• Dnes je: Streda 19. januára 2022 meniny má Drahomíra

Prezidentka Čaputová podpísala novelu zákona o verejnom obstarávaní, mali by byť rýchlejšie a jednoduchšie

Prezidentka Čaputová podpísala novelu zákona o verejnom obstarávaní, mali by byť rýchlejšie a jednoduchšie

Kompromisný a výrazne prepracovaný návrh novely pripravili Štefan Holý a Miroslav Hlivák.

28.10.2021 (Webnoviny.sk) - Prezidentka Zuzana Čaputová vo štvrtok podpísala novelu zákona o verejnom obstarávaní. Informoval o tom jej hovorca Martin Strižinec. Verejné obstarávania by podľa novely mali byť rýchlejšie a jednoduchšie.

Kompromisný a výrazne prepracovaný návrh novely pripravili podpredseda vlády pre legislatívu a strategické plánovanie Štefan Holý (Sme rodina) a predseda Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) Miroslav Hlivák.

Zámery novely

Cieľom novely je podľa vicepremiéra Holého zjednodušiť postup verejného obstarávania, posilniť profesionalizáciu a zvýšiť zodpovednosť pri verejnom obstarávaní. Zámerom je tiež úprava zákona na úroveň európskych smerníc, kde je to účelné.

"Návrh predstavuje súbor opatrení smerujúcich k uvoľňovaniu pravidiel a zároveň k posilneniu ich profesionálneho výkonu a vyvodzovania zodpovednosti za ich porušenie," povedal Holý. Úprava finančných limitov pre podlimitné zákazky a zákazky s nízkou hodnotou bude podľa neho znamenať väčší priestor pre jednoduchšie postupy.

Námietkové konanie

"Zjednodušujeme postupy pri uzatváraní zmlúv a v prípadoch, ak dodávateľ nie je schopný dodať predmet zákazky, odstraňujeme dvojitú kontrolu zmlúv pri čerpaní eurofondov. Potenciál na zjednodušenie nákupov vidíme aj v podpore centrálneho obstarávania na úrovni štátnych orgánov," uviedol vicepremiér.

Námietkové konanie bude len pri väčších zákazkách, zruší sa Rada ÚVO ako odvolací orgán a konanie o námietkach bude už len jednostupňové. Rada by mala fungovať ešte do konca roka 2022.

Návrh prerokovali s Európskou komisiou

Holý podotkol, že uvoľnenie v námietkovom konaní je možné posilnením sankčného mechanizmu aj postihu nekalých praktík, ale najmä zavedením profesionalizácie a následne aj zmenou v činnosti správnych súdov. "Návrh je prerokovaný s Európskou komisiou, ktorá k nemu nemá výhrady, a ide o úpravy, ktoré majú oporu v pláne obnovy," poznamenal.

Novela verejného obstarávania nadobudne účinnosť 31. marca 2022, vo vzťahu k povinnosti používať elektronické prostriedky zapísané v zozname 1. augusta 2022 a vo vzťahu k povinnosti využívania odborných garantov vo verejnom obstarávaní 31. marca 2024. Mimovládne organizácie mali veľa výhrad aj k schválenému kompromisnému obsahu novely.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie