• Dnes je: Piatok 02. júna 2023 meniny má Xénia

Pri Sučanoch plánuje investor postaviť priemyselno-logistický park, náklady sa odhadujú na sto miliónov eur

Pri Sučanoch plánuje investor postaviť priemyselno-logistický park, náklady sa odhadujú na sto miliónov eur

Súčasťou investície je aj výstavba príslušnej infraštruktúry, vnútroareálových komunikácií a parkovísk, pričom vybudovaných by tu malo byť okolo 230 parkovacích miest.

V priebehu štyroch rokov by mal na pozemkoch medzi obcou Sučany a martinskou mestskou časťou Priekopa vzniknúť nový priemyselno-logistický park.

Zámer v rámci posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA) predložil odboru starostlivosti o životné prostredie Okresného úradu v Martine investor, ktorým je spoločnosť Prefa invest. Investičné náklady sú odhadnuté na 100 miliónov eur.

V rámci projektu chce investor vybudovať 22-hektárový areál a v ňom postupne tri haly určené pre skladovanie a logistiku, prípadne pre ľahkú priemyselnú výrobu. Celková zastavaná plocha plánovaných hál predstavuje približne 111-tisíc metrov štvorcových.

„V priestoroch určených pre skladovanie a logistiku budú skladované bežné spotrebné tovary a komponenty bez rozdielu charakteristiky. V týchto priestoroch nebudú skladované nebezpečné látky ani výrobky s obsahom nebezpečných látok. V rámci strojárskej výroby sa predpokladá plechová výroba pre elektrotechnický a automobilový priemysel, prípadne výroba súčiastok pre iné odvetvia priemyslu a hospodárstva,“ priblížil svoj zámer investor.

Súčasťou investície je aj výstavba príslušnej infraštruktúry, vnútroareálových komunikácií a parkovísk, pričom vybudovaných by tu malo byť okolo 230 parkovacích miest. Investor počíta so začiatkom výstavby v druhej polovici budúceho roka.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Toľko vecí je financovaných, ktoré by financované ani nemuseli byť, hovorí odborník o slovenskom zdravotníctve

tolko veci je financovanych ktore by financovane ani nemuseli byt hovori odbornik o slovenskom zdravotnictve

Ministerstvo zdravotníctva SR je z hľadiska čerpania eurofondov jedno z najslabších. V debate na konferencii Vizionári 2023 to uviedol odborník Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) na zdravotníctvo Peter Stachura.

Narážal tak na problémy spojené s výstavbou nemocnice Rázsochy a nesystematické čerpanie eurofondov. Podľa Stachuru je využitie peňazí z plánu obnovy povinnosťou štátu.

„Potrebujeme dofinancovať zdravotníctvo, bez toho sa to nedá. Zdravotníctvo musí byť prioritou budúcej vlády,“ tvrdí.

Financovanie banálnych vyšetrení

Zdravotníctvo na Slovensku podľa Stachuru nezvláda financovanie banálnych vyšetrení a problém je v nesystematickosti.


„Toľko vecí je financovaných, ktoré by financované ani nemuseli byť. Máme nadbytočné množstvo CT vyšetrení, MR vyšetrení a predoperačné vyšetrenia robíme duplicitne. Robotická chirurgia sa rozbieha ako huby po daždi. Tieto veci sa musia zadefinovať, kde to má zmysel a kde to zmysel nemá,“ zdôraznil.

Preventívne prehliadky


Expert KDH sa vyjadril aj k téme primárnych prevencií na Slovensku. Problémom podľa neho je to, že sa nemerajú žiadne dáta z preventívnych prehliadok.

„Nemeriame, čo vlastne z tej preventívy máme. Nevieme, aké sú dáta, nechávame ľudí chodiť na preventívne prehliadky a nevieme, čo z toho majú, či naozaj máme záchyt nejakých ochorení,“ povedal.


Na racionálnom nastavení systému sa podľa Stachuru vedia ušetriť zdroje v zdravotníckom sektore.


Počasie