• Dnes je: Nedeľa 25. februára 2024 meniny má Frederik(a)

Prezidentka SR napadla na ústavnom súde obmedzenie práva verejnosti v procese posudzovania vplyvov na životné prostredie

Prezidentka SR napadla na ústavnom súde obmedzenie práva verejnosti v procese posudzovania vplyvov na životné prostredie

Prezidentka sa domnieva, že zákon obmedzuje účasť dotknutej verejnosti na rozhodovacích procesoch týkajúcich sa životného prostredia.

10.11.2023 (SITA.sk) - Prezidentka Zuzana Čaputová podala na Ústavný súd SR návrh na začatie konania o súlade právnych predpisov s ústavou.

Návrhom tak napáda zákon o zmene a doplnení niektorých zákonov v oblasti ochrany životného prostredia v súvislosti s reformou stavebnej legislatívy, ktorý parlament schválil 10. mája 2023.

Novelizácie viacerých zákonov

Zákon obsahuje novelizácie viacerých zákonov v oblasti životného prostredia, pričom jedným z nich je aj zákon o posudzovaní vplyvov na životné prostredie (EIA). Informoval o tom hovorca prezidentky Martin Strižinec.

„Napadnutý zákon vypúšťa ustanovenie, ktoré stanovuje právo verejnosti podať odvolanie jednak proti rozhodnutiu o tom, či sa navrhovaná činnosť alebo jej zmena má posudzovať podľa zákona o EIA, ale aj proti záverečnému stanovisku z posúdenia navrhovanej činnosti alebo jej zmeny aj vtedy, ak nebola účastníkom zisťovacieho konania alebo konania o vydaní záverečného stanoviska alebo jeho zmeny. Týmto sa vypúšťa jeden zo spôsobov účasti dotknutej verejnosti, a to bez náhrady," informovala Kancelária prezidenta SR.

Rozpor s právami občanov

Pokračovala, že bez náhrady sa tiež odstránilo aj ustanovenie, podľa ktorého verejnosť, dotknutá obec, samosprávny kraj, orgán a ďalšie osoby môžu predložiť pripomienky k rozsahu hodnotenia navrhovanej činnosti alebo jej zmeny.

Prezidentka sa domnieva, že zákon obmedzuje účasť dotknutej verejnosti na rozhodovacích procesoch týkajúcich sa životného prostredia, čím sa dostáva do rozporu s právom občanov na priaznivé životné prostredie, právom na informácie o stave životného prostredia a s medzinárodnoprávnymi záväzkami SR v oblasti životného prostredia a rovnako s judikatúrou Súdneho dvora EÚ.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Nedeľu 25. február 2024

horoskopy na dnes nedelu 25 februar 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Nedeľu 25. február 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Únava vám zabráni nasadiť vyššie tempo. Stretnete niekoho, kto vám bude chcieť pomôcť, ale jeho zisk bude oveľa prevyšovať váš. Porozmýšľajte nad ponúkanou pomocou.

Býk 21.4. - 21.5.

Možno by ste chceli na poslednú chvíľu zmeniť svoje plány. Ak však neurobíte dostatočné bezpečnostné opatrenia musíte rátať s istým rizikom. V jednej záležitosti vás čaká prekvapenie.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Dnes vás zaujme niekto svojimi zaujímavými názormi. Radi by ste sa s ním porozprávali, aby ste sa zbavili svojich pochybností. Nenechajte si nahovoriť niečo, o čom nie ste skalopevne presvedčení.

Rak 22.6. - 22.7.

Konajte cieľavedome a zodpovedne. Nenechajte sa vykoľajiť vlastnou nervozitou. V zamestnaní máte šancu zlepšiť pozíciu, len si nevšímajte pripomienky.
Všetky Horoskopy pre Nedeľu 25. február 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie