• Dnes je: Streda 27. októbra 2021 meniny má Sabína

Pri opatreniach na zmiernenie dopadov koronakrízy boli uprednostňované veľké korporácie a reťazce, tvrdí asociácia

Pri opatreniach na zmiernenie dopadov koronakrízy boli uprednostňované veľké korporácie a reťazce, tvrdí asociácia

Dopady pandémie boli najťažšie práve pre sektor malých a stredných podnikov,.

16.6.2021 (Webnoviny.sk) - Opatrenia na zmiernenie dopadov koronakrízy nedostatočne rešpektovali postavenie malých a stredných podnikov v hospodárskom priestore a ich podiel na trhu práce. Také sú závery snemu Slovenskej asociácie malých a stredných podnikov a živnostníkov.

Pri zavretých prevádzkach boli podľa asociácie preferované veľké korporácie a nadnárodné obchodné reťazce, pričom dopady pandémie boli najťažšie práve na sektor malých a stredných podnikov, menšie obchodné prevádzky, remeselné živnosti či gastro sektor.

Chyby v žiadostiach

„Vo vzťahu k malým a stredným podnikom boli opatrenia vo viacerých prípadoch administratívne náročné. Často tak vznikali aj chyby v žiadostiach. Pomoc často meškala a spektrum činností živnostníkov celkom nepokrývala," vyčíta ďalej asociácia kompetentným.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Na druhej strane kladne hodnotí fakt, že vláda vyvinula značné úsilie na zmiernenie dopadu na podnikateľské prostredie a poskytla pomoc rádovo v miliardách eur. V nadväznosti na príchod avizovanej tretej vlny však podľa nej absentuje reálny plán podpory podnikateľského sektora v predstihu, jasné stanovenie „podniku v ťažkostiach“ a podmienok a súm podpory.

Zvýšené finančné zaťaženie

Podniky negatívne hodnotia, že aj počas pandémie bolo zvýšené finančné zaťaženie podnikateľského sektoru. Poukazujú na ďalší nárast odvodov, ceny práce vo vzťahu k zvyšovaniu minimálnej mzdy, zvyšovanie príplatkov za prácu počas víkendov a nočnú prácu, vymeriavacích základov, či zvyšovanie daní z nehnuteľností.


Taktiež pociťujú nedostatočné znižovanie administratívnej záťaže. Snem konštatoval aj pretrvávajúcu nedostatočnú vymáhateľnosť práva, výrazný nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily a nedostatočnú podporu pri zavádzaní a využívaní obnoviteľných zdrojov energie.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie