• Dnes je: Piatok 19. augusta 2022 meniny má Lýdia

Príbeh novely zákona o štátnom občianstve speje ku koncu, návrat pred rok 2010 sa nekoná

Príbeh novely zákona o štátnom občianstve speje ku koncu, návrat pred rok 2010 sa nekoná

Do roku 2010 mohol človek stratiť slovenské občianstvo len v tom prípade, ak o to sám požiadal.

7.11.2021 (Webnoviny.sk) - Dlhý príbeh prijímania novely zákona o štátnom občianstve sa má definitívne skončiť na poslednej riadnej schôdzi parlamentu v tomto roku, ktorá sa začne 23. novembra. Pre agentúru SITA to povedal predseda ústavnoprávneho výboru parlamentu Milan Vetrák (OĽaNO).

Dôvodom, prečo sa rokovanie o zákone posunulo, boli podľa Vetráka zdravotné problémy predkladateľa ministra vnútra Romana Mikulca (OĽaNO).

Ficova vláda reagovala na Maďarsko

Vláda novelu zákona schválila vo februári tohto roka, v marci ju poslanci posunuli do druhého čítania a odvtedy sa jej schválenie prekladá vždy na nasledujúcu schôdzu.

Novela má zmierniť podmienky, za ktorých dochádza ku strate štátneho občianstva, ak štátny občan Slovenskej republiky nadobudol cudzie štátne občianstvo.

O slovenský pas prichádzajú ľudia od roku 2010, kedy vtedajšia vláda Roberta Fica reagovala na maďarský zákon, ktorý zjednodušil udeľovania občianstva zahraničným Maďarom.

Gyimesi bude hlasovať proti

Po novom sa má zaviesť výnimka, kedy ku strate slovenského pasu nedôjde. Je to vtedy, ak má slovenský občan na území štátu, ktorého občianstvo nadobudne, povolený registrovaný alebo inak evidovaný pobyt v čase nadobudnutia cudzieho občianstva najmenej päť rokov a predloží o tom doklady.

Poslanci koalície Milan Vetrák (OĽaNO), Gábor Grendel (OĽaNO) a Ondrej Dostál (klub SaS) chceli znížiť päťročnú lehotu na dva roky.

„Koaličná rada im to neodsúhlasila, vetovala to Sme rodina a SaS. Môj návrh bol, aby tam nebola žiadna lehota a vrátil sa stav spred roka 2010,“ povedal agentúre SITA poslanec György Gyimesi (OĽaNO).

Zákon o štátnom občianstve považuje za protiústavný a na poslednej schôdzi parlamentu bude hlasovať proti predloženej novele.

Občianstvo stratilo 3 836 ľudí

Za najpodstatnejšie Gyimesi považuje to, že novela zákona o občianstve „ešte viac otvára nožnice, pretože práve tí ostanú diskriminovaní, ktorí si nebudú môcť vziať občianstvo z etnických, jazykových a iných väzieb, ale budú to môcť urobiť len tí, ktorí reálne žijú v zahraničí“.

Rezort vnútra agentúru SITA informoval, že počet osôb, ktoré stratili štátne občianstvo SR od 17. júla 2010 nadobudnutím cudzieho štátneho občianstva, je 3 836.


Najčítanejšia najnovšia správa

Komoru sestier Matovičov návrh „historického“ zvýšenia platov nepresvedčil, sú sklamané a na 14-tisíc z nich sa zabudlo

komoru sestier matovicov navrh historickeho zvysenia platov nepresvedcil su sklamane a na 14 tisic z nich sa zabudlo

Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek je sklamaná z návrhu úpravy platov sestier a pôrodných asistentiek, ktorý vo štvrtok predstavili minister financií Igor Matovič a minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

Ak je podľa komory toto výsledok rokovaní za zatvorenými dverami a avizované skokovité navýšenie miezd, nemôžu vyjadriť spokojnosť.

„Po rannom statuse ministra financií, v ktorom hovoril o historicky najvyššom zvyšovaní miezd sestier a pôrodných asistentiek, sme očakávali, že budú akceptované naše návrhy na úpravu základných platov avšak nestalo sa tak ani zďaleka.

Dokonca vláda nenaplnila ani vlastné programové vyhlásenie vlády, v ktorom hovorí o zvýšení miezd sestier a pôrodných asistentiek na minimálne 110 % priemerného zárobku v národnom hospodárstve,“ konštatujú sestry.

Nárast mzdy je veľmi nízky

Cieľom komory je stabilizovať sestry v systéme a prilákať nových absolventov. Ich návrh obsahuje dva prvky, a to zvýšenie základnej mzdy o 40 % a príplatok za odpracované roky praxe.

„Bohužiaľ, základná mzda sa podľa návrhu pána Matoviča zvýši iba o 11 %, čo nepovažujeme za kompenzačné, ani motivačné. Navrhovaný nárast základnej mzdy je teda veľmi nízky a nie je konkurencieschopný k okolitým krajinám,“ tvrdí komora.

Navýšenie by sa netýkalo všetkých

Taktiež upozornila, že neboli spomenuté ďalšie dve kategórie sestier, a to sestry s certifikátom, teda sestry, ktoré majú vyššie vzdelanie ako sestry s odbornou spôsobilosťou, a sestry s pokročilou praxou, teda sestry s magisterským vzdelaním a špecializáciou.

Komora sestier zdôraznila, že avizované navýšenie sa bude týkať iba jednej tretiny sestier pracujúcich v nemocniciach a nie ďalších 14-tisíc sestier v ambulanciách, agentúrach domácej ošetrovateľskej starostlivosti, v školských zariadeniach ci v zariadeniach sociálnych služieb.


„Minister financií hovoril o akejsi verejnej ponuke pre sestry a pôrodné asistentky, čo to v praxi znamená, nevieme. Budeme sa pýtať sestier a pôrodných asistentiek, ci s návrhom vlády súhlasia, alebo nesúhlasia a ako svoj nesúhlas plánujú prejavovať verejne,“ uzavrela komora.

„Historické“ zvýšenie platov

Vláda vo štvrtok navrhla, aby sa základné platy zdravotníkov na budúci rok automaticky zvýšili o valorizačný automat 6,88 percenta a prišla aj s ponukou navýšenia koeficientov. Okrem navýšenia navrhla nový prvok, a to započítavanie rokov praxe pre sestry a pôrodné asistentky.


Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek združuje 38-tisíc sestier a pôrodných asistentiek.


Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie