bratislave uskutoční protest za odluku cirkvi od štátu. Organizuje ho občianske združenie Ethos a Inštitút ľudských práv (IĽP) s podporou viacerých neformálnych zoskupení. V tlačovej správe o tom informoval Peter Weisenbacher z IĽP.

Organizátori vyčítajú zákonodarcom, že za 30 rokov nedokázali splniť požiadavku z čias novembra 1989 o dôslednej odluke cirkvi od štátu a že niektoré cirkvi sú neustále financované zo štátneho rozpočtu.

Obete kňazov sa nemôžu stretnúť s pápežom

„Náboženstvo máme v školách, v zdravotníctve, ale aj v armáde. Politici neustále prizývajú cirkevných predstaviteľov k participácii pri pripomienkovaní alebo navrhovaní zákonov,“ povedal predseda Ethos Metod Rybár. Zdôraznil, že demonštrácia nie je mierená voči pápežovi Františkovi a ani jeho návšteve.

Na webe podujatia ohlásilo účasť viac ako dvetisíc ľudí. Protestujúci chcú upozorniť aj na Vatikánske zmluvy a vyjadriť podporu obetiam zneužívania kňazmi a žiadosť o stretnutie pápeža s nimi.

„Takéto stretnutia bývajú štandardným bodom programu návštev pápeža Františka v iných krajinách. Dodáva tak obetiam, ktoré často aj v dospelom veku trpia závažnými psychickými problémami, nie len legitimitu, ale aj odvahu prehovoriť. U nás to na programe, žiaľ, nie je a to napriek tomu, že zástupcovia obetí o to žiadali vopred,“ dodal Rybár.

Diskriminácia menších náboženstiev

Podľa Weisenbachera je súčasný stav diskriminačný voči ateistom a malým a neregistrovaným náboženstvám.

„Dochádza nielen k nerovnému zaobchádzaniu štátu s občanmi rôznych vierovyznaní, ale aj k popieraniu zmyslu slobody vierovyznania,“ tvrdí. Kvalita dodržiavania slobody vierovyznania sa totiž nemeria možnosťami väčšinovej cirkvi, ale tých menších.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie