• Dnes je: Sobota 16. októbra 2021 meniny má Vladimíra

Prezidentka Čaputová vymenovala nových sudcov Najvyššieho správneho súdu SR (video)

Prezidentka Čaputová vymenovala nových sudcov Najvyššieho správneho súdu SR (video)

Novovzniknutý súd by mal prevziať aj niektoré kompetencie ústavného súdu.

26.8.2021 (Webnoviny.sk) - Prezidentka Zuzana Čaputová vo štvrtok 26. augusta vymenovala troch nových sudcov Najvyššieho správneho súdu SR (NSS SR). Sú nimi sudkyňa Katarína Cangárová a sudcovia Michal Matulník a Peter Potásch.

Prezidentka novým sudcom NSS SR k zvoleniu do funkcie zablahoželala a zdôraznila dôležitosť vzniku tejto inštitúcie, ktorá má účinne ochrániť občana pred svojvôľou štátnych orgánov. „Dnešné vymenovanie sudcov Najvyššieho správneho súdu SR je preto pre mňa výnimočným aktom a je ďalším krokom k tomu, aby najvyšší správny súd mohol plnohodnotne plniť svoju spoločenskú misiu,“ uviedla Čaputová.

Sudcovia preberajú veľkú právomoc

Sudcom zdôraznila, že preberajú veľkú právomoc rozhodovať o osudoch ľudí a požiadala ich, aby túto zodpovednosť niesli s múdrosťou a pokorou, aby ich služba občanom bola čo najlepšia.

Hlava štátu pripomenula aj sudcovskú nezávislosť, ktorá je garantovaná ústavou. „Chráňte si ju nielen ako stav mysle, ale aj ako usporiadanie pomerov, ktoré vám umožní rozhodovať nezávisle od akýchkoľvek vonkajších či vnútorných tlakov,“ uviedla prezidentka. Prezidentka na záver novozvoleným sudcom zaželala, aby sa im podarilo vybudovať silnú a profesionálnu inštitúciu, na ktorú bude môcť byť Slovensko hrdé.

Správny súd funguje od augusta

NSS SR začal fungovať od 1. augusta 2021. Jeho úlohou je chrániť ľudí pred prípadnou svojvôľou štátnych orgánov, bude preskúmavať dôležité rozhodnutia úradov a inštitúcií, ktoré sa týkajú napríklad dôchodkov a sociálnych či daňových vecí.

Novovzniknutý súd preberie aj niektoré kompetencie Ústavného súdu SR, preto sa o ňom hovorí aj ako o malom ústavnom súde.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie